מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותMRI חושף שמשקאות אנרגיה משנים את פעימות הלב

MRI חושף שמשקאות אנרגיה משנים את פעימות הלב

חוקרים השתמשו בסריקות MRI והראו כי לאחר שתיית משקה אנרגיה מתרחשת הגברה של התכווצות הלב

מאת אלה הר-נוי
03/12/13
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מבוגרים בריאים ששותים משקאות אנרגיה עשירים בקופאין וטאורין (חומר בעל תכונות מעוררות) חווים עליה משמעותית בהתכווצויות הלב שעה לאחר מכן. כך עולה ממחקר שהוצג בכנס השנתי של החברה לרדיולוגיה בצפון אמריקה.

 

המחקר בחן את ההשפעה שיש למשקאות האנרגיה על תפקוד הלב באמצעות סריקות MRI לבביות. החוקרים הגרמנים מאוניברסיטת Bonn גייסו 18 מתנדבים בריאים. המתנדבים שתו משקה אנרגיה שהכיל קופאין (32מ"ג/100 מ"ל) וטאורין (400 מ"ג/100 מ"ל) ועברו MRI לב לפני שתיית המשקה ושעה לאחר שתייתו.

 

החוקרים בחנו כיצד חדר הלב השמאלי (המעביר דם מחומצן מהריאות לשאר הגוף) מתפקד, באמצעות מדידת עוצמת ההתכווצות שלו.

 

בהשוואה להדמיות הראשונות, תוצאות ה-MRI שבוצעו שעה לאחר שהנחקרים שתו את משקה האנרגיה, חשפו כי הלב התכווץ בחוזקה גדולה יותר.

 

עם זאת, החוקרים לא מצאו שינויים משמעותיים בקצב הלב, לחץ הדם וכמות הדם שנפלט מחדר הלב השמאלי בין הסריקה שבוצעה לפני שתיית המשקה לסריקה שבוצעה אחריו.

 

ממצאי המחקר שהוצגו בכנס הם ראשוניים בלבד והם גם מותירים שאלות רבות ללא מענה. לא ברור כיצד ההתכווצות החזקה יותר של הלב משפיעה על התפקוד האדם, כמה זמן התופעה נמשכת ומה השלכותיה בטווח הרחוק.

 

כעת נדרשים מחקרים נוספים שיבחנו את ההשפעה ארוכת הטווח של העליה בחוזק ההתכווצות הנגרמת משתיית משקאות אנרגיה על בריאותם של אנשים שצורכים את המשקאות באופן קבוע ואת ההשפעה על חולי לב. בינתיים החוקרים ממליצים לילדים ולאנשים עם בעיות לב להימנע ממשקאות אנרגיה.

 

 

לפרטים נוספים באתר החברה לרדיולוגיה

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: