טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותאיך הקיץ משפיע על אנשים עם טרשת נפוצה

איך הקיץ משפיע על אנשים עם טרשת נפוצה

מחקר חדש מאושש את הקשר בין עליית הטמפרטורות לירידת היכולות הקוגניטיביות באנשים עם טרשת נפוצה

מאת ערן ברקוביץ'
19/03/12
תגובות 0

החום משפיע על היכולות הקוגניטיביות (צילום: Shutterstock)
החום משפיע על היכולות הקוגניטיביות (צילום: Shutterstock)


השפעת החום על טרשת נפוצה ידועה. מרבית האנשים עם טרשת נפוצה מדווחים על החמרת העייפות ועל קשיי ניידות בימי הקיץ. בשנים האחרונות עולה כי גם היכולות הקוגניטיביות נפגעות בעקבות מזג האוויר. הקשר מוכר לנוירולוגים ועלה בניסויים קטנים שהוצגו בכנסים. כעת לראשונה, נעשה מחקר קליני עם קבוצת ביקורת שהוכיח את השפעת החום על היכולות הקוגניטיביות.


לטובת המחקר נבדקו 40 אנשים עם טרשת נפוצה ו- 40 אנשים בריאים, אשר עברו
הערכות קוגניטיביות שבחנו את יכולות הזיכרון ומהירות עיבוד המידע, לאורך כל עונות השנה.

 

כשנבדקו הקשרים בין תוצאות המבחנים לבין הטמפרטורה באותו היום, מצאו החוקרים כי בקרב קבוצת הביקורת הבריאה לא נמצאו הבדלים בתוצאות לאורך עונות השנה. לעומת זאת, בקרב הנבדקים עם טרשת נפוצה, נמצא כי בימים החמים יכולותיהם הקוגניטיביות היו נמוכות בכ- 70% בהשוואה לתוצאות שהושגו בימים הקרים.


שישה חודשים לאחר הבדיקה הראשונה, החוקרים ביקשו מהנבדקים לעבור הערכה קוגניטיבית נוספת. תוצאות המעקב איששו את ההנחות המוקדמות: אלו שאת הבדיקה הראשונה עשו בימים החמים ואת הבדיקה השנייה בימים הקרים שיפרו את תוצאותיהם, ואלו שאת הבדיקה השנייה ערכו בימים החמים הציגו יכולות קוגניטיביות נמוכות יותר בהשוואה לבדיקה הראשונה.


המחקר שפורסם בכתב העת Neurology עוזר לתת המלצות נכונות לאנשים עם טרשת נפוצה, כדי שיוכלו למצות את יכולותיהם הקוגניטיביות. החוקרים קוראים לצוות המטפל להכיר ולהתחשב בהשפעת משתנה מזג האוויר כאשר מבצעים הערכות נוירולוגיות וקוגניטיביות לאנשים עם טרשת נפוצה.

 

 

Neurology 2012; 78: 964–968

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: