כמוניטרשת נפוצהיום המודעות לטרשת נפוצה

יום המודעות לטרשת נפוצה

28/05/19 10:24
7 תגובות

יום המודעות קרב וישנם מספר אירועים להעלאת המודעות לטרשת נפוצה.

מחר (רביעי) מתקיים יום עם פעיליות והרצאות ייחודיות בשיבא.

בשישי מתקיימת הצעדה המסורתית של MSישראל

ואתמול התראיינו פרופ' מילר ונירית פרסקו מעמותת הבית לחולי טרשת נפוצה, בתוכנית של פרופ' קרסו:

7 תגובות

avivor84
28/05/19 14:13
שאלה מאוד חשובה לי.... אני מעשן מגיל צעיר מאוד! האם העישון עצמו הוא טרייגר להתפרצות המחלה או שהוא גורם למחלה במערכת החיסונית??? כלומר האם יש מחקרים שמראים שהמחלה נפוצה יותר בקרב מעשנים או שהיא מקד...
שאלה מאוד חשובה לי.... אני מעשן מגיל צעיר מאוד!

האם העישון עצמו הוא טרייגר להתפרצות המחלה או שהוא גורם למחלה במערכת החיסונית???
כלומר האם יש מחקרים שמראים שהמחלה נפוצה יותר בקרב מעשנים או שהיא מקדמת את המחלה ויכולה לקדם או להחמיר את המחלה????
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
28/05/19 20:31
כן, עישון הוא גורם סיכון גם להתפרצות המחלה וגם להחמרה לאחר מכן. המחלה שכיחה יותר בקרב מי שעישן בשיעור הגדול פי 1.5 מאנשים שלא מעשנים. אלו שאובחנו עם טרשת נפוצה, בקרב המעשנים התקדמות המחלה והחמרתה מהיר...
כן, עישון הוא גורם סיכון גם להתפרצות המחלה וגם להחמרה לאחר מכן. המחלה שכיחה יותר בקרב מי שעישן בשיעור הגדול פי 1.5 מאנשים שלא מעשנים. אלו שאובחנו עם טרשת נפוצה, בקרב המעשנים התקדמות המחלה והחמרתה מהירים יותר.
ככל שנגמלים ומפסיקים לעשן מהר יותר כך המצב הרפואי ישתפר.
* מזכיר כי באתר "כמוני" יש את קהילת גמילה מעישון שכעת מציעה סדנת ליווי לרוצים להיגמל!!!
מצרף את אחד המחקרים מיני רבים בנושא:
avivor84
29/05/19 12:14
תודה רבה ערן,שכיחות של 1.5 לא אומר שהיא יכולה להיות גורם למחלה?
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
29/05/19 15:53
לא הגורם העיקרי והיחידי, אין לרוב האנשים המעשנים אבחנה של טרשת נפוצה. אבל, כשהעישון מצטרף לגורמי הסיכון האחרים לטרשת נפוצה (שחלקם לא ידועים ולא מוגדרים עדיין) - הוא מוביל לכך שהסיכוי להתפרצותה של מח...
לא הגורם העיקרי והיחידי, אין לרוב האנשים המעשנים אבחנה של טרשת נפוצה.
אבל, כשהעישון מצטרף לגורמי הסיכון האחרים לטרשת נפוצה (שחלקם לא ידועים ולא מוגדרים עדיין) - הוא מוביל לכך שהסיכוי להתפרצותה של מחלת הטרשת הנפוצה יהיה גבוה יותר.
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
29/05/19 15:53
וכמובן שיש גם אנשים שלא עישנו מעולם ועדיין אובחנו עם טרשת נפוצה.
avivor84
29/05/19 23:54
זאת אומרת שעישון יכול להחמיר מאוד את המחלה... יכול לגרום לה להתפרץ (התקף ראשון מוקדם יותר). אבל זה שעישנתי לא אומר שגרמתי לכשל במערכת החיסונית. האם אני צודק? בתודה על התשובה שלך!...
זאת אומרת שעישון יכול להחמיר מאוד את המחלה... יכול לגרום לה להתפרץ (התקף ראשון מוקדם יותר).
אבל זה שעישנתי לא אומר שגרמתי לכשל במערכת החיסונית.

האם אני צודק?
בתודה על התשובה שלך!
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
30/05/19 10:09
בדיוק. הכשל במערכת החיסונית כנראה והיה נגרם גם אם לא היית מעשן (כפי שקורה גם לאנשים שאינם מעשנים). אבל העישון גורם לכך להופיע מוקדם יותר ובאופן חמור יותר לכל אורך המחלה. ומוסיף, גם לגמילה מאוחרת מעי...
בדיוק.
הכשל במערכת החיסונית כנראה והיה נגרם גם אם לא היית מעשן (כפי שקורה גם לאנשים שאינם מעשנים). אבל העישון גורם לכך להופיע מוקדם יותר ובאופן חמור יותר לכל אורך המחלה.
ומוסיף, גם לגמילה מאוחרת מעישון יש ערך רב - מי שנגמל מאט את התקדמות המחלה לעומת הקצב שבה הייתה מתקדמת אם היה מעשן!

מנהלי קהילה

ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
פרופ'-איתן-אוריאל
פרופ'-איתן-אוריאל
מומחה בנוירולוגיה, בעל תואר שני במחלות כלי דם של המוח. מנהל המחלקה הנוירולוגית מרכז רפואי בלינסון. מזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל.
ד
ד"ר יובל כרמון
רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית ביה"ח מאיר.מנהל מרפאת טרשת נפוצה.
ד
ד"ר אסתר גנלין
רופאה בכירה במכון הנוירולוגי בביה"ח שניידר ומנהלת המרפאה הנוירואימונולוגית בו. בוגרת רפואה בטכניון בהצטיינות. בעלת תואר שני באימונולוגיה בהצטיינות יתרה (אוניברסיטת תל אביב) ותואר דוקטור בביוכימיה (הטכניון). משלבת מחקר קליני ובסיסי בתחום טרשת נפוצה בילדים. חברה בקבוצת המחקר הבין לאומית לטרשת נפוצה בילדים- International Pediatric Multiple Sclerosis Study Group (IPMSSG)

מובילי קהילה

פזית
פזית
הייתי בריאה ורופאת שיניים. כיום , חולה בטרשת נפוצה ואומנית קרמיקה, מציירת ומטפלת באמצעות אומנות. קודם כל אמא לשני ילדים נפלאים וחברה עם כמה אנשים חמים וחכמים. יש מתנה ביכולת ליצור ... זה מאפשר נתינה הלאה וידיעה שגם מי שלא מכיר אותי אישית יוכל לקבל משהו ממני שישמח ויגרום לו הנאה. זו הסיבה שאני כותבת פה. לעזור ולהשיא עצה וגם לקבל ידע ממי ששותפים לדרך הטרשים של טרשת נפוצה בדרך זו או אחרת. 
לביא שיפמן
לביא שיפמן
לביא שיפמן הוא ממיסדי חברת MS ישראל בע"מ (חל"צ) ומכהן בה, בהתנדבות, כדירקטור. חברת MS ישראל יוזמת ומנהלת מגוון רחב של פעילויות לחולים בטרשת נפוצה, תוך שהיא מעלה את המודעות הציבורית למחלה, להשלכותיה ותופעות הלוואי שלה. בהשכלתו, הוא מוסמך של הטכניון בחיפה בהנדסת מחשבים, עם התמקדות בתחום רשתות תקשורת ונתונים וכמו כן בוגר, בהצטיינות, של התוכנית לניהול עסקי בכיר של האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1990, לאחר שירות קבע בממר"מ, לביא היה ממקימי הסניף הישראלי של חברת מיקרוסופט בישראל (עובד מס. 2) והמנהל הטכני הראשון שלה. בהמשך כיהן גם כסמנכ"ל השיווק והמכירות של מיקרוסופט ישראל ללקוחות גדולים במשק הישראלי. בנוסף לפעילות ההתנדבותית ב-MS ישראל לביא מכהן מזה כ-4 שנים כחבר ועד בעמותת איגוד האינטרנט הישראלי. כמו כן, לביא הוא המקים, הבעלים והעורך הראשי של האתר www.netcheif.com - המספק ידע נרחב ביותר על תחום האינטרנט והתקשורת, תוך התמקדות בסביבה הביתית. לביא נשוי לאורלי שאובחנה כחולת טרשת נפוצה לפני כ-20 שנה, הוא מתגורר בבת-ים ואב לבן ולבת.
תודתנו לחברת מרק סרונו על תרומה בלתי תלויה לסיוע בהקמת הקהילה. יובהר כי אין בתרומה זו כדי להשפיע על הפעילות או התוכן המוצגים בקהילה.
MS