מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

פאראצטמול

31/05/19 13:43
1 תגובות
מה הסיכון בנטילה של 1300 מג ליום למשך שנים

1 תגובות

סימה-לבני
01/06/19 10:22

שלום רב,

בהתוויות המאושרות של פרצטמול, Paracetamole  יש מגבלה ללקיחת לא יותר מ 4 גרם ליום. 4 גרם ליום הם 4000 מיליגרם.

בעלון לצרכן אין מגבלה על משך הטיפול בפרצטמול, כפי שתוכל ...

שלום רב,

בהתוויות המאושרות של פרצטמול, Paracetamole  יש מגבלה ללקיחת לא יותר מ 4 גרם ליום. 4 גרם ליום הם 4000 מיליגרם.

בעלון לצרכן אין מגבלה על משך הטיפול בפרצטמול, כפי שתוכל לראות בעלון לצרכן כאן . ההמלצה שם היא לחזור לרופא אם הטיפול לא עוזר בהורדת חום לאחר שלושה או חמישה ימים.

יחד עם זאת לקיחה לאורך זמן של תכשירים שמכילים Paracetamole קורית ועל תופעות הלוואי שלה יש מאמרים. האחד מהם הוא בקישור כאן, מ 2018, שמדגיש שאין מחקרים מבוקרים בנושא, אך מהמידע שהצטבר יש עליה בסיכון לדימומים בקיבה, ועליה קטנה בלחץ הדם הסיסטולי, שתלויה במנה. ככל שהמנה יותר גבוהה העליה יותר גבוהה.

באפריל 2019 התפרסם מאמר שנוגע לשימוש ממושך בפרצטמול בגלל אוסטאוארטריטיס, ראה תקציר כאן. ומאמר מלא, חופשי, כאן.  במאמר זה מוזכרת האפשרות לפגיעה בתפקודי כבד, במינונים גבוהים, עד כדי הרעלה. וכן פגיעה כלייתית בשמוש ממושך.

מינון של 1300 מג ליום, איננו נחשב למינון יומי גבוה, יחד עם זאת יש לשקול אם הסיבה שבגללה התרופה נלקחת, עדין קיימת, והאם יש הצדקה לטיפול. אם הסיבה קיימת ויש הצדקה לטיפול, הרופא ביחד עם המטופל, צריכים לדון בסיכונים מול התועלת בטיפול התרופתי ועל פי זאת להמשיך לקחת את הטיפול, או שלא.

מקווה שעזרתי,


 

בברכה,

סימה לבני
רוקחת
המרכז לייעוץ תרופתי אישי
www.mypharmacist.co.il
מחברת הספר: "לעשות סדר בתרופות- בעידן שבו המידע אינסופי"