כמוניהשמנהחדשותאיך צ'יפס משפיע על איכות הזרע

איך צ'יפס משפיע על איכות הזרע

מחקר קושר תזונה עשירה בשומן רווי לספירת זרע נמוכה. תזונה עשירה באומגה 3 מיטיבה עם הזרע

מאת אלה הר-נוי
15/03/12
תגובות 0

האם מזון מהיר משפיע על איכות הזרע? (צילום: Shutterstock)
האם מזון מהיר משפיע על איכות הזרע? (צילום: Shutterstock)

 

מחקר שנערך בקרב 99 גברים שהגיעו למרפאת פוריות אמריקאית, מצא כי אלה שאכלו הרבה מזון מהיר המכיל שומן רווי, היו בעלי איכות זרע נמוכה יחסית. צריכה גבוהה של חומצות שומן אומגה 3 – המצויות בדגים ושמנים צמחיים – נקשרה למבנה זרע תקין יותר.

 

החוקרים מאוניברסיטת הרווארד שפרסמו את ממצאיהם בכתב העת Human Reproduction שאלו את הגברים לגבי התזונה שלהם וניתחו את דגימות הזרע שלהם במשך 4 שנים.

 

הגברים חולקו ל- 3 קבוצות בהתאם לצריכת השומנים בתזונה שלהם. בהשוואה לאלה שאכלו את הכמות הקטנה ביותר של שומן, גברים שצרכו את הכמויות הגדולות ביותר של שומן היו בעלי ספירת זרע נמוכה (המספר הכללי של זרע שנפלט) ב- 43% וריכוז זרע (מספר הזרעים ליחידת נפח של נוזל זרע) נמוך ב- 38%.

 

הקשר בין שומנים בתזונה לאיכות הזרע נבע בעיקר מצריכת שומנים רווים. גברים שצרכו את הכמויות הגדולות ביותר של שומנים רווים היו בעלי ספירת זרע נמוכה ב- 35% מגברים שאכלו את הכמויות הקטנות ביותר וריכוז הזרע שלהם היה נמוך ב- 38%.

 

עוד נמצא כי בקרב גברים שצרכו את הכמויות הגדולות ביותר של חומצות שומן מסוג אומגה 3 היה מעט יותר זרע עם מבנה תקין, בהשוואה לגברים שצרכו את הכמויות המעטות ביותר של אומגה 3.

 

יש לציין כי 71% ממשתתפי המחקר היו שמנים או בעלי עודף משקל, מה שעלול בפני עצמו להשפיע על איכות הזרע. בנוסף, לאף אחד מהגברים במחקר לא הייתה ספירת זרע או ריכוז זרע מתחת לרמות המוגדרות נורמאליות על ידי ארגון הבריאות העולמי.

 

המחקר קטן והוא לא יכול להוכיח קשר של סיבה-תוצאה ולכן נדרשים מחקרים נוספים כדי לקבוע אם התזונה עשויה להשפיע על איכות הזרע.

 

 

Hum Reprod 2012; DOI:10.1093/humrep/des065

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: