סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותאימוני התנגדות עשויים להפחית סיכון לסוכרת

אימוני התנגדות עשויים להפחית סיכון לסוכרת

אימונים לחיזוק שרירים כמו אימוני משקולות ויוגה עשויים להפחית את הסיכון לסוכרת סוג 2

מאת אלה הר-נוי
15/01/14
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

פעילות גופנית חשובה לבריאות. אימונים גופניים קבועים מסייעים להפחית את רמות הסוכר בדם ולשפר גורמי סיכון בריאותיים אחרים כמו לחץ דם ומשקל. כבר ידוע ללא צל של ספק כי פעילות אירובית מפחיתה את הסיכון לסוכרת מסוג 2, וכעת מחקר חדש מצא כי גם אימוני משקולות ואימונים אחרים שמטרתם לחזק את השרירים כמו יוגה, קשורים לסיכון מופחת לסוכרת בנשים.

 

המחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת PLOS Medicine נערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת הרווארד בארה"ב בשיתוף חוקרים מדנמרק. הוא כלל נתונים של כמעט 100,000 נשים בגילאי 36 עד 81. כל הנשים היו בריאות בתחילת המעקב שנמשך 8 שנים. הנשים דיווחו על הפעילות הגופנית שביצעו – גם פעילות אירובית וגם אימוני התנגדות (כמו משקולות) ואימונים של השריר בעצימות נמוכה יותר באמצעות פעילויות כגון יוגה. בסוף תקופת המעקב 3,491 מהנשים פיתחו סוכרת סוג 2.

 

לאחר שהחוקרים נטרלו בעיבוד הנתונים גורמים רבים שהיו עלולים להשפיע על הסיכון לסוכרת, בהם תזונה ופעילות אירובית, נמצא כי לנשים שעסקו באימוני התנגדות ואימוני שריר בעצימות נמוכה יותר היו בעלות סיכון מופחת לפתח סוכרת.

 

בהשוואה לנשים שלא עסקו בפעילויות לחיזוק השרירים, אלה שעסקו באימוני התנגדות למיניהם במשך פחות משעה בשבוע היו בעלות סיכון נמוך ב-7% עד 17% לפתח סוכרת, אלה שעסקו באימונים כאלה במשך שעה עד שעתיים וחצי בשבוע היו בעלות סיכון נמוך ב-25% ואלה שעסקו באימונים יותר משעתיים וחצי בשבוע היו בעלות סיכון נמוך ב-40% לפתח סוכרת.

 

נראה כי השילוב של אימוני התנגדות עם פעילות אירובית מספק את ההגנה הגדולה ביותר מפני סוכרת: נשים שביצעו בשבוע פעילות אירובית במשך יותר משעתיים וחצי ולפחות שעה של אימוני התנגדות, היו בעלות סיכון נמוך ב-67% לפתח סוכרת בהשוואה לנשים לא פעילות.

 

המחקר מחזק ממצאי מחקר שפורסם בשנת 2012 שנערך בגברים. המחקר מצא ירידה של 34% בסיכון לסוכרת אצל גברים שהתאמנו בהרמת משקולות לפחות 150 דקות בשבוע, בהשוואה לאלה שלא עסקו כלל באימוני כוח. אצל גברים שהקפידו על אימונים אירוביים וגם הרימו משקולות נמצאה ירידה של 59% בסיכון לסוכרת.

 

 

PLoS Med 11(1): e1001587. DOI: 10.1371/journal.pmed.1001587

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: