מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותHbA1c (המוגלובין מסוכר) ומחלות לב

HbA1c (המוגלובין מסוכר) ומחלות לב

HbA1c זה לא רק בדיקת מצב הסוכרת אלא גם מצביע על סיכון מחלות לב


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

גם בטווח הנחשב לתקין, HbA1c המאפיין מצבי סוכרת, נמצא כמנבא מובהק של אירועים לבביים, שבץ ומוות לאורך למעלה מעשור, כך עולה ממחקר בבלטימור.

 

כיוון שמרבית הנתונים על HbA1c מגיעים ממחקרים על סוכרתיים, בהם משמש מדד זה לניטור איזון הסוכר, מסבירים החוקרים, לא היה מידע רב על ערכים אלה בקרב אנשים שלא אובחנו כחולים מסוכרת או לגבי מעקב ארוך טווח אחרי תוצאות כגון הופעת סוכרת, שבץ, מחלת לב כלילית או תמותה.

 

במעקב חציוני של 14 שנה של כ-15000 משתתפים, היה הסיכון להופעת סוכרת, אירועי מחלת לב כלילית ומוות, גבוה באופן מובהק בקרב אלה עם HbA1c גבוה מערך הייחוס שעמד על 5.0-5.5%.

 

הסיכון לשבץ איסכמי נמצא מובהק ברמת HbA1c הגבוה או שווה ל-6.0%.

 

בהתייחס לאלה עם רמת HbA1c נמוכה מ-5.0%, בעוד שהסיכון לסוכרת היה נמוך יותר בהשוואה לערך הייחוס של HbA1c, והסיכון לאירועים קרדיווסקולריים ושבץ לא השתנה, נמצאה דווקא עלייה מובהקת בתמותה מכלל הסיבות בקרב אוכלוסיה זו.


מחקר זה מפורסם מספר שבועות לאחר פרסום ההנחיות החדשות של American Diabetes Association אשר מצהירות לראשונה כי רמת HbA1c ≥6.5% מספיקות לאבחנת סוכרת בעוד שרמות HbA1c בין 5.7% ל-6.4% הן סמן לטרום סוכרת ומעידות על סיכון מוגבר להופעת סוכרת ואירועים קרדיווסקולריים.

 

N Engl J Med. 2010, 362(9), 800-811
 

 

הידיעה המלאה ב- THEMEDICAL

דר--יוסי-ווסק
07/06/10 12:50

אין ספק שבדיקה HbA1C הנה אחד הבדיקות שאין לוותר עליה בשום פנים בטיפול של סוכרת. אבחון סוכרת על ידי רמת סוכר בדם במצב של צום, בדיקה שעדיין משמשת כשגרה אבחונית, אינה מספיקה לאבחון ולהערכת המצב התפקודי של הלבלב. שילוב של בדיקה HbA1C ובדיקת המעסת סוכר (עקומתסוכר) מספק מעקב קליני יעיל ותצפית מגמות העתיד של מחלה. בפרט חשוב הדבר לאור דיווחים הרבים על תוצאות גרועות של ההורדה  אגרסיבית מידי של רמות סוכר. זאת על ידי שימוש במינון עולה של תרופות ממריצות ייצור אינסולין או על ידי מתן אינסולין באופן ישיר. על פי דווחים אמינים של מספר מחקרים אופן כזה של הטיפול מעלה שכיחות של סיבוכים קרדיאולוגיים. מעקב אחרי HbA1C מאפשר ניהול נבון יותר של רזרבות תפקודיות של לבלב ושמירה על השרדותה פיזיאולוגית ממושכת יותר.
דר' י.ווסק  

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: