כמוניסיוגרן (sjogren)סיוגרן וחיסון נגד שפעת

סיוגרן וחיסון נגד שפעת

17/01/20 20:13
2 תגובות
שלום,
השנה התחסנתי בפעם הראשונה נגד שפעת. שלושה שבועות אחרי החיסון חליתי. הייתי חולה חודש שלם, יומיים הייתי בבית חולים. זה היה קשה, זה היה זוועה. לא הייתי חולה ככה מעולם. החלטתי שאני עם חיסון נגד שפעת גמרתי גם אם זה יהרוג אותי.
הרופאה בקופת חולים העלתה את האפשרות שלוקח לי זמן להחלים בגלל סיוגרן, בגלל שהגוף שלי "מודלק". האם יש אמת בדבר ?
והאם בכלל מומלץ לחולי סיוגרן להתחסן נגד שפעת ?

2 תגובות

אורנה-ש.
21/01/20 15:04
לא נראה לי שיש קשר, לרוב אני מתחסנת מידי שנה ואין לי תופעות לואי חריגות לחיסון. עלי לציין כי בעונות מעבר, באביב ובסתיו אני סובלת מזיהומים במערכת הנשימה שכוללים קשיי נשימה עד הזדקקות לאינהלציות וטיפול ...
לא נראה לי שיש קשר, לרוב אני מתחסנת מידי שנה ואין לי תופעות לואי חריגות לחיסון. עלי לציין כי בעונות מעבר, באביב ובסתיו אני סובלת מזיהומים במערכת הנשימה שכוללים קשיי נשימה עד הזדקקות לאינהלציות וטיפול בסטרואידים ולרוב גם טיפול אנטיביוטי. הזיהומים האלה התפתחו אצלי בשנים אחרונות. ככל הידוע לי יש קשר בין היובש שנוצר עקב הפחתת הפרשה בבלוטות הרוק לסיכוי להתפתחות זיהומים במערכת הנשימה. לא הייתי ממליצה לך לותר על חיסון השפעת בעתיד דוקא משום הסיכון בהדבקות בשפעת והתפתחות סיבוכים לאנשים עם בעיה בתפקוד מערכת החיסון
ד-ר-גלעד-וסרמן
מומחה כמוני
מומחה לרפואת הפה, בוגר בית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה משנת 2012 ותוכנית ההתמחות ברפואת הפה באותו מוסד משנת 2018. במהלך לימודיו השלים גם תואר מוסמך מחקרי (MSc) במדעי הרפואה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. עובד במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), במרכז הרפואי מאיר ובמרפאה פרטית.
16/03/20 21:43
לא מוכרת לי מניעה בהתחנסות נגד שפעת - להיפך, אף על פי שמערכת החיסון פועלת ביתר היא פועלת במיקום לא נכון וחשופה במקומות אחרים.

מנהלי קהילה

ד
ד"ר גלעד וסרמן
מומחה לרפואת הפה, בוגר בית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה משנת 2012 ותוכנית ההתמחות ברפואת הפה באותו מוסד משנת 2018. במהלך לימודיו השלים גם תואר מוסמך מחקרי (MSc) במדעי הרפואה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. עובד במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), במרכז הרפואי מאיר ובמרפאה פרטית.
פרופ' אבי סלומון
פרופ' אבי סלומון
מנהל שירות הקרנית, מחלקת עיניים, מרכז רפואי הדסה עין כרם, ירושלים.פרופסור חבר לרפואת עיניים בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. מומחה למחלות קרנית ומשטח העין, מומחה לניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. מומחה להשתלות קרנית, ניתוחים לשחזור משטח העין, השתלות לימבוס, ניתוחי פטיריגיום, טיפולי קרוס לינקינג לקרטוקונוס.תחום מומחיותו כולל מחלות כגון קרטוקונוס, הרפס של הקרנית, מחלות עיניים אלרגיות, עין יבשה, ומחלות זיהומיות ודלקתיות של הקרנית, הלחמית והעפעפיים.מטפל בחולים הסובלים מיובש בעיניים כולל חולי תסמונת סיוגרן. הטיפול כולל אבחון היובש בעיניים, וטיפול מקומי בעזרת חסימת ניקוז דרכי הדמעות (punctal occlusion), ומתן מקומי של חומרים נוגדי דלקת (כגון Restasis) ותחליפי דמעות.כיהן כראש האגודה הישראלית לחקר העין והראייה, כיו"ר החוג לרפואת עיניים בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה, ראש החוג לאופטומטריה במכללת הדסה ירושלים, וכיו״ר חוג מומחי הקרנית בארץ. עוסק במחקר בסיסי וקליני בתחום חקר תרופות נוגדות דלקת במחלות דלקתיות של משטח העין ובעין היבשה, ובתאי גזע של אפיתל הקרנית. אתר האינטרנט של פרופ' סלומון הוא: www.carnit.co.ilבאתר זה ניתן לקבל מידע רב נוסף על העין היבשה, ועל מחלות נוספות הקשורות בקרנית, בלחמית ובמערכת הדמעות. דרך האתר ניתן להפנות שאלות בתחומים שונים, כולל עין יבשה ותסמונת סיוגרן. 
פרופ' דורון אפרמיאן
פרופ' דורון אפרמיאן
מנהל המחלקה לרפואת הפה, סדציה ודימות והמרכז לתסמונת סיוגרן במרכז הרפואי הדסה עין כרם, מטפל במאות חולים מהארץ ומחו"ל הסובלים מיובש פה. מגוון הבדיקות המבוצעות במחלקה כוללות אבחון יובש וחומציות הפה, כמות ואיכות הרוק, הדמיות של תפקוד בלוטות הרוק. הטיפולים כוללים טיפול ברקמות הפה ובשיניים שניזוקו, צינרור (אנדוסקופיה) לשם הרחבה ושטיפה של בלוטות הרוק וכן טיפול מקומי וסיסטמי לעידוד הפרשת הרוק. פרופ' אפרמיאן בעל שם עולמי בתחום מחקר בלוטות הרוק עליהם קיבל פרסים וקרנות מחקר ומשמש כפרופ' אורח באוניברסיטת הרווארד. 
פרופ' אלדד בן שטרית
פרופ' אלדד בן שטרית
מנהל היחידה לריאומטולוגיה, מרכז רפואי הדסה עין כרם. מטפל בחולי בחולי תסמונת סיוגרן תוך שימת דגש על הפאן הסיסטמי והמעקב למעורבות ריאות, כליות ומהפך ללימפומה.