כמוניכאבחדשותאי סבילות ללקטוז – לפעמים זה רק בראש

אי סבילות ללקטוז – לפעמים זה רק בראש

מחקר: לרבים מהאנשים שחושבים שיש להם אי-סבילות ללקטוז אין למעשה שום בעיה לעכל מוצרי חלב

מאת אלה הר-נוי
06/06/11
תגובות 1

רבים מהסובלים מבעיות בבטן נמנעים ממוצרי חלב, כשאשם האמיתי הוא מצבם הנפשי (צילום: Shutterstock)
רבים מהסובלים מבעיות בבטן נמנעים ממוצרי חלב, כשאשם האמיתי הוא מצבם הנפשי (צילום: Shutterstock)

לא מעט אנשים נמנעים ממוצרי חלב מכיוון שהם חושבים שיש להם אי-סבילות ללקטוז. אבל מתברר כי רבים מהטוענים שיש להם אי-סבילות, הם למעשה פשוט לחוצים, חרדים או מדוכאים. בעוד שהתסמינים שלהם אמיתיים, הגורם להם נמצא במוח, ולא בקפה ההפוך.

 

לתגלית החדשה של החוקרים האיטלקים מאוניברסיטת מילאנו השלכות חשובות לבריאות, מכיוון שאנשים רבים המאמינים שיש להם אי-סבילות ללקטוז נמנעים מצריכת מוצרי חלב העשירים בסידן וברכיבים תזונתיים נוספים.

 

אי סבילות ללקטוז נגרמת בשל חוסר באנזים לקטז, שמפרק את הלקטוז – סוכר החלב, ומאפשר את ספיגתו ממערכת העיכול לדם. הסובלים מהתופעה חווים נפיחות, גזים, כאבי בטן, בחילה ושלשולים, כאשר הם אוכלים מוצרי חלב.

 

המחקר נערך על יותר ממאה אנשים שסבלו מכאבי בטן, נפיחות ושלשול והאמינו כי יש להם אי-סבילות ללקטוז. החוקרים בדקו באמצעות תבחיני נשיפה אם באמת יש למתנדבים בעיות בפירוק הסוכר וספיגתו בדם. בנוסף, החוקרים תשאלו אותם על הבריאות הפיזית והנפשית שלהם, בין היתר – האם הם מדוכאים, חרדים, או סובלים מכאבים נוספים.

 

תוצאות הבדיקות שהוצגו בכנס שבוע מחלות העיכול שנערך לאחרונה בארצות הברית, הראו שהבעיות בבטן של הנחקרים לא ממש קשורות לעיכול הלקטוז. לעומת זאת, נראה כי לעיתים המצב הנפשי שלהם הוא האשם.

 

החוקרים אומרים כי אין ספק שלחלק מהאנשים יש גנים שמקשים על עיכול הלקטוז, מה שגורם לבעיות בבטן כשהם שותים כמויות גדולות של חלב. אבל, רבים מהאנשים שטוענים שכוס קפה או שוקו גורמת להם לסבול מבעיות, למעשה יכולים לעכל לקטוז ללא בעיה. לדבריהם, בקרב אותם אנשים, פעמים רבות לסימפטומים יש בסיס פסיכולוגי. בדיוק כפי שמתח עלול לגרום לכאב ראש, הוא עשוי לגרום גם לבעיות בבטן.

 

 

למידע נוסף באתר הכנס

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

ענתר
09/05/13 17:31


בסיס פסיכולוגי תגידו שעדיין אתם לא יודעים את הסיבהאבל תפסיקו להאשים את החולה


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: