מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

אוסטאופורוזיס

כמוניאוסטאופורוזיסמדריכיםביספוספונטים מפחיתים סיכון לסרטן

ביספוספונטים מפחיתים סיכון לסרטן

מחקרים מראים שביספוספונטים, הניטלים לטיפול באוסטיאופורוזיס, מפחיתים את הסיכון לסרטן השד, המעי הגס, השחלה והרחם


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

 

תרופות מסוג ביספוספונטים נמצאות בשימוש תדיר, בעיקר על-ידי נשים ובעיקר לטיפול באוסטיאופורוזיס. לאחרונה החלו להצטבר עדויות לכך שהתרופות מועילות לא רק לבריאות העצם, אלא גם במניעת סרטן מסוגים שונים. 

 

בשנים האחרונות נעשה שימוש בביספוספונטים מדור שלישי לטיפול בגרורות בעצם, והועלתה אפשרות שביכולתם גם למנוע הופעה של גרורות בעצם בחולי סרטן. 

 

על רקע התועלת שנמצאה בטיפול בגרורות בעצם, נבחנה האפשרות שלתרופות מקבוצה זו יש יכולת למנוע סרטן. ואכן, במספר מחקרים תיאוריים שפורסמו בשנה האחרונה (2011) - ובכללם מחקר שנעשה על-ידנו בישראל ופורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology  - נמצא כי שימוש בביספוספונטים פשוטים (מדור שני, כמו אלנדרונט-פוסלאן וריזדרונט) לטיפול באוסטיאופורוזיס, קשור לירידה משמעותית בסיכון לחלות בסרטן השד.

 

בנוסף, הדגמנו קשר בין שימוש בביספוספונטים במשך לפחות שנה אחת, לבין סיכון נמוך יותר לחלות בסרטן המעי, במאמר אחר שפורסם השנה, גם הוא ב- Journal of Clinical Oncology.

 

ממש לאחרונה, ביחד עם פרופ' לביא מהיחידה הגינקו-אונקולוגית במרכז הרפואי כרמל, הדגמנו תוצאה דומה באשר לאפקט המונע גם בגידולים גינקולוגיים כמו סרטן השחלה והרחם.

 

במאמרים תיאוריים וניסויים נראה גם שלביספוספונטים יש פוטנציאל להקטין את הסיכון להופעת סרטן בשד השני בנשים שחלו כבר בסרטן השד, תופעה שהודגמה עד היום במספר תרופות אחרות, שהוכחו כבעלות תכונות מונעות סרטן, כמו טמוקסיפן ויתכן גם תרופות ממשפחת מעכבי ארומטאז.

 

המאמץ המחקרי בתחום זה מתרכז עתה בניסיון לראות אם לביספוספונטים פשוטים יש יכולת לשפר את ההישרדות מסרטן השד, כאשר הם נלקחים לאורך זמן על-ידי נשים חולות בסרטן השד.

 

באופן מפתיע, מחקר אקראי מבוקר שפורסם באוקטובר 2011, נכשל בניסיון להוכיח שמתן טיפול מונע של ביספוספונט מדור שלישי אכן שיפר הישרדות או הישנות של המחלה.

 

אני סבור, שהתוצאות המפתיעות שהתקבלו, יכולות להיות מוסברות למשל על-ידי סוגי ביספוספונטים אחרים שניתנו למטופלות, טיפול קודם שניתן לאותה קבוצה - שעלול להשפיע על התוצאות, או שינוי בדרך המתן בה ניתנו הביספוספונטים.

 

בכל מקרה, הנתונים המצטברים על חשיבות הביספוספונטים במניעת תחלואה בסרטן מתחזקים, ויש להמשיך לבדוק את השפעתם גם על ההישרדות.

 

 

* פרופ' גד רנרט הוא מנהל המרכז הארצי לבקרת סרטן, מרכז רפואי כרמל, ויועץ לאגודה למלחמה בסרטן.

 

המאמר מובא לקראת מבצע "הקש בדלת" של האגודה למלחמה בסרטן, שיתקיים ב- 31 באוקטובר 2011.

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: