טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותאיך אור השמש עוזר לטרשת

איך אור השמש עוזר לטרשת

מחקר חדש שבחן את הטרשת הנפוצה מצא קשרים חדשים בין אור השמש, ויטמין D3, הסיכון וחומרת הטרשת הנפוצה.

מאת מערכת כמוני
06/03/11
תגובות 2

רבות מתרופות הקו הראשון לטרשת נפוצה יקרות מאוד, ובעיקר מפחיתות את תדירות ההתקפים, אך לרוב אינן מצליחות להאט את התקדמות המחלה, כאשר המערכת החיסונית של המטופל תוקפת את הרקמות של הגוף עצמו. תרופות הקו השני לטרשת נפוצה, היקרות לא פחות, מאטות את התקדמות המחלה אך מלוות בסיכון רב.


המקור והסיבה להתקפי הטרשת נותרו לא ידועים. עם זאת, מחקר חדש מראה שרמת הויטמין D3 בגוף המטופלים (המיוצר בעיקר בעקבות חשיפה לאור השמש) קשורה לפעילות המחלה; מספר מועט של התקפים והתקדמות איטית של מהלך המחלה התרחשו בקרב אלו שנמצאו אצלם רמות גבוהות של ויטמין D3. מחקר זה מציע שהעלאת רמות ויטמין D3 יכול להוות טיפול בטוח, יעיל וזול.


"טרשת נפוצה היא מחלה מורכבת מן הפן הגנטי והפן האימונולוגי", אמרה ד"ר קולין האייס. "כיום אין ריפוי למחלה, אך משתנים סביבתיים, כמו רמות הויטמין D3, יכולים לעזור למנוע ולהאט את מהלך המחלה בקרב המטופלים".


החוקרים מצאו במודל ניסויי של טרשת נפוצה עליו נערך המחקר, כי הורמונים של ויטמין D3 הגנו על הגוף מפני הטרשת הנפוצה. תאי T (חלק מהמערכת החיסונית התוקפת את המיאלין בטרשת נפוצה) עם רצפטורים להורמונים של ויטמין D3, כאשר מתחברים לאותם הורמונים, הורמוני הויטמין D3 מחסלים את אותם התאים.


"מידע זה חשוב מכיוון שהוא נותן גם הסבר ביולוגי לקשר השלילי בין חשיפה לקרני UV (קרני השמש) לבין הסיכון והחומרה של הטרשת הנפוצה" הסבירה ד"ר האייס. "קבוצת המחקר שלי וקבוצות אחרות ברחבי העולם מרכיבות יחדיו את הידע המדעי הנחוץ לבניית טיפול לטרשת המבוסס על ויטמין D", הוסיפה. ישנן עדיין שאלות רבות שנותרו פתוחות, אך ההבנה כיצד קרני השמש והויטמין D פועלים בגופנו ברמה המולקולארית תורמים לידע שלנו ומביאים אותנו צעד אחד קדימה לקראת טיפול טוב יותר ולמניעה של מחלות כמו הטרשת הנפוצה".

 


מתוך ה- ScienceDaily


לגישה אל תקציר המאמר לחצו כאן.

 


תרגום ועריכה: ערן ברקוביץ'.
 

ערן-ברקוביץ
09/03/11 17:14
טוב שביצעת את הבירור. תעדכני אותנו איך זה משפיע
נורית
09/03/11 15:17

נכון מאוד אך משום שהבדיקה יקרה הרופאים לא ששים לתת אותה אני ערכתי את הבדיקה רק לאחר הפצרות ובקשות רבות ואכן הערכים נתגלו כנמוכים מאוד. כיום אני מטופלת בויטמינים. משום שיש לי ויטלגו התחלתי ט...

נכון מאוד אך משום שהבדיקה יקרה הרופאים לא ששים לתת אותה

אני ערכתי את הבדיקה רק לאחר הפצרות ובקשות רבות ואכן הערכים נתגלו כנמוכים מאוד.

כיום אני מטופלת בויטמינים.

משום שיש לי ויטלגו התחלתי טיפול בUVB אשר מעלה את רמת הויטמין D נראה בהמשך איך משפיע......

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: