מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזחדשותאומגה 3 יעילה לטיפול בילדים עם ADHD

אומגה 3 יעילה לטיפול בילדים עם ADHD

מחקר על: חומצת שומן מסוג אומגה 3 עשויה להפחית סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז בילדים

מאת ד"ר טמיר אפשטיין
25/09/11
תגובות 2

החוקרים הופתעו לגלות שלאומגה 3 השפעה קטנה אך משמעותית סטטיסטית (צילום: Shutterstock)
החוקרים הופתעו לגלות שלאומגה 3 השפעה קטנה אך משמעותית סטטיסטית (צילום: Shutterstock)

 

במחקר שפורסם בכתב העת Journal of the Academy of Child and Adolescent Psychiatry הוערכו 10 ניסויים קודמים שכללו יחד 699 ילדים עם הפרעת קשב. החוקרים מצאו כי באלו שקיבלו תוסף אומגה 3 היה שיפור "קטן אבל משמעותי" בחומרת הסימפטומים בהשוואה לאלו שקיבלו פלצבו (תרופת דמה).

 

המחבר הראשי, ד"ר מייקל בלוך מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ייל, אמר שהופתע מתוצאות המחקר מכיוון שציפה שתוספי אומגה 3 לא יימצאו יעילים. הוא גם אמר שהוא מקווה שהציבור לא ייטעה לחשוב כי אומגה 3 הינה הפתרון עבור כולם ושהיא באה במקומן של תרופות.

 

הוא מדגיש כי למעשה, המחקר גם הראה שיעילות אומגה 3 הייתה צנועה בהשוואה לשיעורי היעילות של טיפול תרופתי להפרעת קשב כגון פסיכו-סטימולנטים, סטרטרה או אגוניסטים של אלפה 2 (קלונידין).

 

עדיין, בשל פרופיל תופעות לוואי נוח יחסית, החוקרים כותבים שתוספי אומגה 3 עשויים להיות תוספת טיפולית סבירה לטיפול תרופתי או אופציה עבור משפחות שאינן מעוניינות בהתערבויות תרופתיות. "אני חושב שהטיפול התרופתי בו אנחנו משתמשים כעת להפרעות קשב יעיל ביותר, אבל אומגה 3 מציגה באופן פוטנציאלי אלטרנטיבה בטוחה יותר, במיוחד במקרים בחומרה קלה או בינונית" אמר ד"ר בלוך בראיון ל-Medscape Medical News.

 

לדברי החוקרים, מחקרים קודמים הדגימו שונות בכמויות אומגה 3 בדם ובקרום של הכדוריות האדומות אצל נבדקים עם הפרעת קשב לעומת נבדקים ללא הפרעת קשב. לאומגה 3 יכולות אנטי-דלקתיות שעשויות להשפיע על ממברנות של תאים במערכת העצבים המרכזית.

 

למרות שמספר מחקרים ניסו לבחון השפעת תוספי אומגה 3 על ילדים עם הפרעת קשב, התוצאות היו מגוונות ועם שונות ניכרת שהצריכה את ביצוע המטא-אנליזה הנוכחית. החוקרים ניתחו את תוצאות כל המחקרים המבוקרים שהשוו בין אומגה 3 לפלצבו בילדים עם הפרעות קשב. כל המחקרים בוצעו בין השנים 2001 ל- 2009 ונמשכו בין 7 שבועות ל- 4 חודשים. התוצאה המרכזית שאותם בחנו מחקרים אלו הייתה השינוי הממוצע בשיעורי חומרה של סימפטומים של הפרעת קשב. בניתוח משני, החוקרים העריכו משמעות כמויות ושיעורים שונים של חומצות שומן שונות שהרכיבו את תכשיר האומגה 3: חומצה איקוספנטנואית (EPA), חומצה דוקוסהקסנואית (DHA) וחומצה אלפא לינולנית (ALA).

 

התוצאות הראו יעילות מובהקת סטטיסטית של תוספי אומגה 3 בהשוואה לפלצבו רק בשני מחקרים מתוך העשרה. מבין השאר, 6 לא הראו כל יעילות ושניים הראו יעילות בחלק ממדדי הפרעת הקשב. עדיין, סיכום הנתונים מכל המחקרים יחד הראה שיפור מובהק סטטיסטית בתסמיני הפרעת קשב עבור משתתפים שנטלו אומגה 3 לעומת אלו שנטלו פלצבו.

 

"כשמתסכלים על מחקרים אלו באופן נפרד, רובם לא הדגימו שיפור. רק כשמשלבים את כל התוצאות ההשפעה מקבלת מובהקות סטטיסטית בשיעור קטן" מסביר ד"ר בלוך.

 

עוד עולה מהמחקר כי אומגה 3 שכוללת שיעורים גבוהים יותר של חומצה איקוספנטנואית (EPA), היא משמעותית יותר בהטבה בתסמיני הפרעת קשב. לא נמצאו הבדלים משמעותיים עבור המינונים השונים של יתר חומצות השומן שנבחנו. כמו כן, לא נמצאה עדות להטיית פרסום או הטרוגניות בין המחקרים - הטיות שעלולות להחליש את מובהקותן של התוצאות.

 

עם זאת, לאור איכות מתודולוגית נמוכה של המחקרים, יש צורך במחקרים נוספים על מנת לאשש את התוצאות. החוקרים מקווים שייערך מחקר מבוקר במספר מרכזים רפואיים עם לפחות 400 ילדים על מנת לספק תשובה ברורה לשאלה עד כמה אומגה 3 יעילה באמת.

 

"אני חושב שמדובר בדבר מה בעל ערך פוטנציאלי עבור משפחות שילדיהן אינם מגיבים לטיפול תרופתי עם התכשירים המקובלים אן שמהססות לנסותם בשל תופעות לוואי פוטנציאליות" אמר ד"ר בלוך. 

 

המחקר זכה לשבחים מאנשי מקצוע בתחום פסיכיאטרית הילדים אולם אלו גם ציינו כי הם מוטרדים מהצהרת החוקרים כי לאומגה 3 פרופיל תופעות לוואי שפיר. במיוחד מאחר והחוקרים לא כללו מטא אנליזה של דיווחים על תופעות לוואי מתוך המחקרים שבהם הם השתמשו והם אף לא דיינו את מה עלולות להיות תופעות לוואי אלו. אנשי מקצוע אלו הוסיפו כי אם הורים בוחרים לטפל בילידיהם באומגה 3 יש ליידע אותם לגבי שימוש במינונים מספקים מבחינת היעילות ולהדריך אותם לנטר בזהירות עבור תופעות לוואי אפשריות.

 

 

J Am Acad Child Adolesc Psychiatry. Published online August 16, 2011

 

האם נוירופידבק יעיל בטיפול בהפרעות קשב וריכוז?

 

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
27/07/12 15:51

שהראה שאחרי 6 חודשים נראה שיפור. מעניין שהאפקט לא היה מיידי שכן אחרי 3 חודשים עדיין לא נראה שיפור.

J Child Neurol. 2012 Jun;27(6):747-53

והנה ההודעה לעתונות...

...


שהראה שאחרי 6 חודשים נראה שיפור. מעניין שהאפקט לא היה מיידי שכן אחרי 3 חודשים עדיין לא נראה שיפור.J Child Neurol. 2012 Jun;27(6):747-53והנה ההודעה לעתונות...

 


ד-ר-דינה-ראלט-PhD
27/07/12 15:45
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: