גמילה מעישון

כמוניגמילה מעישוןחדשותאיך לגרום למעשנים להיגמל?

איך לגרום למעשנים להיגמל?

שיטת המקל או שיטת הגזר? מחקר בחן מהי הדרך הטובה ביותר לעזור למעשנים להפסיק לעשן

מאת אלה הר-נוי
17/05/15
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מה יביא לסיכוי גדול יותר שמעשן ייגמל: פרס כספי על הצלחה או קנס כספי על כישלון? בדיוק על שאלה זו רצו לענות חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה.

 

במחקרם שפורסם בכתב העת The New England Journal of Medicine הם הציעו ל2,538 מעשנים - עובדי רשת בתי המרקחת הענקית CVS, קרובי משפחתם וחבריהם - להשתתף בתוכנית גמילה.

 

כדי לסייע להם להיגמל, לכל המתנדבים הוצעה גישה למדריכי גמילה מעישון ומשאבי גמילה אחרים. לקבוצה אחת הוצע רק הסיוע הקונבנציונלי הזה.

 

לחלק אחר מהמעשנים הוצע להשתתף בתוכנית בה הם התבקשו לשלם 150$ דמי השתתפות, שהם יקבלו בחזרה עם 650$ נוספים רק אם יצליחו להימנע מעישון במשך חצי שנה. למעשנים אחרים הוצע להשתתף בתוכנית בה הם יקבלו 800$ אם יצליחו להימנע מסיגריות במשך חצי שנה, בלי צורך להותיר פיקדון אותו הם עלולים לאבד אם לא יצליחו.

 

החוקרים מצאו כי תמריצים כספיים יעילים הרבה יותר בסיוע לאנשים להיגמל מעישון מאשר גישה בה מציעים למעשנים סיוע בגמילה בחינם אך ללא תמריצים כספיים. עוד נמצא כי בהשוואה לתוכנית שהציעה כסף למי שיצליח להימנע מעישון זמן ממושך, התוכנית שדרשה מהמשתתף להפקיד כסף שיאבד לו אם לא יצליח להיגמל מעישון הייתה יעילה הרבה יותר. בקבוצה שקיבלה סיוע רגיל לגמילה שיעור הנגמלים עמד על 6% לאחר חצי שנה. בתוכנית בה התקבל כסף למצליחים, ללא צורך להשאיר פיקדון - 17% החזיקו ללא סיגריות במשך חצי שנה. זאת לעומת 52% בקבוצה שהותירה פיקדון.

 

הבעיה היא שלא הרבה אנשים הסכימו להשתתף בתוכנית גמילה בה משאירים פיקדון מלכתחילה: רק 13.7% נרשמו לתוכנית שדרשה השארת פיקדון מראש. לעומת זאת, שיעורי ההשתתפות עמדו על 90% בקרב מעשנים שרק הובטח להם כסף אם יצליחו להיגמל בלי דרישה להותיר פיקדון.

 

החוקרים ידעו כי סביר להניח שמעשנים שהסכימו להירשם לתוכנית בה הם נדרשים להפקיד פיקדון נחושים בדעתם להיגמל יותר מאלה שהסכימו להירשם לתוכנית בה מקבלים פרס כספי על הצלחה בלבד. כדי לנסות להימנע מהטיית הממצאים, החוקרים בחנו מעשנים שהיו מוכנים להשתתף בכל אחת משתי התוכניות. גם כשעשו כך הם מצאו כי הסיכוי של משתתפים להצליח להישאר גמולים לאחר 6 חודשים היה כפול בקבוצת הקנס לעומת קבוצת הפרס וגבוה פי חמישה בקבוצת הקנס בהשוואה לקבוצה שחבריה קיבלו סיוע רגיל לגמילה מעישון, ללא תמריצים כספיים. בהתבסס על הממצאים, רשת בתי המרקחת בונה תוכנית גמילה מעישון ליותר מ-200,000 עובדיה.

 

רוצים להפסיק לעשן ואף אחד לא מציע לכם תמריץ כספי? זכרו שגמילה מעישון תוביל לחיסכון כספי גדול שיכול להוות תמריץ נהדר. חשבו באמצעות המחשבון שלנו כמה אתם יכולים לחסוך אם תימנעו מסיגריות.

 

יודעים על מה תוציאו את הכסף? שתפו אותנו ואולי תזכו בנופש מפנק וטעים במשק שביט במושב ארבל, במסגרת תחרות שנערכת באתר 'כמוני' לקראת היום הבינלאומי ללא עישון שיצויין ב-31 במאי. לפרטים נוספים והשתתפות בתחרות לחצו כאן.

 

 

[#smoke_calc]

 

New England Journal of Medicine, online May 12, 2015

 

 

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: