כמוניקרוהן וקוליטיסרמה גבוהה של קלפרוטקטין

רמה גבוהה של קלפרוטקטין

08/11/19 0:37
1 תגובות
ביולי האחרון נבדק החשד למחלת מעי דלקתית ובמהלך תהליך האבחון ביצעתי בדיקת קלפרוטקטין וחזר 2000. לאחר קולנוסקופיה אובחנתי כחולת קוליטיס. מאוגוסט ועד היום אני מטופלת ברפאסל 4 גרם וחוקן , לפני כשבוע ביצעתי בדיקה חוזרת ועדיין התוצאה מעל 2000. התוצאה הפתיעה אותי מאוד היות והמצב שלי השתנה מקצה לקצה- בתקופת הבדיקה הראשונה היו לי כ40 שלשולים ביום וכאבי בטן קשים, כיום לעומת זאת יציאה אחת רגילה ביום, בקושי מרגישה את המחלה. האם הגיוני רמות גבוהות למרות המצב הבריאותי שעל פניו נראה מעולה? האם זה יכול להעיד כי יש צורך להעלות ברמת הטיפול?
תודה :)


(שני, 20 )

1 תגובות

פרופ--דן-טרנר
מומחה כמוני
מנהל המרכז למחלות מעי דלקתיות בילדים והיחידה לגסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים, המרכז הרפואי שערי-צדק בירושלים.
08/11/19 16:30
שלום לפונה. בדיקה של 2000 ויותר מעידה בסבירות גבוהה מאוד על דלקת ברמה מסוימת ברירית המעי. אין מתאם מלא בין מידת הדלקת למידת התלונות ובהחלט תתכן דלקת ואף משמעותית בנוכחות רגיעה קלינית. בייחוד בקרוהן....
שלום לפונה.
בדיקה של 2000 ויותר מעידה בסבירות גבוהה מאוד על דלקת ברמה מסוימת ברירית המעי. אין מתאם מלא בין מידת הדלקת למידת התלונות ובהחלט תתכן דלקת ואף משמעותית בנוכחות רגיעה קלינית. בייחוד בקרוהן. מאידך - לעיתים הדלקת קלה יחסית ולא דורשת שינוי טיפולי. בנוסף, הבדיקה לא ספציפית ואם במקרה היה זיהום חולף בזמן לקיחת דגימת הצואה גם זה עלול לגרום לבדיקה כזובה חיובית.
בקיצור- יש צורך בהערכה כללית של המחלה ושאר המרכיבים המעבדתיים והקליניים כדי להחליט מה לעשות עם תוצאה כזו. בודאי שלא להתעלם.
בהצלחה ושבת שלום.
דן טרנר.

מנהלי קהילה

פרופ' דן טרנר
פרופ' דן טרנר
מנהל המרכז למחלות מעי דלקתיות בילדים והיחידה לגסטרואנטרולוגיה ותזונה בילדים, המרכז הרפואי שערי-צדק בירושלים.
פרופ' איריס דותן
פרופ' איריס דותן
מנהלת המערך לגסטרואנטרולוגיה, מרכז רפואי רבין
ליהי גודני
ליהי גודני
דיאטנית קלינית ביחידה לחולים במחלות מעי דלקתיות ובמחלקות הכירורגיות, המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי 
חזי יזרעאלי
חזי יזרעאלי
פסיכולוג רפואי מומחה, מטפל בילדים, נוער ומבוגרים.
ד״ר הנית ינאי
ד״ר הנית ינאי
מנהלת המרכז למחלות מעי דלקתיות במרכז הרפואי רבין

מובילי קהילה

אבי אגלמז (אבי88)
אבי אגלמז (אבי88)
לפני כ20 שנה כמעט נפרדתי מהעולם בארוע חבלני ללא התראה מוקדמת וללא ברירת קנס. מאותו יום מרגיש שהחיים ניתנו במתנה ולא מקטר על הנכות שנותרה, אלא מברך על כל יום. כפועל יוצא מודה לכל יום שזוכה לראות את אור השמש ,