כמונילחץ דםחדשותאיך תוסיפו שנים לחיים?

איך תוסיפו שנים לחיים?

רק 15 דקות של פעילות ביום יעלו את תוחלת החיים ב- 3 שנים. 6 שעות טלוויזיה יעלו לכם ב- 5 שנים

מאת אלה הר-נוי
16/08/11
תגובות 0

15 דקות פעילות גופנית ביום: המינימום להשפעה על הבריאות (צילום: Shutterstock)
15 דקות פעילות גופנית ביום: המינימום להשפעה על הבריאות (צילום: Shutterstock)

 

15 דקות פעילות גופנית ביום או 90 דקות בשבוע. זה מינימום הפעילות שיש לבצע כדי להוסיף שנים לחיים. כך עולה ממחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי The Lancet. מחקר שני שפורסם ב- British Journal of Sports Medicine מצא כי 6 שעות יומיות של צפייה בטלוויזיה יחתכו את תוחלת החיים בחמש שנים.

 

המחקר הראשון התבסס על נתונים של יותר מ- 400,000 אנשים בטייוואן. החוקרים ביקשו לבדוק מה ההשפעות של ביצוע פעילות גופנית במינון נמוך מההמלצות הרשמיות על תוחלת החיים. לאחר מעקב של 8 שנים נמצא כי 15 דקות ביום של פעילות גופנית מתונה כמו הליכה מהירה, יכולות להוסיף 3 שנים לחיים, בהשוואה למצב בו לא מבצעים פעילות גופנית.

 

מינון גבוה יותר של פעילות הוביל לרווח נוסף בשנות חיים. על כל 15 דקות יומיות נוספות של פעילות גופנית, שיעורי המוות מכל סיבה שהיא ירדו ב- 4% ושיעורי המוות מסרטן ירדו ב- 1%.

 

מחקר זה מתווסף למחקר נוסף שפורסם לאחרונה, לפיו גם מעט פעילות גופנית אירובית, כשהיא מבוצעת על בסיס קבוע, עשויה להפחית את הסיכון למחלות לב.

 

במחקר השני חוקרים מאוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה השתמשו במאגרי נתונים של תושבי המדינה כדי לבדוק את סיכוני הבריאות הכרוכים בצפייה בטלוויזיה בקרב בני 25 ומעלה. הם מצאו כי בילוי זמן רב מידי מול המסך עלול לקצר את תוחלת החיים.

 

בהשוואה לאנשים שלא צופים בטלוויזיה בכלל, בקרב אלו שמבלים בממוצע 6 שעות ביום בצפייה בטלוויזיה תוחלת חיים הייתה קצרה ב- 4.8 שנים. עוד מצאו החוקרים כי כל שעת צפייה בטלוויזיה, עלתה לאדם ב- 22 דקות מתוחלת החיים. החוקרים משערים כי צופי טלוויזיה כבדים מבצעים מעט פעילות גופנית אם בכלל.

 

לדברי החוקרים, הממצאים מראים כי השפעות הצפייה הממושכת בטלוויזיה על איבוד שנים מהחיים ברת השוואה להשפעה של גורמי סיכון אחרים למחלות כרוניות חמורות כמו השמנה וחוסר פעילות גופנית.

 

 

האם אתם מתעמלים מספיק?

 

The Lancet, Early Online Publication, 16 August 2011

 

Br J Sports Med, Published Online First 15 August 2011

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: