קרוהן וקוליטיס

כמוניקרוהן וקוליטיסחדשותאדלימומב – טיפול מבטיח לילדים עם קרוהן

אדלימומב – טיפול מבטיח לילדים עם קרוהן

מחקר חדש מצא כי התרופה אדלימומב (הומירה) מהווה טיפול יעיל ובטוח לילדים עם מחלת קרוהן

מאת אלה הר-נוי
09/08/12
תגובות 0

לאחר שישה חודשים כ-34% מהמטופלים היו בהפוגה (צילום: Shutterstock)
לאחר שישה חודשים כ-34% מהמטופלים היו בהפוגה (צילום: Shutterstock)

אדלימומב (הומירה) - תרופה ביולוגית ממשפחת נוגדי ה-TNF-alpha - אפקטיבית לשמירה על הפוגה בילדים עם מחלת המעי הדלקתית קרוהן. כך עלה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת של האיגוד האמריקאי לגסטרואנטרולוגיה.

 

בקרב הסובלים ממחלת קרוהן נהוג להשתמש בסטרואידים, אבל אלה, בשימוש ממושך, עשויים לפגוע בגדילה של ילדים ולעכב התפתחות מינית.

 

המחקר החדש בדק את התרופה נוגדת ה-TNF ב-192 ילדים בני 6 עד 17 עם מחלת קרוהן בחומרה בינונית עד גבוהה, ב-45 ערים בקנדה, אירופה וארה"ב. הילדים, שלא הגיבו לטיפולים קודמים, חולקו לשתי קבוצות: קבוצת מינון גבוה (שחבריה קיבלו בהתאם למשקל גופם 40 מ"ג של אדלימומב או 20 מ"ג, פעם בשבועיים, במשך 48 שבועות) וקבוצת מינון נמוך (20 מ"ג או 10 מ"ג פעם בשבועיים).

 

החוקרים מצאו כי יותר מ-80% מהילדים עם קרוהן הגיבו לטיפול באופן משמעותי תוך חודש (תגובה הוגדרה כירידה בפעילות המחלה של 15 נקודות לפחות בסולם המודד את פעילות המחלה). לאחר שישה חודשים, כ-34% מהילדים היו בהפוגה ולאחר שנה 28.4% היו בהפוגה. יותר ילדים בקבוצת המינון הגבוה הגיעו להפוגה, אבל ההבדל בין הקבוצות לא היה משמעותי מבחינה סטטיסטית. 

 

החוקרים מסכמים ואומרים כי תוצאות המחקר מעודדות מכיוון שהן מראות כי ניתן לטפל ביעילות בילדים עם קרוהן, בלי לפגוע בגדילה ובהתפתחות הנורמאלית שלהם.

 

 

Gastroenterology Volume 143, Issue 2 , Pages 365-374.e2, August 2012

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: