חוט שדרה

כמוניחוט שדרהחדשותPTSD- תסמונת בתר חבלתית בעקבות פגיעה בחוט השדרה

PTSD- תסמונת בתר חבלתית בעקבות פגיעה בחוט השדרה

פגיעה בחוט השדרה היא אירוע טראומתי

מאת מערכת כמוני
05/09/09
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

קודם כל מה זה PTSD-Post Traumatic Stress Disorder? מדובר בהפרעת דחק פוסט טראומתית או תסמונת בתר חבלתית שיכולה להופיע אצל כל אחד, בכל גיל בעקבות איזשהו אירוע שקרה. בדרך כלל מדובר באירוע בעל עוצמה והשפעה גדולה על מצבו הנפשי והפיזי של האדם שמשליך על תיפקודו בכל תחומי החיים. במהלך האירוע הטראומתי האדם נקלע למצוקה או אף ישנו איום ממשי על חייו. תחושה של חוסר אונים או חוסר יכולת להתמודד עם המצב שאליו הוא נקלע גורמים לאדם נזק נפשי שיופיע בהמשך חייו, גם לאחר חלוף הסכנה.

 

המחקר הנוכחי נועד לבחון גורמי סיכון להופעת התסמונת אצל אנשים לאחר פגיעה בחוט השדרה ולבדוק האם ישנו קשר בין חומרת התסמונת לבין גורמים הקשורים באירוע עצמו, גורמים דמוגרפיים או אישיותיים (כגון neuroticism אישיות נוירוטית -נטייה לחוות מצבים רגשיים שליליים כמו חרדה ודיכאון ולהגיב קשות לדחק או alexithymia-קושי בזיהוי והבעת רגשות).

 

נמצא כי גורמי סיכון פוטנציאליים להתפתחות PTSD היו רגשות שליליים ואישיות נוירוטית. משתנים נוספים היו זמן מהפציעה וקושי בהבעת רגשות.

 

המסקנה היא שתסמונת פוסט טראומתית קיימת בשכיחות גבוהה אצל נפגעי חוט שדרה רבים. המחקר מדגיש את הצורך בהעלאת מודעות בקרב אנשי מקצוע וזאת כדי לזהות את התסמונת ולטפל בהקדם. טיפול מהיר ונכון ישפר את מצבו הנפשי של האדם ויאפשר התמודדות טובה יותר עם הפגיעה והשלכותיה.

 

 British Journal of Health Psychology, 2009,Volume 14(3), 541-561

 

תרגום ועריכה: אנה רייזמן

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: