כמוניהשמנהחדשותאיזה ניתוח יביא לשיפור הגדול ביותר בסוכרת?

איזה ניתוח יביא לשיפור הגדול ביותר בסוכרת?

מחקר השווה בין ניתוחים לטיפול בהשמנת יתר ומצא – מעקף קיבה מביא לשיפור הגדול ביותר באיזון הסוכרת

מאת מערכת כמוני
13/03/13
תגובות 1

מעקף קיבה הביא לתוצאות טובות יותר באיזון הסוכרת (צילום: Shutterstock)
מעקף קיבה הביא לתוצאות טובות יותר באיזון הסוכרת (צילום: Shutterstock)

למרות שניתוח מעקף קיבה וניתוח שרוול קיבה הביאו לאותה ירידה במשקל, מעקף קיבה הביא לתוצאות טובות יותר מבחינת איזון הסוכרת. כך עולה ממחקר קטן שפורסם בכתב העת Diabetes Care.

 

בשנים האחרונות התפרסמו מחקרים רבים שהראו כי ניתוחים בריאטריים מביאים לריפוי מסוכרת, או לפחות להטבה משמעותית מאוד ברמות הסוכר ובהמוגלובין המסוכרר (HbA1c) - מדד המעיד על ממוצע רמות הסוכר ב-3 חודשים האחרונים, מה שמעיד על מצב איזון הסוכרת.

 

בשנה שעברה משרד הבריאות אף הוציא הנחיות חדשות לפיהן ניתוח בריאטרי יוצע גם כטיפול לחולים סוכרתיים בעלי BMI של 30–35, שאינם מאוזנים על ידי טיפול תרופתי.

 

אבל איזה סוג ניתוח עדיף לעבור? במחקר חדש חוקרים ממרפאת קליבלנד ומאוניברסיטת הרווארד ביקשו לענות על השאלה. לשם כך הם עקבו במשך שנתיים אחר 60 חולי סוכרת לא מאוזנים שמנים (BMI ממוצע של 36) עם רמות המוגלובין מסוכרר של 9.7 בממוצע. 

 

הנחקרים חולקו לשלוש קבוצות. קבוצה אחת עברה ניתוח מעקף קיבה - ניתוח בו יוצרים כיס קיבתי המחובר למעי. קבוצה שנייה עברה ניתוח שרוול קיבה – ניתוח בו יוצרים שרוול קיבה שנפחו נע בין 50 ל-100 סמ"ק. שתי קבוצות אלה טופלו במקביל באמצעות תרופות והנחיות לשינוי אורח חיים. קבוצה שלישית טופלה רק באמצעות תרופות והנחיות לשיפור אורח החיים.

 

שנתיים לאחר הטיפולים נמדדו רמות ההמוגלובין המסוכרר של הנחקרים בכל קבוצה. ההמוגלובין המסוכרר הממוצע בקבוצת ניתוח מעקף הקיבה עמד על 6.7, בניתוח השרוול על 7.1 ובקבוצת הטיפול התרופתי על 8.4.

 

ממצא מעניין שעלה מהמחקר הוא כי ניתוח מעקף הקיבה שיפר את פעילות הלבלב: פעילות תאי הבטא - התאים המייצרים אינסולין בלבלב - גדלה פי 6 בקבוצת מעקף הקיבה, ולא גדלה בקבוצות האחרות. 

 

בנוסף, בשתי הקבוצות שעברו ניתוח בריאטרי הירידה במשקל ובשומן הגוף הייתה דומה, אך בקרב מנותחי מעקף הקיבה נצפתה ירידה גדולה יותר בשומן הבטני. החוקרים משערים כי ייתכן שהירידה בשומן הבטני קשורה לשיפור בפעילות בלבלב.

 

כעת מתכננים החוקרים להמשיך לעקוב אחר המנותחים, כדי לבחון את השפעות הניתוחים על הסוכרת וסיבוכיה בטווח הרחוק.

 

 

מה צפוי לכם בימים שלאחר ניתוח בריאטרי? 

 

בואו לדבר על המחקר ועל כל מה שקשור לניתוחים בריאטריים בקבוצת הניתוחים הבריאטריים 

 

Diabetes Care, Published online before print, February 25, 2013

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

denur1
13/03/13 22:26

התוצאות של המחקר בכתבה.

בסופו של דבר גם מי שעבר ניתוח חייב לשנות את הרגלי התזונה שלו, לפחות בתקופה הראשונה,

אז עדיף פשוט לבצע את  השינוי.  מצריך הקרבה בתחילת הדרך...


התוצאות של המחקר בכתבה.בסופו של דבר גם מי שעבר ניתוח חייב לשנות את הרגלי התזונה שלו, לפחות בתקופה הראשונה,אז עדיף פשוט לבצע את  השינוי.  מצריך הקרבה בתחילת הדרך שמשתלמת  די מהר.אם הניתוח מרפא מסוכרת זה משנה את השיקולים, כל עוד הוא דרך עוקפת כח רצון  זה פחות מלהיב.


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: