כמונינשימהחדשותאותרו מוטציות גנטיות לאסתמה

אותרו מוטציות גנטיות לאסתמה

חוקרים איתרו שני וריאנטים גנטיים שמעלים את הסיכון לאסתמה, מה שאולי יוביל לטיפולים חדשים

מאת אלה הר-נוי
12/09/11
תגובות 0

שני וריאנטים גנטיים מביאים לנטייה לאסתמה (צילום: Shutterstock)
שני וריאנטים גנטיים מביאים לנטייה לאסתמה (צילום: Shutterstock)

 

תרופה לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית עשויה אולי לעזור לחולי אסתמה. כך מציעים חוקרים אוסטרליים, שזיהו שתי מוטציות גנטיות שעשויות להעמיד אנשים בסיכון מוגבר לאסתמה.

 

החוקרים שפרסמו את ממצאיהם בכתב העת היוקרתי The Lancet דיווחו כי הם זיהו שתי מוטציות גנטיות לאחר שהשוו דגימות DNA של עשרות אלפי אנשים בלי אסתמה ואלפי חולי אסתמה החיים באוסטרליה, אירופה וארצות הברית. הם מסבירים כי הם מצאו שני אזורים ב- DNA שהם באופן עקבי שונים בין אסתמאטיים לאנשים ללא אסתמה.

 

אחד הגנים מוכר כקשור לדלקת מפרקים שגרונית, והחוקרים מעלים את האפשרות שהתרופה tocilizumab המשווקת תחת השם אקטמרה, המשמשת לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית, עשויה לעבוד גם לאסתמה. תרופה זו פועלת נגד מולקולה מסוימת בגוף המכונה "interleukin-6 receptor" ומפחיתה דלקתיות בקרב הסובלים מדלקת מפרקים שגרונית.

 

ממצאי המחקר מעלים את האפשרות שבגלל השינוי הגנטי חולי אסתמה מייצרים יותר interleukin-6 receptor בריאות מאנשים שאינם אסתמאטיים, מה שתורם לדלקתיות בדרכי הנשימה.

 

אסתמה היא מחלה דלקתית-כרונית של דרכי הנשימה. ניתן להתייחס לאסתמה כמצב בו יש רגישות יותר של צינורות הנשימה (הסמפונות). במצב זה, גורם חיצוני שחודר למערכת הנשימה, גם אם הוא לא מהווה סכנה אמיתית לגוף, מפעיל את המנגנון הזה וגורם להתקף אסתמה- צינורות הנשימה מתכווצים, הדופן שלהם מתנפח, ומופרש לתוכם ריר סמיך. לאוויר קשה להיכנס ולצאת והחולה סובל מקוצר נשימה ושיעול.

 

החוקרים סבורים כי פעילות נגד המולקולה interleukin-6 receptor עשויה להיות אסטרטגיה טובה למניעת או הפחתת דלקתיות בקרב חולי אסתמה, באותו אופן בו היא משמשת להפחתת דלקתיות בקרב חולי דלקת מפרקים שגרונית. כעת יש לבצע מחקרים קליניים כדי לבחון אם התרופה באמת יכולה לסייע לאסתמאטיים.

 

 

The Lancet, Volume 378, Issue 9795, Pages 1006 - 1014, 10 September 2011

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: