מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

מנהלי קהילה

ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה.
פרופ'-איתן-אוריאל
פרופ'-איתן-אוריאל
מומחה בנוירולוגיה, בעל תואר שני במחלות כלי דם של המוח. מנהל המחלקה הנוירולוגית מרכז רפואי בלינסון. מזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל.
ד
ד"ר יובל כרמון
רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית ביה"ח מאיר.מנהל מרפאת טרשת נפוצה.
ד
ד"ר אסתר גנלין
רופאה בכירה במכון הנוירולוגי בביה"ח שניידר ומנהלת המרפאה הנוירואימונולוגית בו. בוגרת רפואה בטכניון בהצטיינות. בעלת תואר שני באימונולוגיה בהצטיינות יתרה (אוניברסיטת תל אביב) ותואר דוקטור בביוכימיה (הטכניון). משלבת מחקר קליני ובסיסי בתחום טרשת נפוצה בילדים. חברה בקבוצת המחקר הבין לאומית לטרשת נפוצה בילדים- International Pediatric Multiple Sclerosis Study Group (IPMSSG)

מובילי קהילה

פזית
פזית
הייתי בריאה ורופאת שיניים. כיום , חולה בטרשת נפוצה ואומנית קרמיקה, מציירת ומטפלת באמצעות אומנות. קודם כל אמא לשני ילדים נפלאים וחברה עם כמה אנשים חמים וחכמים. יש מתנה ביכולת ליצור ... זה מאפשר נתינה הלאה וידיעה שגם מי שלא מכיר אותי אישית יוכל לקבל משהו ממני שישמח ויגרום לו הנאה. זו הסיבה שאני כותבת פה. לעזור ולהשיא עצה וגם לקבל ידע ממי ששותפים לדרך הטרשים של טרשת נפוצה בדרך זו או אחרת. 
לביא שיפמן - MS ישראל
לביא שיפמן - MS ישראל
לביא שיפמן הוא ממיסדי חברת MS ישראל בע"מ (חל"צ) ומכהן בה, בהתנדבות, כדירקטור. חברת MS ישראל יוזמת ומנהלת מגוון רחב של פעילויות לחולים בטרשת נפוצה, תוך שהיא מעלה את המודעות הציבורית למחלה, להשלכותיה ותופעות הלוואי שלה. בהשכלתו, הוא מוסמך של הטכניון בחיפה בהנדסת מחשבים, עם התמקדות בתחום רשתות תקשורת ונתונים וכמו כן בוגר, בהצטיינות, של התוכנית לניהול עסקי בכיר של האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1990, לאחר שירות קבע בממר"מ, לביא היה ממקימי הסניף הישראלי של חברת מיקרוסופט בישראל (עובד מס. 2) והמנהל הטכני הראשון שלה. בהמשך כיהן גם כסמנכ"ל השיווק והמכירות של מיקרוסופט ישראל ללקוחות גדולים במשק הישראלי. בנוסף לפעילות ההתנדבותית ב-MS ישראל לביא מכהן מזה כ-4 שנים כחבר ועד בעמותת איגוד האינטרנט הישראלי. כמו כן, לביא הוא המקים, הבעלים והעורך הראשי של האתר www.netcheif.com - המספק ידע נרחב ביותר על תחום האינטרנט והתקשורת, תוך התמקדות בסביבה הביתית. לביא נשוי לאורלי שאובחנה כחולת טרשת נפוצה לפני כ-20 שנה, הוא מתגורר בבת-ים ואב לבן ולבת.
עירית לוזון - הבית לחולי טרשת נפוצה
עירית לוזון - הבית לחולי טרשת נפוצה
קהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-CARE GIVERS הגדולה בישראל של אלפי חולים ובני משפחות, בני זוג וחברים מהמעגלים הקרובים. קהילה תומכת, המפגישה בין חולים וותיקים לחדשים, ומעניקה "במה" להעברת הסיפור האישי, באמצעות ראיונות טלוויזיה, רדיו, ותקשורת כתובה. קהילה שבה אנו מפעילים מערך של תכנים רלוונטיים המתחלפים מידי חודש, סדנאות והרצאות בלייב של אנשי מקצוע ברי סמכא ושל חולים המעניקים מהידע ומסיפורי החיים שלהם ונותנים השראה, מתוך רצון להשפיע, לחולל שינויים, לתמוך ולהנגיש מידע חיוני ומשמעותי לחולים ולסובבים אותם. המלצה נכונה, של חולה וותיק או של איש מקצוע, כאן ועכשיו, יכולה לשנות מהלך חיים של חולים אחרים! הצטרפו אלינו לקהילה חזקה ומשפיעה – הבית לחולי טרשת נפוצה - בפייסבוק
כמוניטרשת נפוצהחדשותבדיקה לאבחון המחלה המסוכנת PML

בדיקה לאבחון המחלה המסוכנת PML

בדיקה חדשה מאבחנת מחלת מוח מסכנת חיים הנקראת PML באמצעות בדיקת רמות הווירוס האחראי למחלה


הרגישות הגבוהה של הבדיקה מאפשרת לזהות סימנים ראשוניים ולאפשר אבחון מוקדם (צילום: Shutterstock)
הרגישות הגבוהה של הבדיקה מאפשרת לזהות סימנים ראשוניים ולאפשר אבחון מוקדם (צילום: Shutterstock)

 

בדיקת מעבדה שפותחה על-ידי מדענים של המכון הלאומי לבעיות נוירולוגיות ושבץ (ה- NINDS) בארצות הברית, עוזרת לרופאים ברחבי העולם לאבחן מחלת מוח מסכנת חיים הנקראת PML. הבדיקה מצליחה בדיוק ובמהירות לאבחן את רמות הווירוס האחראי ל- PML.

 

בשנים האחרונות דווחו כמה מקרים בהם זוהה המצב הנדיר והלא מוכר- PML. ה- PML מוביל לפגיעה במוח שיכולה להביא למספר סימפטומים נוירולוגים, כולל דמנציה, עיוורון, שיתוק והתקפים והוא עלול אף לגרום למוות. המחלה הופיעה בקרב מטופלים שקיבלו טיפולים בנוגדנים חד שיבטיים - תרופות שנמצאו יעילות לטיפול בטרשת נפוצה, מחלת קרוהן, דלקת מפרקים שגרונית ומחלות אוטואימוניות נוספות. הבדיקה החדשה מאפשרת לצוות המטפלים האחראי על בטיחותם של אותם מטופלים, אבחון מונע מציל חיים.


ד"ר איוג'ן מייג'ור, שבעזרת צוות המעבדה שלו פיתח את השיטה, התמקד במחקרו בווירוסים אשר משפיעים על מערכת העצבים האנושית. אחד מהוירוסים שחקר גורם ל- PML: וירוס ה- JC. וירוס זה מאוד שכיח והוא פוגע ב- 70% מאוכלוסיית העולם, אך לרוב איננו מזיק כשהוא נמצא בסביבת מערכת חיסונית תקינה.

 

הווירוס, מהרגע שחדר, לעולם אינו יוצא באופן מלא מגוף האדם, אלא נותר חבוי ובלתי פעיל. במקרים של סרטן, איידס או מצבים חמורים אחרים המחלישים את המערכת החיסונית, וירוס ה- JC יכול להפוך לפעיל ולגרום למצב ה- PML המסוכן.


גם טרשת נפוצה וגם ה- PML הן מחלות דה-מיאלנטיביות, כלומר שתיהן הורסות את שכבת המיאלין - השכבה השומנית שמגנה על תאי העצב במוח. ב- PML הנזק מתקדם במהירות גבוהה מאוד ויכול להוביל לסימפטומים כגון טשטוש הראייה, חולשת שרירים ושיתוק. ה- PML יכול להפוך לקטלני תוך מספר חודשים ובמקרים חריגים תוך מספר שבועות בלבד.


על אף שאין כיום תרופה ל- PML, הרופאים יכולים לבצע כמה צעדים טיפוליים שיעזרו למערכת החיסונית לזהות את הזיהום הוויראלי. אבחון מהיר במקרים אלו הוא קריטי.

 

השיטה המדויקת ביותר לאבחון היא הרצת הבדיקה לזיהוי נוכחות DNA של וירוס ה- JC. הרגישות הגבוהה של הבדיקה החדשה מאפשרת לזהות סימנים ראשוניים ולאפשר אבחון מוקדם בצורה מדויקת.


ד"ר מאייג'ור ממשיך במחקרו ויש לו השערה לגבי הדרך בה הטיפולים "מעוררים" את וירוס ה- JC. לדבריו, כמה מהנוגדנים החד-שבטיים משנים את התכונות של חלק מהתאים במערכת החיסונית. התרופה נאטליזומאב (הידועה בשמה טייסברי) פוגעת בעיקר ביכולת ליצור קשרים עם חלבונים על פני התאים, תהליך המעודד יציאה של תאים מסוימים מרקמות מוח העצם, בניהם גם וירוס ה- JC שנמצא שם חבוי ובלתי פעיל. יתכן שתהליך זה הוא המאפשר לחלקיקים ויראליים שנמצאים במאגרים בגוף להתפרץ, למצוא את דרכם אל המוח ולגרום ל- PML.


כיום הבדיקה לנוכחות וירוס ה- JC אושרה והיא זמינה למוסדות הרפואיים ומומלצת לשימוש כחלק מהמעקב והמניעה של PML. בדיקה זו מומלצת לכל המטופלים בנוגדנים חד-שבטיים במחלת הטרשת הנפוצה, כמו גם במחלות אוטואימוניות אחרות.

 

 

לפרטים נוספים באתר ה- NINDS