כמוניבלוגיםסיפוריםרגישות יתר לריחות (היפר-אוסמיה) Hyperosmia

רגישות יתר לריחות (היפר-אוסמיה) Hyperosmia

מאת barak2017
30/08/18 19:31
6694 צפיות
רגישות יתר לריחות (היפר-אוסמיה) Hyperosmia

רגישות יתר לריחות (היפר-אוסמיה) Hyperosmia

חיפשתי בגוגל בעברית מידע בנושא רגישות ייתר לריחות שנקרא גם באנגלית Hyperosmia שזה קיצור של HYPERSENSITIVITY OSMIA ולא מצאתי שום מידע בנושא, אך ורק בפורום אחד שהרופא שבפורום שולח את השואלת לאיזשהו נוירולוג, אך חשוב להבהיר שאין שום מידע בנושא חוץ מהכתבה שאותה תקראו כעת. באנגלית יש המון מאמרים אבל בעברית אפס מאמרים. אז בואו נתחיל 

 

קצת עלי לפני שנתחיל שיהיה מעניין:

אני סובל שנים רבות מרגישות יתר לריחות, הפכתי עולמות, שאלתי רופאים, ולאף אחד אין שום מושג מה אפשר לעשות, הרגישות מתבטאת בעיקר במצבי לחץ וחרדה אז זה מופיע במלוא העוצמה, הרגישות הזו דופקת ומגבילה אותי כמו שרק היא יודעת לעשות. ומדוע? אם נגיד אני צריך ללכת לראיון עבודה באוטובוס, אז נסיעה באוטובוס שהטריגר שלי הוא חרדה מגביר את עוצמת הריחות באוטובוס שגם ככה האוטובוס נודף מריחות לא  נעימים של בשמים וזיעה, ואז אני מוצא את עצמי יורד מהאוטובוס ומבטל את הראיון עבודה. זה יכול להיות גם כשקשה לי לשבת ליד אנשים ולאכול בגלל בליל הריחות שבוקעים מהסעודה. רגישות לבשמים, לסיגריות, וממש כמעט כל דבר. בקיצור זו רגישות שמאוד מגבילה אותך, וחיפשתי מזור ודרך לפתרון ומצאתי כמה, תכף תקראו ותראו... קריאה מהנה!

 

מהי רגישות יתר לריחות?

רגישות ייתר לריחות כשמה כן היא, רגישות לריחות מסוימים כמו: בושם, חומרי ניקיון, ריח סיגריות, ריח של אוכל, וכן על זה הדרך. הרגישות הזו יכולה להוציא את האדם מהכלים, ואדם שסובל מרגישות יתר לריחות ולא יודע כיצד לטפל בזה יכול להיכנס לדיכאון ולהגברת רמת החרדה אצלו.

 

מהן הסיבות שיכולות לגרום לרגישות ייתר לריחות?

* רופא אף אוזן גרון – מומלץ להיבדק על ידי רופא אף אוזן גרון על מנת לשלול כל מיני בעיות בפה באף ובגרון, כמו לדוגמא פוליפ מסוים באף יכול לגרום לרגישות ייתר לריחות. במידה ואין סיבה אפשר לעבור לשלב הבא. 

* מגרנה: מגרנות עשויות לגרום לרגישות ייתר לריחות, (אגב זה הטריגר שיכול לגרום לרגישות יתר לריחות), במידה ותטפלו במגרנה הרגישות ייתר לריחות תפחת ולא תהיה. 

*בעיה בבלוטת האדרנל (כליה): בעיות בבלוטת האדרנל ובכליות עשויות להיות טריגר להתפרצות רגישות יתר לריחות, במידה ותטפלו בה הרגישות עשויה להטשטש. 

* היריון: נשים בהריון בהרבה מאוד מקרים סובלות מרגישות ייתר לריחות, הרגישות יכולה להיות סבל של ממש עד כדי הקאה, בגלל ההורמונים הרגישות נהיית גבוה מאוד והסבל כמובן נותן את שלו ובהרבה מאוד מקרים גם מגביל את האישה ההרה. 

* חרדה: חרדה יכולה להוות כטריגר לרגישות ייתר לריחות, (מאוד מאוד שכיח כלומר נפוץ מאוד) שבנאדם חרד אז כל הגוף דרוך, מעצם טבעו של האדם כאשר הוא מרגיש בסכנה אז הגוף דרוך יותר האדרנלין עולה, והגוף נכנס "למצב הישרדותי", הדופק מואץ, בחילות, זיעה קרה, וגם רגישות לריחות מאוד מאוד גבוהה. טיפול בחרדה יכול לשפר את הרגישות לריחות ואז פחות תסבלו מהריחות. שימו לב במידה ולא מטפלים בחרדה אז הריחות מתחילים להתגבר עד בלי די. ואז זה יכול להגביר את רמת החרדה של האדם ואף לגרום למצב של דיכאון. 

תופעות נוספות/ טריגרים נוספים הם: אלרגיה סוכרת סוג 1, עודף בויטמין B12 ועוד...

 

אז איך מטפלים ברגישות לריחות?

ראשית כל חשוב להבין שרגישות יתר לריחות הוא עניין חדש מבחינה מחקרית.אם תחפשו את מחרוזת המילים "רגישות לריחות" בגוגל לא תמצאו אזכורים לדרכי טיפול, בשפה האנגלית תמצאו דרך טיפולית אחת קצרת טווח, ולכן חשוב להבין שמדובר בדבר שאין לו תרופה של ממש משום שהנושא עדיין  נמצא בשלב מחקר.

 

פתרון קצר מועד ל 10-15 דקות הוא: לעיסת מסטיקים "פפר-מנט" בקיצור נמרץ מדובר במסטיקים שמשלבים "מנטה חזקה מאוד מאוד", יש מסטיקים של אורביט בעברית שנקראים:

* חבילת מסטיקים  Airwaves EXTREME בטעם מנטה חזקה ואקליפטוס – חריפות גבוהה מאוד

* חבילת מסטיקים Orbit Proffesional גומי לעיסה בטעם מנטה – חריפות ביניים

* חבילת מסטיקים Orbit PROFESSIONAL גומי לעיסה בטעם מנטה – חריפות למתחילים

שילוב של כל שלושת המסטיקים (מסטיק אחד מכל קופסא) יעלים לכם את הרגישות ייתר לריחות בצורה זמנית לכ- 10-15-20 דקות בערך.  שימו לב שככל שתמצאו בסופר מסטיק יותר ויותר חריף ככה הרגישות לריחות שלכם תפחת. (כשאני קראתי את זה באתר באנגלית חשבתי שהם מתבדחים אבל ניסיתי ובהחלט אפשר לתת אמון כי אני כותב מניסיון)

 

פתרון קבוע: על מנת למצוא פתרון קבוע לבעיית רגישות ייתר לריחות אתם תצטרכו לדעת מה הטריגר שגורם לכם להתפרצות הרגישות יתר לריחות. זה יכול להיות כתוצאה מחרדה, מבעיות באף אוזן גרון, מגרנות, ומכל מה שרשמתי למעלה בסיבות לרגישות יתר לריחות, ברגע שתדעו מה הטריגר אתם תוכלו לדעת כיצד  יש לטפל.  אם תשאלו אותי אני חושב שלעיסת מסטיק יכולה טוב בשילוב עם הפתרון הקבוע, כמובן כל עוד שהיא מסייעת לכם, במידה והצלחתם לטפל בטריגר, אז כמובן אין סיבה שתלעסו שום מסטיק כל עוד הבעיה נפתרה.

אם גם לכם יש רגישות ייתר לריחות אני מאוד אשמח אם תגיבו לי כאן תגובה למטה VVV איך אתם מטפלים בה, וכיצד אתם מתמודדים איתה

*המאמר מוצג למטרת מידע בלבד ולהרחבת הידע, הוא אינו מהווה כהמלצה לדרך טיפולית מסוימת".

רב תודות לאתרים בשפה האנגלית שמהם שאבתי את הפתרון שאלמלא הם הייתי עדיין מתחבט בשאלה האם יש מזור לאדם שסובל מרגישות יתר לריחות.https://www.healthline.com/health/hyperosmia

קרדיט תמונה:

https://www.freepik.com/free-photo/woman-smelling-awful-stench_2303286.htm

 

9 תגובות

וורד
31/03/19 0:04
שלום רב.
גם אצלי יש בעיה דומה אנסה עם המסטיקנתודה
מושיקוopo
13/07/19 0:43
היי, יש לי בעיה דומה ואני לא בטוח אם זה להיפר-אוסמיה. יש ריחות שאני לא מסוגל להריח. אבל אילו ריחות ספציפיםץ ריח של עיתון ריח של אנשים שהיו בחוץ. קצת קשה לי להסביר למה מה זה. אבל מישהו שחזר מבחוץ...
היי,
יש לי בעיה דומה ואני לא בטוח אם זה להיפר-אוסמיה.
יש ריחות שאני לא מסוגל להריח. אבל אילו ריחות ספציפיםץ
ריח של עיתון
ריח של אנשים שהיו בחוץ. קצת קשה לי להסביר למה מה זה. אבל מישהו שחזר מבחוץ לבית חוזר עם ריח מוזר שנדבק אליו לגוף ולשיער.
זה דוחה אותי ברמות ובדרך כלל הריח עובר אחרי 10 דקות.
מישהו גם ?
יש דרך לטפל הזה, זה פשוט בלתי נסבל.
מאימוי
08/10/19 9:27
היי, אני רגישה רק לריחות תעשייתיים (בושם, מטהר אויר וכו') ואצלי זה הפוך ממה שתארת:מרגע ההרחה, תוך דקות ספורות אני מקבלת מיגרנה. וזה סייט. האנשים שסביבי כבר יודעים ונזהרים, אבל זה לא מספיק. אנשים לא מב...
היי, אני רגישה רק לריחות תעשייתיים (בושם, מטהר אויר וכו') ואצלי זה הפוך ממה שתארת:מרגע ההרחה, תוך דקות ספורות אני מקבלת מיגרנה. וזה סייט. האנשים שסביבי כבר יודעים ונזהרים, אבל זה לא מספיק. אנשים לא מבינים כמה הרגישות הזאת היא בגדר נכות.
barak2017
08/10/19 14:30
את יודעת הבעיה היחידה היא שהריחות של הבשמים הם כמעט בכל מקום, באוטובוס, במונית, בקניון, ובעבודה.
איך את מצליחה להתמודד עם זה? יש לך איזושהן תובנות?
נכות לחלוטין!
ג-ק5
11/10/19 0:33
.
אלכסססס
22/02/20 11:56
שמעו אני כבר חשבתי שאני יחיד הזוי כזה! עד שהבנתי את זה לקח לי כמה שנים נראה לי. יש לי איזה אלרגיה לריחות כימיים. כמו רהיטים חדשים, מזרנים חדשים, כל מה שעשוי מפלסטיק מעובד (שיש לו ריח). מסביב העיניים ה...
שמעו אני כבר חשבתי שאני יחיד הזוי כזה! עד שהבנתי את זה לקח לי כמה שנים נראה לי. יש לי איזה אלרגיה לריחות כימיים. כמו רהיטים חדשים, מזרנים חדשים, כל מה שעשוי מפלסטיק מעובד (שיש לו ריח). מסביב העיניים הכל מתחיל להתנפח ישר, כאב ראש, חוסר ריכוז מוחלט בגלל זה.
עשיתי בירורים אצל אך אוזן גרון, רופא אלרגיה. מצאו אצלי שאני אלרגי לקרדיט אבק ועוד כמה דברים אבל אף אחד לא יודע להסביר את האלרגיה לריחות כימיים. אני כבר מיואש...
barak2017
22/02/20 18:50
אלכס היקר רוב האוכלוסיה סובלת מרגישות לקרדיט האבק גם באוטובוסים יש את זה ובמוניות למה בגלל שיש שם ריפודים, אך לא רק נמצאת באופן כללי בבית. וכן יש רגישות לריחות גם כימיים. למעשה אין הרבה מה לעשות חוץ מ...
אלכס היקר רוב האוכלוסיה סובלת מרגישות לקרדיט האבק גם באוטובוסים יש את זה ובמוניות למה בגלל שיש שם ריפודים, אך לא רק נמצאת באופן כללי בבית. וכן יש רגישות לריחות גם כימיים. למעשה אין הרבה מה לעשות חוץ מללמוד להסתדר עם זה ללמוד לחיות עם זה, יש כל מיני פתרונות יצירתיים של טשטוש הריחות או באמצעות כדורים מהתוויות אחרות או באמצעות לעיסת מסטיק. שכיח הוא שבמצבי לחץ וסטרס התחושתיות מתגברת ואז הכל מתעצם, ככה שגם הפחתת המתח והחרדה יכולה להקל, זה לא יפתור אבל יקל את הסימפטומים.
דור0
לפני 2 ימים
שלום. ראשית אני שמח שאני לא לבד. אני רגיש לריחות מגיל צעיר מאוד, (היום 36) זה מפריע לי בתפקוד היום יומי. לפעמים אני מתפלל להיות מצונן רק כדי להירגע עם עצמי. לעיתים אני לא אוכל כמעט יום שלם בגלל שהרחתי...
שלום. ראשית אני שמח שאני לא לבד. אני רגיש לריחות מגיל צעיר מאוד, (היום 36) זה מפריע לי בתפקוד היום יומי. לפעמים אני מתפלל להיות מצונן רק כדי להירגע עם עצמי. לעיתים אני לא אוכל כמעט יום שלם בגלל שהרחתי ריח רע בבוקר (למשל זיעה של מישהו שעבר לידי) הריח נשאר לי באף עד שאני ממש מכניס את האצבע עם סבון לאף.
אני נעשה חסר סבלנות שמישהו עם ריח רע (אפילו בושם זול) עומד לידי אפילו במרחק של שני מטר (אחת הברכות בשבילי שהיתה בקורונה) למשל בתוא לקופה בסופר אני מסוגל לוותר לגבר או אישה עם ריח לא נעים על התור העיקר שלא ישארו שם.
אני נמנע מלהיכנס למעליות, בקיץ אני הולך קבוע עם בקבוקון בושם (עדיפות למנטה)
הכאב הוא שאני מפספס קשרים ומתנהג בעצבנות שלא אופיינית לי בכלל לכל אדם /ילד/ אפי' אזור שיש שם ריח גם אם זה מעט לא נעים (שלאחרים לא נורא)
בקיצור זה ממש מציק לי.
אשמח לדעת אם יש משהו לסדר את זה, אני משתוקק להרגיש איך אחרים מרגישים.
נ.ב. אחד מילדי גם סובל מזה.
barak2017
לפני 2 ימים

היי דור, אני ממש מבין אותך. זה בהחלט עובר בתורשה. לפני אלפי שנים תכונת הרגישות לריחות הייתה מאוד חשובה בעיקר לצייד, לא רק חשובה אלא האנשים החשובים היו אלה שידעו להריח ולזהות בין המאכל הרעיל לבין המ...

היי דור, אני ממש מבין אותך. זה בהחלט עובר בתורשה. לפני אלפי שנים תכונת הרגישות לריחות הייתה מאוד חשובה בעיקר לצייד, לא רק חשובה אלא האנשים החשובים היו אלה שידעו להריח ולזהות בין המאכל הרעיל לבין המאכל שטוב לגוף. כיום לא משתמשים בה, ומי שניחן בה סובל מאוד. עם התפתחות התעשייה נוצרו בשמים, חומרי ניקוי, גידולי עצים מסוימים שגורמים לאלרגיה. אגב לא רק לך אלא לכל האוכלוסיה, יותר ויותר רופאי אף אוזן גרון מתעסקים עם אלרגיה של מטופלים בעיקר לצד הגידול המתמיד של ריחות של בשמי התעשיה.


אי אפשר לרפא את זה אבל אפשר ללמוד איך לחיות עם זה. זה לא פשוט בהחלט אבל יש טכניקות שאפשר לנסות ולהרגיל את האף לכל מיני ריחות. זה מה שייעץ לי רופא אף אוזן גרון שמומחה לריחות. כל הטיפים שכתבתי בפוסט. ובנוסף גם יש להוסיף שאם יש אלרגיה (אי סבילות לריחות מסוימים) צריך להרגיל את האף בצורה הדרגתית מאוד מאוד קטנה לריח מסוים. ברגע שהגוף יבין שזה לא איום אז תחושת העצבנות תפחת. הכול שאלה של מידת חשיפה הדרגתית בלבד. זה נכון לגבי ריח מסוים. הצרה היא שיש כל כך הרבה ריחות שקשה להתרגל לכולם. בתקופת הקורונה בבידוד זה גן עדן לאנשים שסובלים מרגישות לריחות. בפועל אחר כך להתרגל בחזרה לריחות לוקח זמן, אחרי שתרד ההנחיה של המסיכות אתה תצטרך להתמודד עם עוצמת ריחות בבום, בפועל תצטרך להרגיל בחזרה את האף להיכנס בחזרה לשגרת הריחות בהדרגה. אני יודע כמה סבל זה כי אני בעצמי סובל מזה. פשוט צריך ללמוד לחיות עם זה, עם כל הטיפים שכתבתי. וחשיפה הדרגתית של ריחות מסוימים עד שהגוף יתרגל (לא תמיד זה עובד תלוי איזה ריח זה). אבל במרבית המקרים זה כן עובד.
אם יהיה לי עוד טכניקות או רעיונות אכתוב בתגובות או בפוסט חדש בנושא היפראוסמיה 2. מאחל לך שתוכל ללמוד לחיות עם זה עד כמה שתוכל.

קישור:
כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
barak2017
barak2017
אשמח לספר בפרטי :)