קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזחדשותADHD - הצעירים בכיתה מאובחנים יותר

ADHD - הצעירים בכיתה מאובחנים יותר

מחקר מצא כי לילדים הצעירים ביותר בכיתה סבירות גבוהה יותר להיות מאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז

מאת אלה הר-נוי
07/03/12
תגובות 0

האם חוסר בגרות מביא לאבחון ADHD שגוי? (צילום: Shutterstock)
האם חוסר בגרות מביא לאבחון ADHD שגוי? (צילום: Shutterstock)

 

ילדים שהם הצעירים ביותר בכיתתם, הם גם בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להיות מאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז ולקבל עבורן טיפול, מבין כל ילדי הכיתה. כך מצא מחקר חדש שמעלה את האפשרות שחוסר בגרות עשוי להביא לאבחון שגוי של הפרעות קשב בילדים.

 

הממצאים שפורסמו בכתב העת Canadian Medical Association Journal עולים ממחקר שכלל כמעט 940,000 ילדים קנדים בני 6 עד 12, והם משתלבים היטב עם שני מחקרים אמריקאיים מ- 2010 שהגיעו לתוצאות דומות.

 

החוקרים מאוניברסיטת British Columbia בחנו ילדים שנולדו בחודש דצמבר, החודש שלפני נקודת החיתוך להתחלת בית ספר או גן בקנדה (31 בדצמבר). ילדים שנולדים בדצמבר הם הקטנים ביותר בכיתתם. הם השוו את הילדים האלו לילדים שנולדו בינואר, שהחמיצו את נקודת החיתוך, ולכן הם המבוגרים ביותר בכיתתם – מבוגרים כמעט בשנה מהילדים שחוגגים יום הולדת בדצמבר.

 

מבין הבנים שנולדו בדצמבר, 7.4% אובחנו עם ADHD ו- 6.2% קיבלו תרופות. לעומת זאת, רק 5.7% מהבנים שנולדו בינואר אובחנו עם ADHD ו- 4.4% קיבלו תרופות.

 

2.7% מהבנות שנולדו בדצמבר אובחנו עם ADHD ו- 1.9% קיבלו תרופות, בעוד ש 1.6% מהבנות שנולדו בינואר אובחנו עם ADHD ו- 1.1% קיבלו תרופות.

 

סך הכל, לבנים הצעירים ביותר היה סיכוי גבוה ב- 30% לקבל אבחנה של ADHD מאשר הילדים המבוגרים ביותר בכיתה ולבנות הצעירות ביותר הסיכוי היה גבוה ב- 70%. לבנים הצעירים ביותר היה סיכוי גבוה ב- 41% לקבל טיפול תרופתי ולבנות הצעירות הסיכוי המוגבר עמד על 77%.

 

באשר לילדים שנולדו בחודשים אחרים – ככל שהם היו צעירים ביחס לבני כיתתם, כך עלתה הסבירות שיאובחנו עם ADHD ויקבלו תרופות.

 

לדברי החוקרים, הילדים הצעירים יותר בכיתה היו בעלי סבירות גבוהה יותר להיות מאובחנים ולקבל טיפול תרופתי, למה שבחלקם עשוי להיות רק חוסר בגרות.

 

 

ADHD - איך מאבחנים? 

 

CMAJ March 5, 2012

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: