מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותאכילה מול הטלוויזיה עלולה לגרום להשמנה

אכילה מול הטלוויזיה עלולה לגרום להשמנה

מחקר: כשהמשפחה אוכלת יחד סביב השולחן ולא מול הטלוויזיה הסיכון להשמנה יורד

מאת מערכת כמוני
01/12/13
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

האם אתם אוכלים את ארוחת הערב יחד כמשפחה סביב השולחן? חוקרים בחנו את הקשר בין מנהגי ארוחת הערב של משפחות למידת ההשמנה של בני המשפחה ומצאו כי לא רק מה שאוכלים, גם לסביבה בה אנחנו אוכלים, יש השפעה על המשקל.

 

המחקר, אותו ערכו חוקרים מאוניברסיטת קורנל בארה"ב ומאוניבסיטת ווגנינגן בהולנד, נערך בקרב 190 הורים ו-148 ילדים. המשקל והגובה של הנחקרים נמדדו, על מנת לחשב את ה-BMI. החוקרים גם שאלו את ההורים בפירוט על מנהגי הארוחות במשפחה שלהם.

 

מהממצאים שפורסמו בכתב העת Obesity, עולה כי טקסי הארוחות קשורים ל-BMI של ההורים ושל הילדים. ככל שה-BMI של ההורים היה גבוה יותר, כך הם דיווחו שהם אוכלים מול הטלוויזיה בתדירות גבוהה יותר. לעומת זאת, אכילה סביב השולחן בחדר האוכל או במטבח נקשרה ל-BMI נמוך יותר גם בקרב ההורים וגם בקרב הילדים. 

 

עוד נמצא במחקר כי בנים שבמשפחות שלהם נשארים לשבת סביב השולחן עד שכולם מסיימים לאכול, נוטים להיות פחות שמנים.

 

הקשר בין טקסי הארוחות והשמנה לא בהכרח משמעו שדבר אחד מוביל לאחר. עם זאת, לדברי החוקרים התוצאות מצביעות על חשיבות האספקט החברתי של אכילה משותפת עם המשפחה.

 

זהו לא המחקר הראשון שמצביע על חשיבות הארוחה המשפחתית. מחקר-על שפורסם בשנת 2011 בכתב העת Pediatrics, מצא כי ארוחות משפחתיות סדירות משפרות את התזונה של הילד, מפחיתות את הסיכון להשמנת ילדים ומעודדות התנהגויות אכילה בריאות. החוקרים ניתחו את תוצאותיהם של 17 מחקרים ומצאו כי ילדים שאכלו ארוחות עם המשפחה לפחות 3 פעמים בשבוע היו בעלי סבירות גבוהה ב-24% לאכול מזונות בריאים ולהיות בעלי הרגלי אכילה בריאים מאשר אלו שחלקו ארוחות משפחתיות לעיתים רחוקות יותר. בנוסף, הם היו בעלי סיכון נמוך ב-12% להיות בעלי משקל עודף.

 

 

Obesity, 2013 Oct 1. Epub ahead of print

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: