מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזחדשותADHD מכפיל את הסיכון לפציעה בילדים

ADHD מכפיל את הסיכון לפציעה בילדים

מחקר שנערך בתלמידי כיתות ה' מצא כי הפרעות קשב וריכוז כמעט מכפילות את הסיכון לפציעה רצינית

מאת אלה הר-נוי
03/10/11
תגובות 0

חשוב שההורים יהיו מודעים לכך שלילד עם ADHD סיכון מוגבר לתאונות (צילום: Shutterstock)
חשוב שההורים יהיו מודעים לכך שלילד עם ADHD סיכון מוגבר לתאונות (צילום: Shutterstock)

 

לילדים עם ADHD – הפרעות קשב וריכוז עם רכיב היפראקטיבי, סיכון כפול להיפצע באופן רציני מספיק כך שידרש טיפול רפואי. כך מצאו חוקרים מאוניברסיטת אלבאמה.

 

המחקר שפורסם בכתב העת Academic Pediatrics נערך על 4,745 ילדים בני 11. החוקרים ניתחו מידע משאלונים שמילאו ההורים במטרה להעריך תסמיני ADHD. למרות שהשאלונים לא מהווים אבחנה רשמית של ADHD, החוקרים מסבירים כי הסבירות ל- ADHD בילדים שקיבלו ציונים גבוהים בהערכה היא גבוהה. ההורים גם נתבקשו לדווח אם הילד נפצע באופן רציני בשנה שחלפה. פציעות רציניות הוגדרו ככאלו שדרשו טיפול רפואי. יותר ממחצית מהפציעות כללו עצמות שבורות.

 

למחקר נבחרו תלמידי כיתות ה', מכיוון שלילדים אלו כבר אין השגחה צמודה ותמידית של הורים או מורים, מה שאומר שהם צריכים לקבל החלטות בעצמם. החוקרים מסבירים כי ילדים עם ADHD נוטים להיות אימפולסיביים ולעשות דברים בלי לחשוב או לתכנן, לא להיות קשובים ולכן לא ממש לשים לב לסיכונים בסביבתם, הם עשויים שלא להבחין בדברים מכיוון שמחשבותיהם נודדות, והם היפראקטיביים, כך שהם זזים הרבה ונתקלים בדברים.

 

החוקרים מצאו כי ילדים עם יותר סימפטומים של ADHD – אלו באחוזון ה- 90, הם בעלי סבירות כמעט כפולה להיפצע בהשוואה לילדים באחוזון הנמוך ביותר מבחינת סימפטומים להפרעות קשב וריכוז, האחוזון ה- 10.

 

מחקר נוסף שפורסם לאחרונה על-ידי אותו צוות חוקרים מצא כי חצית כביש עשויה להיות מסוכנת יותר לילדים עם הפרעות קשב וריכוז.

 

לדברי החוקרים טיפול בהפרעות הקשב יפחית את הסימפטומים ואת הסיכון לפציעות. גם העלאת מודעות ההורים לכך שלילד עם ADHD סיכון מוגבר לתאונות היא חשובה, במטרה שהם ינסו לנקוט ביותר אמצעים למניעת פציעות.

 

 

האם לילד שלכם יש ADHD? ענו על השאלון

 

לפרטים נוספים באתר אוניברסיטת אלבאמה

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: