קרוהן וקוליטיס

כמוניקרוהן וקוליטיסמדריכיםגדילה אצל ילדים עם קרוהן וקוליטיס

גדילה אצל ילדים עם קרוהן וקוליטיס

פגיעה בגדילה היא תופעה שכיחה במתבגרים וילדים עם מחלות מעי דלקתיות

מאת ד"ר דן טרנר
תגובות 0

צילום המחשה: סטוק פוטוז
צילום המחשה: סטוק פוטוז

 

הגדילה היא אחד המאפיינים החשובים ביותר בילדים עם מחלת מעי דלקתית. גדילה פגועה מופיעה בכמחצית מהילדים עם קרוהן לפני גיל ההתבגרות. לעומת זאת, בקוליטיס כיבית הגדילה לרוב תקינה, בהתאם למקובל אצל ילדים ללא המחלה. הפגיעה בגדילה בקרוהן נובעת בעיקר ממתווכים דלקתיים המופרשים מהרירית הדלקתית, ומפריעים לפעולת הורמון הגדילה.

 

יחד עם זאת, ישנם גורמים נוספים מלבד המחלה עצמה הפוגעים בגדילה: טיפול בסטרואידים לתקופה ממושכת (לא טיפול סטנדרטי) וחסרים תזונתיים הנובעים מבעיות ספיגה או מאכילה לא מספקת.

 

חלק מהילדים יפצו על החסר בגדילה בהמשך ההתבגרות, כך שהגובה הסופי לא ייפגע. עם זאת, ילדים עם קרוהן אינם מגיעים לרוב לגובהם הצפוי על פי הנתונים של הוריהם. על הרופא המטפל בקרוהן בילדים לעקוב בקפדנות אחר הגדילה (כל שלושה חודשים) ולשקלל תמיד את הממצאים בהחלטות הטיפוליות.

 

לדוגמא, בילד עם גדילה פגועה יש להימנע מטיפול ממושך בסטרואידים ובבודזון, להוסיף פורמולות מזון, להשלים חוסרים תזונתיים לאחר מעקב בדם ולהתחיל, במידת הצורך, טיפול תרופתי בקרוהן שגם מעודד את הגדילה, כולל מתוטרקסאט, טיפול בתזונה, רמיקייד ואף ניתוח במצבים מוגדרים היטב.

 

גיל המטופל, מצב ההתפתחות המינית וגיל העצמות (המודגם בצילום כף יד) יסייעו לרופא להחליט כמה זמן נשאר בחלון ההזדמנויות של הגדילה וכנגזרת מכך, עד כמה יש לנקוט בטיפול אגרסיבי.

 

בכל מקרה, ייעוץ תזונתי פרטני במסגרת מרכזי טיפול בקרוהן וקוליטיס בילדים עם צוות רב תחומי הרגיל במעקב אחר מחלות אלו, חשוב מאוד לגדילה נכונה.

 

 

הכותב הוא מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה ילדים והמרכז לקרוהן וקוליטיס כיבית, המרכז הרפואי שערי צדק, ירושלים

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: