22/03/11 17:11
0 תגובות
דברים שכדאי וחשוב לדעת:

נלקח מתוך ריפוי בעיסוק \"הדסה\" הר הצופים.ריפוי בעיסוק

במחלקת שיקוםאוכלוסיית המטופלים המאושפזים בשיקום כוללת חולים עם פוטנציאל שיקומי שהופנו לצורך טיפול שיקומי אך עדיין זקוקים לטיפול סיעודי ורפואי. צוות הריפוי בעיסוק מהווה חלק פעיל חשוב ומשמעותי בעבודה שיקומית רב מקצועית ומשתתף בישיבות צוות מחלקתיות ומשפחתיות.אוכלוסיית המטופלים מגוונת: חולים לאחר CVA , פגיעות ראש, פגיעות מערכת העצבים, מחלות שריר ועצב, מחלות וסקולריות, מחלות ניווניות, אוטואימוניות, קטיעות, פגיעות חוט שדרה, פגיעות אורטופדיות, כוויות וכ\"ו.טווח גילאי המטופלים מנוער עד חולים גריאטריים.הדגש בטיפול במחלקה שיקומית הוא: חזרה לתפקוד ועצמאות מרבית עם המגבלה הקיימת. הטיפול בריפוי בעיסוק פונה לפעילויות היומיומיות (ADL ), טיפול פונקציונאלי וטיפול קוגניטיבי. בטיפול אנו מתייחסים למרכיבים פיזיים, קוגניטיביים, נפשיים , תעסוקתיים, חברתיים ומשפחתיים. מטרת השיקום הבסיסית – החזרת המטופל למשפחה, לחברה ובמידת האפשר לעבודה.מהלך הטיפולהטיפול מתחיל לרוב, מביצוע הערכה מקיפה. לפי הצורך מתבצעים אבחונים והערכות בתחומי קוגניציה, מוטוריקה, תחושה, כוח, קואורדינציה תפקוד יום יומי , משק בית וכד\'.הטיפול בריפוי בעיסוק כולל טיפול אינדיבידואלי ובקבוצות.לקבוצות מופנים מטופלים לפי הצורך:1. קבוצה לחיזוק שרירי ידיים ושיפור קואורדינציה.

2. קבוצה לשיפור טווחי תנועה במפרקי הכתפיים וחיזוק חגורת הכתפיים.

3. קבוצה להורדת ספסטיות ועידוד תנועתיות אצל חולים עם שיתוק בצד אחד של הגוף.

4. קבוצת בישול.

5. קבוצה לבטיחות בבית - להעלאת מודעות לסיכונים בבית ומניעתם.חלק אינטגראלי של הטיפול כולל תקשורת עם ספקי טיפול אחרים, לאחר שחרור החולה מביה\"ח, כמו מוסדות אשפוז שונים, קופות חולים ועוד.צוות ריפוי בעיסוק במחלקת שיקום מדגיש את החשיבות של הערכה מקיפה, התייחסות הוליסטית, יחס אישי חם ורמת מקצועיות גבוהה, כל זאת בשאיפה לקדם את איכות החיים של המטופלים ולהחזירם לתפקוד מרבי.ריפוי בעיסוק

במחלקות רפואיותצוות ריפוי בעיסוק נותן ייעוץ והדרכה לחולים ממחלקות שונות עפ\"י הפניה, במיוחד לחולים עם בעיות אורטופדיות ונוירולוגיות, כהכנה לפני ניתוח החלפת מפרק ירד או ברך. לאחר הניתוח ניתן טיפול פרטני ו יעוץ קבוצתי בנושאי ADL .

ריפוי בעיסוק

בשיקום – יוםלמחלקת שיקום יום מגיעים מטופלים הזקוקים לטיפול על ידי צוות רב מקצועי ואינם זקוקים לאשפוז.הצוות כולל רופא, אחות, עובדת סוציאלית, פסיכולוג, פיזיותרפיסט, מרפאה בדיבור ומרפאה בעיסוק.מטרת הטיפול היא החזרת המטופל לתפקוד מקסימאלי ב- ADL , משק בית, תחביבים, טיפול בילדים , חזרה לעבודה או הפנייתו לשיקום מקצועי.אוכלוסים המטופלים כוללת חולים לאחר CVA(אירוע מוחי), חולים עם מחלות ופגיעות נוירולוגיות (MS , פגיעות עמוד שדרה וכד\"), חולים עם מחלות אוטואימוניות וראומטלוגיות (דלקות פרקים, פיברומיאלגיה וכ\"ו פגיעות ראש, פגיעות אורטופדיות ועוד. רוב המטופלים מגיעים לאחר ששוחררו ממחלקות שיקום והשיגו עצמאות חלקית ב- ADL , או ממרפאות כשמתברר שהם זקוקים לטיפול אינטנסיבי.עבודת המרפאה בעיסוק בשיקום יום כוללת ביצוע הערכות ראשוניות של המטופל כגון: ביצוע הערכות טווחי תנועה, כוח, קואורדינציה, הערכות קוגניטיביות , זיכרון, הערכות BADL ו- IADL , וקביעת מטרות טיפול .דיווח על מהלך הטיפול נעשה בישיבת צוות רב מקצועית שבועית .מיקום חדרי הטיפול:• בחדר טיפול פונקציונאלי - ניתנים טיפולים לתרגול כוח, קורדינציה, טווחי תנועה ושיווי משקל תוך שימוש בציוד מיוחד.• בחדר מחשבים – ניתן טיפול קוגניטיבי או טרום מקצועי.• במטבח הטיפולי של ריפוי בעיסוק - בעזרת תרגול עם אביזרי עזר והדרכה לחיסכון באנרגיה.מרפאת חוץ מבוגריםהמטופלים מופנים על ידי רופאיהם ואנו שומרים על קשר הדוק אתם.למרפאה מגיעים מטופלים עם פגיעות ידיים כתוצאה מטראומה, ממחלה או מומי לידה. כן ניתנים כאן טיפולים שיקומיים בתחום הפיזיקאלי והקוגניטיבי.לנפגעי ידיים מתבצעות הערכות שונות: טווחי תנועה, כוח שרירים, תחושה, קואורדינציה ,כוח אחיזה וכד\".במרפאה, בנוסף לציוד הסטנדרטי לטיפול פיזיקאלי, קיים גם ציוד מיוחד וחדיש כגון:CPM המאפשר תנועה פסיבית חוזרת לאצבעות.ה- Biometrics – Upper Limb Exerciser ממוחשב, לתרגול תנועות גף עליון ואחיזות יד שונות . התרגול נעשה ע\"י מכשור שמפעיל משחקי מחשב שונים. מכשור ההפעלה הנבחר מכוונים לבעיית המטופל. בנוסף לפידבק לגבי הביצוע במשחק ניתן גם פידבק על התקדמות הביצוע בטווחי תנועה וכוח.•Work Simulator מסוג BTE המאפשר סימולציה של פעולות מתקדמות של IADL כגון שימוש בהגה , מסור, פטיש ועוד בדרגות התנגדות שונות ומלווה בפידבק ממוחשב.למרפאה מגיעה גם אוכלוסיה גדולה של מטופלים עם צלקות היפרטרופיות.הטיפול כולל התאמה ואספקה של בגדי לחץ זמניים בד\"כ ביום הביקור. נלקחות מדידות להזמנת בגדי לחץ קבועים מחו\"ל . המטופלים מקבלים הדרכה ללבישת בגדי הלחץ והטיפול בהם . הטיפול בבגדי לחץ מלווה בד\"כ גם בשימוש בסיליקון או רפידות אחרות. נעשה מעקב חודשי עד לשחרור.אין הכתוב מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.

שולמית0 תגובות

מנהלי הקבוצה

שולמית רוזנצוייג
שולמית רוזנצוייג
רכזת קו תמיכה והכוונה של \\\"עמותת נאמן\\\"ניפגעי אירוע מוחי\\\".