כאבים בגב

09/07/19 6:09
4 תגובות
שלום
אני חולה בטרשת משלושה שנים
עברתי הרבה התקפים ( שלושה מהם היו בעמוד השדרה)
עדיין יש לי כאבים ברגלים וביידים (במיוחד צד ימין) מיומיים יש לי כאבים קשים מאוד בגב (מצורף תמונה להסביר איפה הכאבים במיוחד)
מה הסיבה לזה ؟ זה יכול להיות מטרשת או לא؟ מה אני יכולה לקחת להפחית הכאבים ؟
תודה רבה רבה
כאבים בגב

4 תגובות

עינת-מילר
מוביל קהילה
09/07/19 7:21
הי ראשא אולי זה מהטרשת אבל הכאב יכול להיות גם סתם כי השרירים התקררו ממזגן וקצת נתפסו. מציעה לעשות אותם עם משחה לשחרור שרירים, כל אחת מהמה שקיים בשוק תתאים והן ניתנות לרכישה ללא מרשם בכל בית מרקחת. ...
הי
ראשא
אולי זה מהטרשת אבל הכאב יכול להיות גם סתם כי השרירים התקררו ממזגן וקצת נתפסו.
מציעה לעשות אותם עם משחה לשחרור שרירים, כל אחת מהמה שקיים בשוק תתאים והן ניתנות לרכישה ללא מרשם בכל בית מרקחת.
גם לעמוד מתחת לטוש מים חמים יכול להקל ולא ללכת עם האזור חשוף בחדר ממוזג או מול מאוורר
מנאר1
09/07/19 16:57
תודה רבב רבה
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
09/07/19 8:50
שלום ראשא כמו שציינת כאבים הם אחד הסימפטומים של טרשת נפוצה, וחשוב לזכור שאנשים עם טרשת נפוצה יכולים להיפגע גם מדברים שאינם קשורים למחלה כמו פגיעה אורטופדית או התכווצות שרירים שאינה קשורה לטרשת נפוצ...
שלום ראשא

כמו שציינת כאבים הם אחד הסימפטומים של טרשת נפוצה, וחשוב לזכור שאנשים עם טרשת נפוצה יכולים להיפגע גם מדברים שאינם קשורים למחלה כמו פגיעה אורטופדית או התכווצות שרירים שאינה קשורה לטרשת נפוצה.

כדי יש צורך בהערכת הנוירולוג המטפל שבעזרת הבדיקה הנוירולוגית וההדמיה (כלומר האם הנגעים שנראים ב- MRI מסבירים את הכאב) יוכל להבדיל בין כאב מסוג אחד לאחר ואז להתאים את הטיפול.

באופן ראשוני, מצטרף להמלצות של עינת (בתגובה מעליי) ולראות עד כמה זה יעיל בהפחתת הכאב, ניסיונות אלו גם יעזרו לכוון את הנוירולוג לסוג הכאב (לדוגמה, אם משחות הרגעה שמרפות שרירים עוזרות להפחתת הכאב, סביר שהמקור הכאב אינו פגיעה עצבית).
והייתי רוצה להרחיב את השאלה החשובה שלך, ללא רק מה אני יכולה לקחת, אלא גם מה אני יכולה לעשות? הטיפול בכאב צריך להיות בעיקרו שיקומי ומניעתי. כלומר, יש לפנות לפיזיותרפיסט (אם דרך הנוירולוג או רופא המשפחה, ורצוי שיהיה פיזיותרפיסט עם ניסיון במחלת הטרשת הנפוצה). הפיזיותרפיסט יודע להעריך את הכאב ולהתאים לו טיפול בעזרת מגע ותנועה שיכול להקל עליו, וכן להתאים למטופל סדרה של פעולות/מתיחות והמלצות נוספות שגם יפחיתו את הכאב וגם ימנעו את חזרתו. חשוב לי להדגיש את האופציה החשובה של הטיפול השיקומי-המניעתי בעיקר בתקופה בה הרפואה מתמודדת עם בעיית שימוש יתר ושימוש לא נכון בתרופות נגד כאבים.

בנוסף, מצרף את המדריך שלנו לכאבים בטרשת נפוצה (בקישור בכחול למטה) כדי להרחיב ואולי תצליחי לזהות ולכוון את הרופא לאיזה סוג כאב את חשה.
מנאר1
09/07/19 17:01
תודה רבה רבה על הקישור עזר לי הרבה

מנהלי קהילה

ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
פרופ'-איתן-אוריאל
פרופ'-איתן-אוריאל
מומחה בנוירולוגיה, בעל תואר שני במחלות כלי דם של המוח. מנהל המחלקה הנוירולוגית מרכז רפואי בלינסון. מזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל.
ד
ד"ר יובל כרמון
רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית ביה"ח מאיר.מנהל מרפאת טרשת נפוצה.
ד
ד"ר אסתר גנלין
רופאה בכירה במכון הנוירולוגי בביה"ח שניידר ומנהלת המרפאה הנוירואימונולוגית בו. בוגרת רפואה בטכניון בהצטיינות. בעלת תואר שני באימונולוגיה בהצטיינות יתרה (אוניברסיטת תל אביב) ותואר דוקטור בביוכימיה (הטכניון). משלבת מחקר קליני ובסיסי בתחום טרשת נפוצה בילדים. חברה בקבוצת המחקר הבין לאומית לטרשת נפוצה בילדים- International Pediatric Multiple Sclerosis Study Group (IPMSSG)

מובילי קהילה

פזית
פזית
הייתי בריאה ורופאת שיניים. כיום , חולה בטרשת נפוצה ואומנית קרמיקה, מציירת ומטפלת באמצעות אומנות. קודם כל אמא לשני ילדים נפלאים וחברה עם כמה אנשים חמים וחכמים. יש מתנה ביכולת ליצור ... זה מאפשר נתינה הלאה וידיעה שגם מי שלא מכיר אותי אישית יוכל לקבל משהו ממני שישמח ויגרום לו הנאה. זו הסיבה שאני כותבת פה. לעזור ולהשיא עצה וגם לקבל ידע ממי ששותפים לדרך הטרשים של טרשת נפוצה בדרך זו או אחרת. 
לביא שיפמן
לביא שיפמן
לביא שיפמן הוא ממיסדי חברת MS ישראל בע"מ (חל"צ) ומכהן בה, בהתנדבות, כדירקטור. חברת MS ישראל יוזמת ומנהלת מגוון רחב של פעילויות לחולים בטרשת נפוצה, תוך שהיא מעלה את המודעות הציבורית למחלה, להשלכותיה ותופעות הלוואי שלה. בהשכלתו, הוא מוסמך של הטכניון בחיפה בהנדסת מחשבים, עם התמקדות בתחום רשתות תקשורת ונתונים וכמו כן בוגר, בהצטיינות, של התוכנית לניהול עסקי בכיר של האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1990, לאחר שירות קבע בממר"מ, לביא היה ממקימי הסניף הישראלי של חברת מיקרוסופט בישראל (עובד מס. 2) והמנהל הטכני הראשון שלה. בהמשך כיהן גם כסמנכ"ל השיווק והמכירות של מיקרוסופט ישראל ללקוחות גדולים במשק הישראלי. בנוסף לפעילות ההתנדבותית ב-MS ישראל לביא מכהן מזה כ-4 שנים כחבר ועד בעמותת איגוד האינטרנט הישראלי. כמו כן, לביא הוא המקים, הבעלים והעורך הראשי של האתר www.netcheif.com - המספק ידע נרחב ביותר על תחום האינטרנט והתקשורת, תוך התמקדות בסביבה הביתית. לביא נשוי לאורלי שאובחנה כחולת טרשת נפוצה לפני כ-20 שנה, הוא מתגורר בבת-ים ואב לבן ולבת.
תודתנו לחברת מרק סרונו על תרומה בלתי תלויה לסיוע בהקמת הקהילה. יובהר כי אין בתרומה זו כדי להשפיע על הפעילות או התוכן המוצגים בקהילה.
MS