כמוניבלוגיםסיפוריםרגישות יתר לריחות (היפר-אוסמיה) Hyperosmia

רגישות יתר לריחות (היפר-אוסמיה) Hyperosmia

מאת barak2017
30/08/18 19:31
5037 צפיות
רגישות יתר לריחות (היפר-אוסמיה) Hyperosmia

רגישות יתר לריחות (היפר-אוסמיה) Hyperosmia

חיפשתי בגוגל בעברית מידע בנושא רגישות ייתר לריחות שנקרא גם באנגלית Hyperosmia שזה קיצור של HYPERSENSITIVITY OSMIA ולא מצאתי שום מידע בנושא, אך ורק בפורום אחד שהרופא שבפורום שולח את השואלת לאיזשהו נוירולוג, אך חשוב להבהיר שאין שום מידע בנושא חוץ מהכתבה שאותה תקראו כעת. באנגלית יש המון מאמרים אבל בעברית אפס מאמרים. אז בואו נתחיל 

 

קצת עלי לפני שנתחיל שיהיה מעניין:

אני סובל שנים רבות מרגישות יתר לריחות, הפכתי עולמות, שאלתי רופאים, ולאף אחד אין שום מושג מה אפשר לעשות, הרגישות מתבטאת בעיקר במצבי לחץ וחרדה אז זה מופיע במלוא העוצמה, הרגישות הזו דופקת ומגבילה אותי כמו שרק היא יודעת לעשות. ומדוע? אם נגיד אני צריך ללכת לראיון עבודה באוטובוס, אז נסיעה באוטובוס שהטריגר שלי הוא חרדה מגביר את עוצמת הריחות באוטובוס שגם ככה האוטובוס נודף מריחות לא  נעימים של בשמים וזיעה, ואז אני מוצא את עצמי יורד מהאוטובוס ומבטל את הראיון עבודה. זה יכול להיות גם כשקשה לי לשבת ליד אנשים ולאכול בגלל בליל הריחות שבוקעים מהסעודה. רגישות לבשמים, לסיגריות, וממש כמעט כל דבר. בקיצור זו רגישות שמאוד מגבילה אותך, וחיפשתי מזור ודרך לפתרון ומצאתי כמה, תכף תקראו ותראו... קריאה מהנה!

 

מהי רגישות יתר לריחות?

רגישות ייתר לריחות כשמה כן היא, רגישות לריחות מסוימים כמו: בושם, חומרי ניקיון, ריח סיגריות, ריח של אוכל, וכן על זה הדרך. הרגישות הזו יכולה להוציא את האדם מהכלים, ואדם שסובל מרגישות יתר לריחות ולא יודע כיצד לטפל בזה יכול להיכנס לדיכאון ולהגברת רמת החרדה אצלו.

 

מהן הסיבות שיכולות לגרום לרגישות ייתר לריחות?

* רופא אף אוזן גרון – מומלץ להיבדק על ידי רופא אף אוזן גרון על מנת לשלול כל מיני בעיות בפה באף ובגרון, כמו לדוגמא פוליפ מסוים באף יכול לגרום לרגישות ייתר לריחות. במידה ואין סיבה אפשר לעבור לשלב הבא. 

* מגרנה: מגרנות עשויות לגרום לרגישות ייתר לריחות, (אגב זה הטריגר שיכול לגרום לרגישות יתר לריחות), במידה ותטפלו במגרנה הרגישות ייתר לריחות תפחת ולא תהיה. 

*בעיה בבלוטת האדרנל (כליה): בעיות בבלוטת האדרנל ובכליות עשויות להיות טריגר להתפרצות רגישות יתר לריחות, במידה ותטפלו בה הרגישות עשויה להטשטש. 

* היריון: נשים בהריון בהרבה מאוד מקרים סובלות מרגישות ייתר לריחות, הרגישות יכולה להיות סבל של ממש עד כדי הקאה, בגלל ההורמונים הרגישות נהיית גבוה מאוד והסבל כמובן נותן את שלו ובהרבה מאוד מקרים גם מגביל את האישה ההרה. 

* חרדה: חרדה יכולה להוות כטריגר לרגישות ייתר לריחות, (מאוד מאוד שכיח כלומר נפוץ מאוד) שבנאדם חרד אז כל הגוף דרוך, מעצם טבעו של האדם כאשר הוא מרגיש בסכנה אז הגוף דרוך יותר האדרנלין עולה, והגוף נכנס "למצב הישרדותי", הדופק מואץ, בחילות, זיעה קרה, וגם רגישות לריחות מאוד מאוד גבוהה. טיפול בחרדה יכול לשפר את הרגישות לריחות ואז פחות תסבלו מהריחות. שימו לב במידה ולא מטפלים בחרדה אז הריחות מתחילים להתגבר עד בלי די. ואז זה יכול להגביר את רמת החרדה של האדם ואף לגרום למצב של דיכאון. 

תופעות נוספות/ טריגרים נוספים הם: אלרגיה סוכרת סוג 1, עודף בויטמין B12 ועוד...

 

אז איך מטפלים ברגישות לריחות?

ראשית כל חשוב להבין שרגישות יתר לריחות הוא עניין חדש מבחינה מחקרית.אם תחפשו את מחרוזת המילים "רגישות לריחות" בגוגל לא תמצאו אזכורים לדרכי טיפול, בשפה האנגלית תמצאו דרך טיפולית אחת קצרת טווח, ולכן חשוב להבין שמדובר בדבר שאין לו תרופה של ממש משום שהנושא עדיין  נמצא בשלב מחקר.

 

פתרון קצר מועד ל 10-15 דקות הוא: לעיסת מסטיקים "פפר-מנט" בקיצור נמרץ מדובר במסטיקים שמשלבים "מנטה חזקה מאוד מאוד", יש מסטיקים של אורביט בעברית שנקראים:

* חבילת מסטיקים  Airwaves EXTREME בטעם מנטה חזקה ואקליפטוס – חריפות גבוהה מאוד

* חבילת מסטיקים Orbit Proffesional גומי לעיסה בטעם מנטה – חריפות ביניים

* חבילת מסטיקים Orbit PROFESSIONAL גומי לעיסה בטעם מנטה – חריפות למתחילים

שילוב של כל שלושת המסטיקים (מסטיק אחד מכל קופסא) יעלים לכם את הרגישות ייתר לריחות בצורה זמנית לכ- 10-15-20 דקות בערך.  שימו לב שככל שתמצאו בסופר מסטיק יותר ויותר חריף ככה הרגישות לריחות שלכם תפחת. (כשאני קראתי את זה באתר באנגלית חשבתי שהם מתבדחים אבל ניסיתי ובהחלט אפשר לתת אמון כי אני כותב מניסיון)

 

פתרון קבוע: על מנת למצוא פתרון קבוע לבעיית רגישות ייתר לריחות אתם תצטרכו לדעת מה הטריגר שגורם לכם להתפרצות הרגישות יתר לריחות. זה יכול להיות כתוצאה מחרדה, מבעיות באף אוזן גרון, מגרנות, ומכל מה שרשמתי למעלה בסיבות לרגישות יתר לריחות, ברגע שתדעו מה הטריגר אתם תוכלו לדעת כיצד  יש לטפל.  אם תשאלו אותי אני חושב שלעיסת מסטיק יכולה טוב בשילוב עם הפתרון הקבוע, כמובן כל עוד שהיא מסייעת לכם, במידה והצלחתם לטפל בטריגר, אז כמובן אין סיבה שתלעסו שום מסטיק כל עוד הבעיה נפתרה.

אם גם לכם יש רגישות ייתר לריחות אני מאוד אשמח אם תגיבו לי כאן תגובה למטה VVV איך אתם מטפלים בה, וכיצד אתם מתמודדים איתה

*המאמר מוצג למטרת מידע בלבד ולהרחבת הידע, הוא אינו מהווה כהמלצה לדרך טיפולית מסוימת".

רב תודות לאתרים בשפה האנגלית שמהם שאבתי את הפתרון שאלמלא הם הייתי עדיין מתחבט בשאלה האם יש מזור לאדם שסובל מרגישות יתר לריחות.https://www.healthline.com/health/hyperosmia

קרדיט תמונה:

https://www.freepik.com/free-photo/woman-smelling-awful-stench_2303286.htm

 

5 תגובות

וורד
31/03/19 0:04
שלום רב.
גם אצלי יש בעיה דומה אנסה עם המסטיקנתודה
מושיקוopo
13/07/19 0:43
היי, יש לי בעיה דומה ואני לא בטוח אם זה להיפר-אוסמיה. יש ריחות שאני לא מסוגל להריח. אבל אילו ריחות ספציפיםץ ריח של עיתון ריח של אנשים שהיו בחוץ. קצת קשה לי להסביר למה מה זה. אבל מישהו שחזר מבחוץ...
היי,
יש לי בעיה דומה ואני לא בטוח אם זה להיפר-אוסמיה.
יש ריחות שאני לא מסוגל להריח. אבל אילו ריחות ספציפיםץ
ריח של עיתון
ריח של אנשים שהיו בחוץ. קצת קשה לי להסביר למה מה זה. אבל מישהו שחזר מבחוץ לבית חוזר עם ריח מוזר שנדבק אליו לגוף ולשיער.
זה דוחה אותי ברמות ובדרך כלל הריח עובר אחרי 10 דקות.
מישהו גם ?
יש דרך לטפל הזה, זה פשוט בלתי נסבל.
מאימוי
08/10/19 9:27
היי, אני רגישה רק לריחות תעשייתיים (בושם, מטהר אויר וכו') ואצלי זה הפוך ממה שתארת:מרגע ההרחה, תוך דקות ספורות אני מקבלת מיגרנה. וזה סייט. האנשים שסביבי כבר יודעים ונזהרים, אבל זה לא מספיק. אנשים לא מב...
היי, אני רגישה רק לריחות תעשייתיים (בושם, מטהר אויר וכו') ואצלי זה הפוך ממה שתארת:מרגע ההרחה, תוך דקות ספורות אני מקבלת מיגרנה. וזה סייט. האנשים שסביבי כבר יודעים ונזהרים, אבל זה לא מספיק. אנשים לא מבינים כמה הרגישות הזאת היא בגדר נכות.
barak2017
08/10/19 14:30
את יודעת הבעיה היחידה היא שהריחות של הבשמים הם כמעט בכל מקום, באוטובוס, במונית, בקניון, ובעבודה.
איך את מצליחה להתמודד עם זה? יש לך איזושהן תובנות?
נכות לחלוטין!
ג-ק5
11/10/19 0:33
.
קישור:
כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
barak2017
barak2017
אשמח לספר בפרטי :)