הפרעות אכילה

כמוניהפרעות אכילהחדשות''שגיאת חיבור'' במוחן של אנורקטיות

''שגיאת חיבור'' במוחן של אנורקטיות

מחקר מצא כי נשים עם אנורקסיה שופטות באופן שגוי את מבנה גופן בשל ''שגיאת חיבור'' במוח

מאת אלה הר-נוי
28/01/13
תגובות 0

החיבור בין שני אזורים במוח המעבדים דימויי גוף חלש יותר באנורקטיות (צילום: Shutterstock)
החיבור בין שני אזורים במוח המעבדים דימויי גוף חלש יותר באנורקטיות (צילום: Shutterstock)

כאשר אנשים עם אנורקסיה מסתכלים במראה, רבים מהם משוכנעים שגופם גדול יותר ממה שהוא למעשה. כעת מדענים גילו כי השפיטה השגויה הזו נובעת מ''שגיאת חיבור'' במוח. ככל שבעיית החיבור בולטת יותר, כך האדם מניח באופן שגוי שהוא שמן יותר.

 

החוקרים הגרמנים מאוניברסיטת Bochum בחנו את רשת אזורי המוח שנהיית פעילה כאשר אנשים רואים תמונות של מבני גוף שונים.

 

הם ביקשו מ-10 נשים עם אנורקסיה ו-15 נשים בריאות באותו גיל לשפוט איזה מתוך מספר צלליות שונות שהוצגו להן על מחשב מתכתבת טוב יותר עם מבנה גופן. 10 נשים אחרות ששימשו קבוצת ביקורת התבקשו להצמיד תמונות של כל נחקרת לצללית שבאמת מתאימה לה.

 

מהתוצאות שפורסמו בכתב העת Behavioural Brain Research עולה כי בעוד שנשים בריאות דירגו את עצמן כרזות יותר מאיך שדורגו על ידי נשות קבוצת הביקורת, נשים עם הפרעות אכילה תפסו את עצמן כשמנות יותר מאיך שתפסו אותן נשות קבוצת הביקורת.

 

בשלב הבא החוקרים תיעדו את הפעילות המוחית של 25 הנשים באמצעות MRI, בזמן שהן צפו בתמונות של מבני גוף שונים. הם ניתחו את הפעילות באזורים FBA ו-EBA הנמצאים בהמיספרה השמאלית של המוח. מחקרים קודמים הראו כי אזורי מוח אלה קריטיים לאופן שבו אנשים מעבדים דמויות של גוף.

 

הם מצאו כי החיבורים בין שני אזורים אלה המעבדים דימויים של גוף היו חלשים יותר בקרב נשים אנורקטיות מאשר בנשים בריאות. ככל ש"שגיאת החיבור" הייתה בולטת יותר, כך הנשים תפסו את עצמן כיותר שמנות.

 

החוקרים מסבירים כי השינויים האלה במוח יכולים להסביר מדוע נשים עם אנורקסיה תופסות את עצמן כשמנות יותר, למרות שבאופן אובייקטיבי הן בתת משקל.

 

 

לפרטים נוספים באתר אוניברסיטת Bochum

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: