מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניתרופות ורוקחותרסיטל/ליתיום/דפלפט

רסיטל/ליתיום/דפלפט

03/06/19 16:25
1 תגובות
נוטלת ליתיום ודפלפט כל ערב באופן קבוע לציקלותימיה. הפסיכיאטרית הוסיפה לי רסיטל כי אני באפיזודה דכאונית קשה כבר חודשיים. הרוקח בבית המרקחת אמר שרסיטל מתנגש עם התרופות שלי ולכן לקחת בבוקר או בכלל לא. האם התרופות באמת מתנגשות? האם מותר לקחת אותן יחד/בו זמנית? בנוסף, SOS קלונקס ופרוטיאזין בעת הצורך.

1 תגובות

סימה-לבני
12/06/19 23:54

שלום רב,

מסתבר שגם ליתיום, וגם רסיטל שמכיל Citalopram משפיעים באופן דומה על רמות סרוטונין בדם, ולכן כשלוקחים אותם ביחד, צריך להזהר שלא להכנס לתופעת לוואי שנקראת "סרוטונין סינדרום".&...

שלום רב,

מסתבר שגם ליתיום, וגם רסיטל שמכיל Citalopram משפיעים באופן דומה על רמות סרוטונין בדם, ולכן כשלוקחים אותם ביחד, צריך להזהר שלא להכנס לתופעת לוואי שנקראת "סרוטונין סינדרום". 

התופעות המאפינות סינדרום זה, מתוך העלון לצרכן של רסיטל,  הן: האטה או האצה בדופק הלב, שינוי קיצוני במצב הרוח, חום גבוה, עצבנות, עוויתות, הזיות, נמנום עמוק, הזעה מוגברת, רפלקסים מוגברים, חוסר שקט, בלבול, רעד או כיווץ חזק של שרירים, הפרעה בתנועות הגוף. תסמינים אלו עלולים להוות סימנים של סינדרום סרוטונין. זוהי תופעת לוואי נדירה של רסיטל גם בלי ליתיום. לעלון לצרכן של רסיטל הקליקי כאן.

שם גם תמצאי שהסינדרום עלול להתרחש בשכיחות גבוהה יותר אם הנך נוטלת בו זמנית תרופות נוספות המשפיעות על מערכת העצבים, למשל ליתיום.

חשוב להבין שאין איסור ללקיחת התרופות ביחד, יש רק אזהרה למעקב אחר תופעת הלוואי הזאת. במיקרומדקס מצאתי המלצה להפסקה מיידית של ליתיום אם מזהים שהתופעה מתפתחת, תוך פנייה לקבלת סיוע רפואי.

באשר להמלצה לקחת בבקר, בבדיקה שלי נראה שאין משמעות ללקיחת התרופות בבקר או בערב שכן זמן מחצית חיים של כל אחת מהן הוא יותר מ 24 שעות והשפעתן ממושכת.

לעלון לצרכן של ליתיום.הקליקי כאן

לעלון לצרכן של רסיטל הקליקי כאן.

מקווה שעזרתי להכניס את הדברים לפרופורציה, אם יש לך חשש מפני הלקיחה המשותפת, תשקלי לחזור אל הרופאה שלך ולשוחח איתה על הדאגה שלך.

בברכה,

סימה לבני
רוקחת
המרכז לייעוץ תרופתי אישי
www.mypharmacist.co.il
מחברת הספר: "לעשות סדר בתרופות- בעידן שבו המידע אינסופי"