קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזחדשותאזהרה: מדבקות דיטרנה עלולות לגרום לשינויים בלתי הפיכים בעור

אזהרה: מדבקות דיטרנה עלולות לגרום לשינויים בלתי הפיכים בעור

ה-FDA מזהיר כי מדבקות דיטרנה המיועדות לטיפול ב-ADHD עלולות לשנות את צבע העור לתמיד

מאת אלה הר-נוי
25/06/15
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) פרסם אתמול (ד') אזהרה חדשה, לפיה בעקבות השימוש במדבקות דיטרנה (Daytrana) לטיפול בהפרעות קשב וריכוז עם רכיב היפראקטיבי (ADHD) עלול להתרחש איבוד של צבע העור. המצב כנראה בלתי הפיך, מה שעלול לגרום למצוקה נפשית. ה-FDA הורה על הוספת האזהרה החדשה מפני התופעה המכונה "בהקת כימית" לתווית התרופה.

 

דיטרנה היא מדבקה המשחררת את החומר מתילפנידאט ישירות דרך העור, בצורה איטית והדרגתית. מתילפנידאט גורם לקולטנים במוח האחראים על ספיגת המוליכים העצביים דופמין ונוראפינפרין, להאט את ספיגתם החוזרת של חומרים אלו ולהשאירם זמן ממושך יותר במרווח שבין הסינפסות. כך המדבקה פועלת לעליית קשב והפחתת חוסר מנוחה בסובלים מהפרעות קשב וריכוז עם רכיב היפראקטיבי. היתרון של המדבקה הוא בעיקר לאנשים שסובלים מתופעות לוואי הקשורות למערכת העיכול עם תרופות אחרות המכילות מתילפנידאט כמו ריטלין וקונצטרה, מאחר ודרך מתן זו עוקפת את מערכת העיכול. בנוסף, המדבקה יכולה להתאים לילדים או מבוגרים שמתקשים לבלוע תרופות.

 

בהקת כימית הוא מצב בו העור מאבד צבע בעקבות חשיפה חוזרת לרכיבים כימיים מסוימים. המצב אינו מזיק מבחינה גופנית, אך הוא גורם לשינויים במראה החיצוני.

 

ה-FDA זיהה 51 מקרים של איבוד צבע העור בעקבות השימוש במדבקות דיטרנה בין אפריל 2006 לדצמבר 2014 שדווחו לו ישירות ומקרה נוסף שדווח בכתב עת מדעי. סביר להניח שיש מקרים נוספים עליהם לא דווח. לפי הדיווחים שהגיעו ל-FDA, האזורים בהם התרחש איבוד צבע בעקבות השימוש במדבקות הגיעו עד לקוטר של 20 סנטימטרים. בכל המקרים הירידה בצבע העור אינה הפיכה.

 

הזמן עד להתפתחות של הבהקת לאחר תחילת השימוש במדבקות נע בין חודשיים לארבע שנים. ברוב המקרים איבוד צבע העור התרחש באזורים שמסביב למקומות בהם הודבקה המדבקה, אם כי היו מטופלים שדיווחו גם על שינויים בצבע העור באזורים בגוף בהם מעולם לא הדביקו את המדבקה. 

 

לפי ההודעה שפרסם ה-FDA, מטופלים בדיטרנה או המטפלים בהם (הורים) צריכים להיות ערניים להיווצרות אזורים בהם העור נהיה בהיר יותר, במיוחד במקום בו הודבקה מדבקה, ולדווח על השינויים הללו לרופא שלהם מייד. אין להפסיק את הטיפול בלי להתייעץ קודם עם הרופא, אך ה-FDA מורה לרופאים להפסיק את הטיפול במקרה של בהקת כימית ולשקול מעבר לטיפול אחר.

 

 

להודעה של ה-FDA

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: