חוט שדרה

כמוניחוט שדרהמדריכיםבין הסדינים עם מוגבלות

בין הסדינים עם מוגבלות

תשובות לשאלות על מין ופוריות אצל נפגעי חוט שדרה

מאת אנה רייזמן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

פגיעה בחוט השדרה אינה הסוף של חיי המין. ריכזנו תשובות לשאלות בנושא מין ופוריות בנפגעי חוט שדרה.

 

מה זה שיקום מיני?

 

שיקום מיני זה קודם כל שיקום מנטאלי. יש ללמוד להסתגל מחדש לנושא המיניות במצב החדש, ללמוד צורות שונות של הנאה מינית, לחקור את הגוף שלך מחדש ולחקור דרכים חדשות להנאת בן/בת הזוג.

 

את מי לשאול שאלות על מין?

 

ברוב מחלקות השיקום ובמרפאות ישנו צוות רב מקצועי פעיל, יוזם ומעודכן בנושאי מיניות. כמו כן, אין כמו הניסיון ו"הוכחה חיה" שזה אפשרי, לכן מומלץ לבקש מהצוות המטפל להכיר לכם אדם שהיה מאושפז במחלקה עם פגיעה דומה לשלך.

 

האם התפקוד המיני שלי יחזור להיות כמו שהיה לפני הפגיעה?

 

פגיעה בחוט שדרה משליכה על כל תחומי החיים, בהם כמובן גם על תחום המיניות. שינויים בתפקוד המיני מתבטאים בפגם בזקפה, שפיכה ופריון. ישנם מקרים בהם הפרט יכול לחזור באופן כמעט מלא לתפקוד הקודם, אולם רוב הפגיעות מצריכות טיפולים להפרעות זקפה או שיטות לפליטת זרע.

 

כמה זמן מהפגיעה אני צריך לחכות לפני סקס?

 

העיתוי הוא אינדיווידואלי. לא מספיקה רק התאוששות פיזית מהפציעה. צריך להיות מוכן נפשית לקיום היחסים - הפן הנפשי לא פחות חשוב. היחסים האינטימיים בפעם הראשונה מהפציעה לא חייבים לכלול חדירה, לעיתים מספיקים ליטופים והתחבקות כדי לראות איך הגוף מגיב לסיטואציה.

 

מומלץ ליזום את המגע הראשון ליחסים עוד בזמן האשפוז בשיקום, כיוון שחינוך וייעוץ הם חלק בלתי נפרד ומקביל לתהליך השיקומי. במידה ונתקלים בבעיה, ניתן להיחשף למגוון אביזרים וטיפולים הקיימים בנושא. לחינוך והדרכה מיניים תפקיד חשוב בכל חלק של תהליך השיקומי, מהשלב החריף ועד שנתיים לאחר הפגיעה. רצוי שתהיה השתתפות של בן/בת זוג בתהליך ההדרכה.

 

האם ברגע שאטול ויאגרה תהיה לי זקפה?

 

ויאגרה מתחילה לעבוד כחצי שעה לאחר נטילת הכדור, אך בתנאי שקיים גירוי מיני (מגע, נשיקה וכדומה). ללא גירוי מיני לא תהיה זקפה. משך הפעולה של התרופה הוא 4 שעות, לכן ניתן לקחת אותה כחצי שעה לפני קיום יחסי מין וליהנות במשך 4 שעות. אסור ליטול תרופה יותר מפעם אחת ביום.

 

האם פליטת זרע גורמת לדיסרפלקציה?

 

כן. כל הצורות של פליטת זרע (ספונטנית או מעוררת על-ידי מכשיר) עשויות לגרום לדיסרפלקסיה. לכן צריכים להיות מאוד עירניים לתסמינים. במידה ומתחילה דיסרפלקציה, חשוב להפסיק את המהלך.

 

האם אוכל למצוא זוגיות?

 

ישנם לא מעט זוגות שמתחתנים ומקימים משפחה כאשר אחד מבני הזוג סובל מפגיעה בחוט השדרה.

 

האם אוכל להוליד ילדים?

 

אצל גברים נפגעי חוט השדרה אין שום בעיה ביצור הזרע, אולם עם הזמן יש ירידה באיכות וכמות מספקת של הזרע לצורך הפריה. הבעיה העיקרית היא ביכולת להעביר את הזרע לרחם האישה. כ-90% מהגברים עם פגיעה בחוט השדרה לא מסוגלים לפלוט זרע בזמן קיום יחסי מין. ישנן מספר שיטות לפליטת זרע קדמית וכאשר הזרע מופק, הוא מחודר לנרתיק בזמן המתאים לביוץ.

 

אצל נשים, יכולת הרבייה לא נפגעת לכן קיימת חשיבות לשימוש באמצעי מניעה. סדירות הווסת יכולה להשתבש, אך חוזרת לתקינותה עד שנה לאחר הפגיעה. כל אישה ללא קשר לגובה הפגיעה יכולה להרות.

 

 

עוד בנושא מין אצל נפגעי חוט שדרה 

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: