מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

אטופיק דרמטיטיס

כמוניאטופיק דרמטיטיסחדשותאטופיק דרמטיטיס מכבידה על החולים יותר ממחלות לב

אטופיק דרמטיטיס מכבידה על החולים יותר ממחלות לב

סקר שנערך בקרב בוגרים עם מחלת העור אטופיק דרמטיטיס חושף את המגבלות והמצוקות הקשות של המתמודדים ואת ההשפעה של המחלה על איכות החיים


(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הפריחה הדלקתית שגורמת לגרד קשה, לכאבים ולהפרעות שינה עלולה לגרום לסובלים מאטופיק דרמטיטיס לפגיעה קשה באיכות החיים. בקרב חלק מהמתמודדים עם מחלת העור, המצב הנפשי גרוע יותר משל חולים כרוניים המתמודדים עם מחלות כגון מחלות לב וסוכרת. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת Annals of Allergy, Asthma and Immunology.

 

אטופיק דרמטיטיס היא תגובה חריגה בעור הנגרמת משילוב של הפרעה בתפקודו של העור והפרעה במערכת החיסון עם גורמים סביבתיים. המחלה הנפוצה מתבטאת בדלקת בעור – נגעים עוריים, יובש ניכר וגרד קשה. בדרך כלל היא מופיעה לראשונה בילדות, בעלת מהלך כרוני (ממושך) וגלי (החמרות והטבות) ובמקרים רבים חולפת במהלך שנות הילדות. עם זאת, בחלק מהמקרים המחלה חוזרת בבגרות ועשויה אף להתפרץ לראשונה בבגרות. אין טיפול שיכול לרפא אטופיק דרמטיטיס, אך כיום קיים מגוון טיפולים שביכולתם לסייע להפחית את התסמינים.

 

המחקר החדש מבוסס על סקר שנערך בקרב 602 בוגרים עם אטופיק דרמטיטיס - יותר ממחציתם עם מחלה קלה, רק כ-8% עם מחלה חמורה והיתר עם מחלה בחומרה מתונה. דיווחיהם הושוו לאוכלוסייה הכללית ולמצבים רפואיים אחרים.

 

באופן כללי, יותר בוגרים עם אטופיק דרמטיטיס דרגו את הבריאות הכללית שלהם כסבירה בלבד או לא טובה (25.8%) בהשוואה לאנשים ללא אטופיק דרמטיטיס (15.8%). חוסר שביעות רצון מסוים מהחיים דווח בקרב 16.7% מהמתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס – יותר מאשר באנשים שלא סובלים ממחלת העור - 11.4%.

 

אטופיק דרמטיטיס חמורה יותר נקשרה להשפעות שליליות חזקות יותר על איכות החיים: מתוך הנשאלים שדירגו את מחלת העור שלהם כחמורה 35% דרגו את הבריאות הכללית שלהם כסבירה בלבד או לא טובה ו-31.6% הביעו חוסר שביעות רצון מסוים מהחיים.

 

51.3% מכלל המשיבים עם אטופיק דיווחו כי בשל המחלה יש להם מגבלות באורח החיים, 39.1% מכלל הנבדקים אמרו שהם נמנעו מאינטראקציות חברתיות בגלל המראה החיצוני שנפגע ו-43.3% הגבילו את הפעילויות היומיומיות שלהם בגלל המחלה.

 

אפילו בקרב אלו עם אטופיק דרמטיטיס קלה 34.5% דיווחו כי המחלה מגבילה את סגנון החיים שלהם, 17.7% אמרו שהם נמנעו מפעילויות חברתיות בגלל המראה שלהם ו-23.2% הגבילו את הפעילויות היומיומיות שלהם.

 

התסמין המכביד ביותר: גרד 

 

מבין התסמינים של אטופיק דרמטיטיס, התסמין שמכביד ביותר על בוגרים עם אטופיק דרמטיטיס הוא גרד, כש-54.4% מהבוגרים עם אטופיק דרמטיטיס דיווחו כי זה התסמין שמכביד עליהם ביותר. 19.6% מהנשאלים ציינו כי עור יבש מאוד/מקושקש הוא התסמין שמכביד עליהם הכי הרבה. 7.2% הכי מוטרדים בגלל האדמומיות והדלקתיות בעור.

 

באמצעות כלי מתוקף – סקר הבריאותSF-12  שבאמצעות 12 שאלות מודד את הבריאות התפקודית ותחושת הרווחה האישית כפי שנתפסת על ידי המשיבים – החוקרים השוו את הבריאות הנפשית והגופנית של אנשים עם אטופיק דרמטיטיס לאנשים בריאים וכן לאנשים שמתמודדים עם מצבים רפואיים אחרים לרבות דיכאון או חרדה, מחלות אוטואימוניות, אלרגיות למזון, אסתמה, מחלת לב, סוכרת, לחץ דם גבוה וקדחת השחת.

 

נמצא כי הבריאות הנפשית באנשים עם אטופיק דרמטיטיס הייתה נמוכה יותר מכל המחלות האחרות שנבדקו ובאנשים עם אטופיק מתונה או חמורה היא הייתה נמוכה באופן דרמטי מכל המצבים הבריאותיים שנבחנו. מעניין שבציוני הבריאות הגופנית לא היו הבדלים גדולים בין המצבים הרפואיים השונים.

 

החוקרים מבית החולים נורת'ווסטרן בשיקגו שמטפלים במקרים קשים של אטופיק דרמטיטיס אומרים כי לא הופתעו מהממצאים, אך הם מאמינים שאנשים שלא מכירים את מחלת העור כנראה יופתעו מההשפעה העוצמתית שלה על איכות החיים.

 

לדבריהם, הדרך היעילה ביותר בה מטופלים יכולים להגביל את ההשפעה של אטופיק דרמטיטיס על החיים היא באמצעות כך שיפנו לטיפול בשלב מוקדם יותר ויכוונו את מאמציהם לשליטה טובה יותר בתסמינים שלהם.

 

 

Annals of Allergy, Asthma and Immunology July 16, 2018

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: