מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונימפרקיםחדשותPTSD מעלה סיכון לדלקת מפרקים שגרונתית

PTSD מעלה סיכון לדלקת מפרקים שגרונתית

מחקר מצא כי תסמונת פוסט טראומטית קשורה לסיכון מוגבר להתפתחות דלקת מפרקים אוטואימונית

מאת אלה הר-נוי
17/08/15
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

לנשים עם תסמינים של הפרעה פוסט טראומטית (PTSD) סיכון גבוה משמעותית לפתח דלקת מפרקים שגרונתית (RA). ככל שהתסמינים רבים יותר, כך עולה הסיכון. נוכחות של ארבעה תסמינים או יותר קשורה לסיכון מוגבר ב-76% לדלקת מפרקים בהשוואה לנשים שלא נחשפו לטראומה ולא סבלו מתסמינים פוסט טראומתיים. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת Arthritis Care & Research.

 

צוות החוקרים, בראשם חוקרים מאוניברסיטת הרווארד, התבסס על נתונים של יותר מ-54,000 נשים שהשתתפו במחקר האחיות הגדול. הנשים מילאו שאלונים שבחנו חשיפה לאירועים טראומטיים כגון תאונות דרכים, תקיפה גופנית ואסונות טבע, ועברו בדיקה לתסמיני פוסט טראומה. מתוך הנשים 239 פיתחו דלקת מפרקים שגרונתית בין השנים 1989 ל-2011.

 

לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון משתנים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות כמו גיל ומצב סוציואקונומי, הם מצאו כי הסיכון לדלקת מפרקים שגרונתית עלה ככל שעלה מספר התסמינים של PTSD. בהשוואה לנשים ללא היסטוריה של טראומה ותסמיני פוסט טראומה, בנשים שנחשפו לטראומה אך לא סבלו מתסמיני פוסט טראומה הסיכון לדלקת מפרקים היה גבוה ב-25%, בנשים עם אחד עד שלושה תסמיני פוסט טראומה הסיכון היה גבוה ב-31% ובנשים עם ארבעה או יותר תסמינים הסיכון לדלקת מפרקים שגרונתית היה גבוה ב-76%.

 

כאשר החוקרים לקחו בחשבון בניתוח הנתונים עישון סיגריות – גורם סיכון מוכר לדלקת מפרקים שגרונתית – הסיכון לדלקת מפרקים נותר מוגבר בקרב נשים עם PTSD ועמד על 60% יותר. כאשר החוקרים בדקו רק נשים שהחלו לעשן אחרי שפיתחו PTSD הסיכון המוגבר עמד על 68%.

 

החוקרים סיכמו כי המחקר מראה שנשים עם תסמינים של תסמונת פוסט טראומטית נמצאות בסיכון מוגבר לפתח דלקת מפרקים שגרונתית, וזאת ללא קשר לעישון.

 

ההשלכות של טראומה ותסמונת פוסט טראומה על הגוף 

 

המחקר לא יכול להוכיח כי מדובר בקשר של סיבה ותוצאה – משמע שלא ניתן לקבוע בוודאות שהטראומה ותסמיני התסמונת הפוסט טראומטית הם אלה שהובילו להתפתחות דלקת המפרקים – אך הוא מצטרף למחקרים קודמים שמצאו כי אירועים טראומטיים ותסמונת פוסט טראומטית משפיעים לא רק על הנפש, אלא גם על הבריאות, וקשורים בסיכון מוגבר לדלקת מפרקים שגרונתית באופן ספציפי ולמחלות רבות נוספות.

 

מחקר שפורסם ביוני האחרון בכתב העת של איגוד הלב האמריקאי Circulation מצא כי לנשים עם תסמינים המתאימים לאבחנה של תסמונת פוסט טראומטית סיכון גבוה ב-60% להתקף לב או שבץ בהשוואה לנשים שלא חוו טראומה.

 

מחקר שפורסם בסוף שנת 2014 בכתב העת JAMA זיהה קשר ברור בין עלייה במספר תסמיני הפוסט טראומה לבין הסיכון לסוכרת סוג 2: נשים עם 3-1 תסמיני פוסט טראומה היו בסיכון גבוה ב-40% לפתח סוכרת, 5-4 תסמינים העלו את הסיכון לסוכרת ב-50%, ו-7-6 תסמינים העלו ב-80% את הסיכון לפתח סוכרת.

 

מחקר בינלאומי שנערך ב-14 מדינות, בהן בישראל, ופורסם בסוף שנת 2013 בכתב העת PLoS ONE, מצא כי חשיפה לאירועים טראומתיים מעלה סיכון למחלות כרוניות רבות. ככל שמספר האירועים הטראומטיים עלה, כך גדל הסיכון לפתח מחלה כרונית, כשחשיפה לאירוע טראומטי אחד העלתה ב-50% את הסיכון למחלה כרונית, חשיפה לשני אירועים העלתה את הסיכון ב-80% וחשיפה לחמישה אירועים טראומטיים ומעלה כבר העלתה פי 2.6 את הסיכון למחלה כרונית.

 

מחקר שפורסם באפריל בכתב העת של האיגוד האירופאי לחקר סוכרת Diabetologia מצא כי לילדים שחוו טראומות סיכון גבוה פי שלושה לסוכרת סוג 1. סקירת מחקרים שפורסמה במאי האחרון בכתב העת American Journal of Geriatric Psychiatry מצאה כי פוסט טראומה עלולה לגרום להאצת תהלכי ההזדקנות בגוף.

 

 

Arthritis Care Res 2015; DOI: 10.1002/acr.22683

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: