טראומה מטרור ומלחמה

כמוניטראומה מטרור ומלחמהחדשותPTSD: טיפול פסיכולוגי יעיל יותר מתרופות

PTSD: טיפול פסיכולוגי יעיל יותר מתרופות

ניתוח נתונים מ-112 מחקרים מראה שטיפול פסיכולוגי עשוי להיות אפקטיבי יותר מטיפול תרופתי לפוסט-טראומה

מאת דני איגר
07/11/13
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

קיים מגוון של טיפולים לאנשים הסובלים מתסמונת פוסט טראומטית (PTSD). מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Psychiatry, ביקש לבדוק כמה מידע מדעי קיים על הטיפולים השונים לנפגעי פוסט טראומה ולברר את מידת יעילות הטיפולים על סמך המחקרים.

 

סך הכל נכללו בניתוח הנתונים 112 מחקרים. החוקרים מצאו שמבין הטיפולים הפסיכולוגיים, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הוא הטיפול הנחקר ביותר וגם זה עם ההשפעה הגדולה ביותר. הטיפול השני, גם מבחינת מספר המחקרים שבחנו אותו וגם מבחינת ההשפעה שלו, היה EMDR - הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים.

 

גם חלק מהטיפולים התרופתיים נמצאו יעילים, אם כי כשהסתכלו על הטיפולים התרופתיים כקבוצה והשוו אותה לקבוצת הטיפולים הפסיכולוגיים, החוקרים מצאו כי לטיפולים הפסיכולוגיים השפעה גדולה יותר.

 

שתי קבוצות מרכזיות של תרופות נחקרו יותר ונמצאו יעילות: נוגדי דיכאון מסוג SSRI ותרופות אנטי-פסיכוטיות לא טיפוסיות (כגון זיפרקסה וריספרדל).

 

החוקרים מציינים שטיפול דינמי, טיפול בהיפנוזה ודיקור נמצאו יעילים אף הם לנפגעי פוסט טראומה, אם כי המחקרים לגביהם מעטים מדי כדי להגיע למסקנות חד-משמעיות. יש לציין כי טיפולים אלה נחקרו פחות גם מכיוון שקשה יותר לחקור טיפולים כאלה וגם כי אין הרבה גופים עם אינטרס לממן מחקרים מסוג זה, כמו חברות תרופות.

 

 

Journal of Clinical Psychiatry, 74, e541-e550. PILOTS ID: 41029

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: