אתופן ורלבר

25/03/20 20:06
1 תגובות
שלום
קיבלתי אתופן לדלקת בעצב באזור הצוואר פעמיים ביום למשך 20 יום. אני אסמתית ומקבלת משאף רלבר כל יום. האם יש בעיה לקחת את שתי התרופות במקביל? בנוסף יש לי רגישות גבוהה במערכת העיכול האם האתופן בעייתי למערכת העיכול? תודה

1 תגובות

רוקחים-קליניים--אוני
28/03/20 13:30

שלום לך,

אתחיל בכך שאין אינטראקציה מוכרת בין שתי התרופות כך שניתן ליטול את שתיהן במקביל.

ETOPAN אשר מכיל את החומר הפעיל ETODOLAC, משתייך לקבוצת ת...

שלום לך,

אתחיל בכך שאין אינטראקציה מוכרת בין שתי התרופות כך שניתן ליטול את שתיהן במקביל.

ETOPAN אשר מכיל את החומר הפעיל ETODOLAC, משתייך לקבוצת תרופות נוגדות דלקת בשם NSAIDS.  אלו תרופות הנמצאות בשימוש רחב וניתנות לטיפול במגוון התוויות בעקבות היכולת שלהן לשכך כאב, להוריד חום ומאחר ויש להן פעילות נוגדת דלקת.

מנגנון הפעולה שלהן ע"י עיכוב של אנזים בשם COX (קיים בגוף מסוג 1 ו 2), כאשר COX2 לוקח חלק בתהליך הדלקתי. חלק מהן יודעות לעכב בעיקר את COX2 (סלקטיביות) וחלק מעכבות את שני האנזימים (לא סלקטיביות). העיכוב הסלקטיבי של COX2 מאפשר הפחתה של תופעות לוואי, כלומר הפחתה של פעילות של התרופה במקומות שונים בגוף עם השפעה שאינה רצויה, לדוגמא בריאות. בריאות, התרופות הלא סלקטיביות הראו נטייה להחמרה של אסטמה על רקע  הטיפול לעומת התרופות הסלקטיביות וזאת כתוצאה מעיכוב של COX1 שנמצא שם. מאחר וחלקן ניתן לרכוש ללא מרשם וללא ניפוק אצל רוקח, חשוב שתכירי אותן ותוכלי להתייעץ עם הרוקח או הרופא טרם שימוש.

ETOPAN פועל במנגנון סלקטיבי לעיכוב COX2, על כן הוא מהווה טיפול עם סיכון נמוך להחמרה של מחלת האסטמה ממנה את סובלת. אם בכל זאת, תחת הטיפול את חשה החמרה בהתקפי האסטמה, יש לפנות לרופא להחלפת הטיפול.

לשאלתך לגבי רגישות במערכת העיכול, לא ציינת במה מאופיינת הרגישות. אך ל ETOPAN כמו כל התרופות ממשפחת NSAIDS יש תופעת לוואי בשכיחות גבוהה של גירוי יתר של מערכת העיכול, העיקריות כוללות: צרבת, שלשול, בחילות, נפיחות. על מנת להפחית את תופעת הלוואי יש ליטול את הכדור על קיבה מלאה, לאחר האוכל. חשוב לציין, התרופות מעלות את הסיכון לדמם וכיבים במערכת העיכול לכן עבור מטופלים עם כיב קיבה פעיל או היסטוריה של כיב קיבה חוזר, מטופלים עם דימום פעיל או עם דימום בעברם על רקע טיפול ב NSADIS, אין להשתמש בתרופה זו ויש להימנע מאלו עם מחלות דלקתיות של מערכת העיכול.

ETOPAN קיימת בשחרור מיידי או בשחרור מושהה (לשחרור מושהה יש תוספת של XR בשם התרופה) כאשר שני הסוגים רשומים בארץ ומותווים לטיפול באוסטאוארטריטיס  ומחלת פרקים שגרונית (RA) ורק השחרור המיידי מיועדת גם לטיפול בכאב. במידה והנך מקבלת לטיפול בכאב שימי לב שקיבלת את התכשיר הנכון עבורך.

לשחרור מיידי, המינון המומלץ לכאב הינו 200 – 400 מ"ג כל 6 – 8 שעות לפי הצורך, ועד מינון מקסימלי של 1200 מ"ג ליום. ככל שנוטלים את הטיפול לפרק זמן ארוך יותר ובמינון גבוה יותר יש סיכוי לעלייה בתופעות לוואי , כולל במערכת העיכול, ולכן יש לברר מול הרופא לגבי ההתוויה לשמה את מקבלת את הטיפול ובהתאם לפרק הזמן הנדרש.

מצרפת את העלונים לשימושך:

ETOPAN - עלון לצרכן : https://data.health.gov.il/drugs/alonim/Rishum_10_418778819.pdf

RELVAR - עלון לצרכן  : https://data.health.gov.il/drugs/alonim/Rishum_10_418627819.pdf

רק בריאות,

מיכל קופמן בילו - רוקחת

סטודנטית לתואר שני ברוקחות קלינית - אוניברסיטת בן גוריון בנגב

 

מנהלי קהילה

סימה לבני
סימה לבני
רוקחת בכירה, מנהלת המרכז לייעוץ תרופתי אישי, מחברת הספר "לעשות סדר בתרופות". לבני עוסקת בהפצה והטמעה של מאגרי מידע תרופתיים בחברת "זיעור". בעברה, ניהלה את בתי המרקחת של בתי החולים "הלל יפה" ו"רמב"ם". סימה שמה לה למטרה לקדם את הרוקחים כיועצים ורוקחים קלינים כמומחים לתרופות, כחלק מהצוות הרפואי. היא נותנת הרצאות ברחבי הארץ לקידום הניהול העצמי של התרופות באמצעות איתור מוקדם של בעיות שנובעות מתרופות, והספר "לעשות סדר בתרופות - בעידן שבו המידע אינסופי" הינו באותו עניין.
ד
ד"ר ורדית קלמרו
נעים מאוד, שמי ד"ר ורדית קלמרו, אני בת 39, נשואה ואמא לחמישה ילדים מקסימים, ואני דוקטור לתרופות. למדתי 10 שנים על תרופות ואני עובדת כמומחית למידע, טיפול וייעוץ תרופתי, רוקחת קלינית, מעל ל-11 שנים. במהלך שנות עבודתי, הן במסגרת בתי חולים, קופות חולים ועמותות חולים, ליוויתי אנשים עם בעיות בטיפול התרופתי בניסיון למצוא פתרון הולם למצבם התרופתי. מה ההכשרה המקצועית שלי? דוקטור ברוקחות קלינית, Pharm.D. של האוניברסיטה העברית בירושלים. מחנכת לסוכרת מטעם משרד הבריאות מאמנת לאורח חיים בריא מטעם אוניברסיטת בן גוריון חברת הנהלה בארגון הרוקחות בישראל חברות באיגוד לרפואת ריאות בישראל מייעצת ומספקת שירותי רוקחות קלינית לעמותות חולים ולמוסדות רפואיים מה האג'נדה שלי? יש לתת את התרופה המתאימה לחולה המתאים! יש לפעול לקידום מקצוע הרוקחות הקלינית בכל מחלקה ובכל מרפאה! מוזמנים לבקר באתר הבית: http://www.drpharma.co.il
ד
ד"ר רותם סולומון
שמי רותם סולומון, בת 28. "חיה ונושמת" רוקחות קלינית! אחד המקצועות הכי חשובים שקיימים! (בכלל לא משוחדת...) במקצועי: רוקחת קלינית, בעלת תואר Pharm.D ובוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים. כיום מתמחה ברוקחות קלינית במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים שניידר לילדים. שותפה לד"ר לתרופות בחסות ד"ר ורדית קלמרו, רוקחת קלינית. בעסק ד"ר לתרופות ניתן לקבל שירותי ייעוץ פרטיים למטופלים, עמותות חולים ומוסדות רפואים בכל הקשור לריבוי תרופות, אינטראקציות, תופעות לוואי והמלצות לאורחות חיים בריאה. מוזמנים לבקר ולהתרשם באתר הבית: http://www.drpharma.co.il . ניתן להשאיר לנו פניה בכל הקשור בתרופות. אנחנו כבר נעשה לכם סדר:-)