כמוניהשמנהחדשות''צום דניאל'' טוב לבריאות

''צום דניאל'' טוב לבריאות

התזונה התנ''כית הכוללת צמצום ניכר בהיקף המזון והקפדה על תזונה צמחונית מפחיתה נזקי חמצון

מאת מערכת כמוני
21/03/11
תגובות 0

צום דניאל מביא לשיפור במצב נוגדי החמצון והלחץ החמצוני (צילום: panthermedia)
צום דניאל מביא לשיפור במצב נוגדי החמצון והלחץ החמצוני (צילום: panthermedia)

 

מחקר חדש מצא כי תזונה התואמת את עקרונות "צום דניאל" התנ"כי, יכולה להפחית לחץ חמצוני ולהביא לשיפור במדדים נוספים הקשורים לבריאות.

 

כמעט בכל התרבויות והדתות השונות הצום הוא מנהג מקובל. בלי להתייחס לאספקט הפסיכולוגי של צום, מצטבר מידע המראה כי צום יכול לתרום לבריאות ולאריכות חיים.

 

חשוב להבין כי בניגוד לצום יום כיפור בו לא מכניסים לפה אוכל או שתייה כלל, לרוב המושג "צום", בייחוד כשמדובר בתקופה ארוכה, מתייחס לשינוי תזונה הכרוך בצריכה מופחתת של קלוריות באופן משמעותי, והגבלת מזונות מסוימים. כך לדוגמא, המוסלמים צמים בחודש הרמדאן והיוונים מהכנסייה האורתודוקסית מקפידים על צום כמעט במחצית מימות השנה, במסגרתו הם נמנעים מבשר ומוצרי חלב.

 

גם ביהדות ניתן למצוא הכוונה לתזונה בריאה, כמו בסיפור התנכ"י של דניאל הנביא ששכנע את נבוכדנאצר לתת רק תזונת ירקות וזירעונים ולהימנע מבשר או אלכוהול (*).

 

במאמר קודם שפרסמו החוקרים, הם מצאו יתרונות בריאות ל"צום דניאל" ביניהם ירידה בלחץ דם, שיפור הרגישות לאינסולין וירידה בשומני הדם.

 

כעת החוקרים ביקשו לבחון את הגורמים התורמים לקידום הבריאות בעקבות תזונה זו. במחקר הנוכחי הם השתמשו במודל התזונה מהסיפור התנכ"י, ובחנו אותו במשך 21 יום בקרב 13 גברים ו- 30 נשים בגיל ממוצע של 35. המודל כלל תזונה צמחונית מוקפדת והימנעות מפחמימות פשוטות, חומרים משמרים, ממתיקים, קפאין ואלכוהול. המשתתפים תיעדו במדויק את תזונתם בשבוע הראשון והאחרון של הניסוי.

 

כצפוי, החוקרים מצאו ירידה של כמעט 25% בצריכה הקלורית. בנוסף, בבדיקות הדם של המשתתפים נמצא שיפור ניכר במדדים המשקפים את מצב נוגדי החמצון ואת הסטרס החמצוני, מצב בו רמת הרדיקלים החופשיים בגוף גבוהה מרמת נוגדי החמצון, שנקשר למחלות רבות ביניהן סרטן. עוד מצאו החוקרים עלייה ניכרת בנגזרות של הגז ניטריק אוקסייד (NO) בדם הנבדקים, מה שיכול להסביר חלק מההטבות הבריאותיות הכרוכות בתזונה המיוחדת כמו הפחתת לחץ הדם.

 

 

Nutrition & Metabolism 2011, 8(1), 17
 

 

* דניאל פרק א'

נַס-נָא אֶת-עֲבָדֶיךָ, יָמִים עֲשָׂרָה; וְיִתְּנוּ-לָנוּ מִן-הַזֵּרֹעִים, וְנֹאכְלָה--וּמַיִם וְנִשְׁתֶּה. יג וְיֵרָאוּ לְפָנֶיךָ, מַרְאֵינוּ, וּמַרְאֵה הַיְלָדִים, הָאֹכְלִים אֵת פַּת-בַּג הַמֶּלֶךְ; וְכַאֲשֶׁר תִּרְאֵה, עֲשֵׂה עִם-עֲבָדֶיךָ. יד וַיִּשְׁמַע לָהֶם, לַדָּבָר הַזֶּה; וַיְנַסֵּם, יָמִים עֲשָׂרָה. טו וּמִקְצָת, יָמִים עֲשָׂרָה, נִרְאָה מַרְאֵיהֶם טוֹב, וּבְרִיאֵי בָּשָׂר: מִן-כָּל-הַיְלָדִים--הָאֹכְלִים, אֵת פַּת-בַּג הַמֶּלֶךְ...

 

 תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: