טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותאזהרות לגבי הטיפול ב- CCSVI

אזהרות לגבי הטיפול ב- CCSVI

חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד הפסיקו את הטיפול ב- CCSVI, כך לפי כתב העת Annals of neurology. החוקרים נתקלו בתופעות לוואי מסוכנות וחמורות שחייבו אותם לנקוט צעד קיצוני זה וליידע את שאר הקהילה המדעית

מאת מערכת כמוני
02/03/10
תגובות 0

ההחלטה התקבלה לאחר ששני אנשים חוו תופעות לוואי משמעותיות בעקבות החדרת סטנט (התקן קפיצי מיוחד הבא להרחיב ולתמוך בכלי דם) לוריד הצוואר, פרוצדורה שאמורה לתקן את ה- CCSVI. מטופל אחד נפטר בעקבות דימום במוח בעקבות הפרוצדורה באוגוסט 2009 ומטופל נוסף נדרש לניתוח לב פתוח באופן מיידי בנובמבר, לאחר שסטנט שהוכנס אל וריד הצוואר "נדד" לחדר הימני של הלב.

 

ד"ר ג'פרי דן, סגן מנהל המרכז לטרשת נפוצה באוניברסיטת סטנפורד, קורא לכל הנוירולוגים להתחיל לדבר על הסכנות הפוטנציאליות של פרוצדורה שלא הוכחה ונבדקה: "אם אני יכול לעשות משהו בכדי להגן על מטופלים עם טרשת נפוצה מפני אפקט הרסני בעקבות תקוות שווא או מפני הסיכון שבטיפול חודרני שלא הוכח, אני שמח לעשות זאת".

 

התיאוריה הטוענת ש- CCSVI משחקת תפקיד מרכזי בגרימת הטרשת הנפוצה, פותחה ע"י הקרדיולוג האיטלקי ד"ר פאולו זאמבוני והביאה לויכוחים ומחלוקות רבות. תיאוריה זו התפשטה וכ- 2.5 מיליון חולי טרשת נפוצה ברחבי העולם מגלים בתיאוריה זו עניין וסקרנות רבה.

 

ד"ר ג'ון ריצ'ארד, סגן נשיא האגודה הלאומית לטרשת נפוצה בארה"ב אמר, "כשמתעסקים עם מחלה כמו טרשת נפוצה, כשאיננו יודעים את הסיבה אליה או כשיש לנו הרבה אפשרויות טיפוליות, צריך לחשוב מחוץ לקופסא. ד"ר זאמבוני עושה זאת, אך צריך שהטכניקה שלו תהיה מבוססת מבחינה מדעית". ואנחנו רוצים להוסיף כי, " כל העדויות כיום הנן ראשוניות בלבד. אין אפילו מספיק עדויות בשביל לטעון שלחסימת הוורידים יש השפעה על טרשת נפוצה, או בכדי לקבוע מתי במהלך המחלה מתרחשת החסימה".

 

ארגוני הטרשת הנפוצה מסביב לעולם מדגישים שמחקרים חדשים יהיו חייבים לקבוע את איכות הקשר בין CCSVI לטרשת נפוצה, לפני שפרוצדורות כירורגיות יתבצעו בכדי לטפל ב- CCSVI.

 

חוקרים בבאפלו, ניו יורק, בוחנים כעת את שכיחות ה- CCSVI בקרב אנשים עם טרשת נפוצה. ד"ר רוברט זיבאדינוב, מנהל המחקר אמר: "אם נוכל להוכיח את ההשערה שלנו, שחסימה של הוורידים היא הסיבה המרכזית לטרשת נפוצה, תגלית זו הולכת לשנות את האופן שבו אנו מבינים את הטרשת הנפוצה", אבל אח"כ הוסיף והדגיש כי הכיסוי התקשורתי של הנושא עד כה, הטוען נכון לעכשיו ש- CCSVI "אחראי להכל", אינו בוגר ואינו מציאותי.

 


מתוך ה- Multiple Sclerosis Society

 

 


תרגום ועריכה: ערן ברקוביץ'.

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: