טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותביקורת על ה- CCSVI

ביקורת על ה- CCSVI

יועץ רפואי מיוחד של האגודה העולמית לטרשת נפוצה העלה ספקות באשר לתיאוריה שהציג ד"ר פאולו זאמבוני. זאמבוני הציג במהלך השבועות האחרונים כי הפרעה בורידים היא הסיבה לטרשת נפוצה.

מאת מערכת כמוני
10/12/09
תגובות 0

בהצהרה שפורסמה, המומחה הרפואי מצא פגמים בתיאוריה הטוענת שטרשת נפוצה נגרמת בעקבות חסימה של הורידים המנקזים את המוח וטוען שאנשים עם טרשת נפוצה לא הולכים להשתפר בעקבות תהליך שייטפל במה שד"ר זאמבוני מגדיר כ- CCSVI - chronic cerebrospinal venous insufficiency.


בשבועות האחרונים פורסמו תוצאות מחקרו של ד"ר פאולו זאמבוני שבחן האם CCSVI משחק תפקיד בטרשת נפוצה (כפי שפורסם באתר). יש לציין כי הכותב בעצמו מודה כי קיימים מספר פגמים בתיאוריה ובעמדה שהציג. עם זאת התוצאות והעמדה שהציג הביאו לכך שאוניברסיטת באפאלו בניו-יורק החליטה להשקיע תקציבים לעריכת מחקר בהיקף גדול בכדי לבחון ולתקף את רעיונותיו.


מנהלת המחקר באגודה העולמית לטרשת נפוצה, ד"ר סוזן קוהאלאס, אמרה: "מספר יועצים רפואיים לאגודה לטרשת קראו בדקדקנות את הפרסומים של ד"ר פאולו זאמבוני, והקשיבו להרצאותיו בנושא. יועצים אלו אינם משוכנעים, שחסימה של הורידים המנקזים את המוח, ספציפית וייחודית לאנשים עם טרשת נפוצה, או שתופעה זו מסבירה את הסיבה לטרשת נפוצה בכל שלב או מהלך של המחלה".


עבודתו האחרונה של ד"ר זאמבוני בחנה CCSVI בקרב 65 אנשים והציעה ש- 50% מן האנשים עם טרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי היו ללא התקפים למשך תקופה של 18 חודשים בעקבות הטיפול. בקרב קבוצת הביקורת, חולי טרשת נפוצה שלא עברו את ההליך הרפואי, זאמבוני מצא שרק 27% מן החולים היו ללא התקפים למשך תקופה של 18 חודשים. לא היו פרסומים או מסקנות באשר לתרומת ההליך הרפואי לחולי טרשת נפוצה עם מהלך פרוגרסיבי.


הנבדקים במחקר עם הטרשת הנפוצה מסוג התקפי-הפוגתי, הורשו להמשיך ולקחת את הטיפול הרגיל שלהם לטרשת. כך שאין זה חד משמעי האם הירידה בכמות ההתקפים נבעה דווקא מן הליך ה- CCSVI. עוד נקודת ביקורת חשובה למחקר, תוצאות ההליך נמדדו ע"י סריקות MRI שונות ובזמנים שונים, כך שהמידע אינו עקבי ולכן המדידות אינן תקפות.


פרופ' אלאסטייר קומפסטון הוא ראש המחלקה למחקר נוירולוגי באוניברסיטת קיימברידג' וזוכה בפרס שארקו לשנת 2007 להישגיו בתחום חקר הטרשת הנפוצה. אלאסטייר הוא אחד מששת היועצים הרפואיים לאגודה העולמית לטרשת נפוצה וכך הוא טען: " הטיפול ל- CCSVI אינו זמין למטופלים עם טרשת נפוצה מכיוון שאין הוכחות משכנעות המצביעות על כך שטיפול זה בטוח או יעיל לאנשים עם טרשת נפוצה. אין זה סביר שאנשים עם טרשת נפוצה, ישתפר מצבם, בעקבות טיפול להרחבת כלי הדם".

 

מתוך ה- Multiple Sclerosis Society

 

לקריאת מאמרו של ד"ר פאולו זאמבוני על ה- CCSVI (המלא באנגלית) לחץ כאן

 

תרגום ועריכה: ערן ברקוביץ'


 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: