מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניסרטןחדשותדיקור - אמיתי או מדומה - מקל על תופעות לוואי של תרופות סרטן

דיקור - אמיתי או מדומה - מקל על תופעות לוואי של תרופות סרטן

מחקר: נשים המטופלות בתרופות לסרטן השד חוות הקלה בתופעות הלוואי בעקבות דיקור, גם אם הוא מדומה

מאת אלה הר-נוי
30/12/13
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

חוקרים מאוניברסיטת מרילנד מצאו כי דיקור – בין אם הוא אמיתי או מדומה – יעיל בהפחתת תסמיני גיל המעבר כמו גלי חום, בנשים עם סרטן השד המטופלות במעכבי ארומטז.

 

מעכבי ארומטז מפחיתים את רמות ההורמון אסטרוגן באמצעות דיכוי האנזים המעורב בהפקת ההורמון. לתרופות הללו מספר תופעות לוואי אפשריות, הנפוצות בהן - כאבי מפרקים ושרירים, גלי חום והזעת לילה.

 

המחקר הקטן שפורסם בכתב העת Cancer כלל 47 נשים עם סרטן השד שטופלו במעכבי ארומטז וסבלו מתופעות לוואי. מחציתן קיבלו טיפול אמיתי בדיקור במשך 8 מפגשים שבועיים. האחרות, שהיוו קבוצת ביקורת, טופלו בדיקור מדומה באמצעות מחטים שלא חודרות את העור (מחטים נסוגות) בנקודות דיקור מדומות. לא המטופלות ולא החוקרים ידעו מי מקבלת את הטיפול האמיתי ומי מקבלת את טיפול הדמה. המטופלות מילאו יומנים יומיים ושאלונים רבים על תדירות וחומרת התסמינים מהם סבלו.

 

התסמינים שדווחו על ידי הנשים, במיוחד גלי חום, השתפרו באופן משמעותי גם לאחר הדיקור האמיתי וגם לאחר טיפול הדמה. לא היה הבדל משמעותי סטטיסטית בין הקבוצות.

 

את התוצאות ניתן לייחס לאפקט הפלצבו, אך החוקרים אומרים כי הם לא משוכנעים שלדיקור הדמה אין השפעות אמיתיות. לדבריהם, הגירוי של העור עשוי לגרום לשינויים פיזיולוגיים. ייתכן גם שלא נמצא הבדל משמעותי בין הקבוצות מכיוון שמדובר במדגם מאוד קטן. כך או כך, לדיקור לא היו תופעות לוואי, ולכן נראה שלנשים שסובלות לא יזיק לנסות - אם הן יכולות להרשות לעצמן כלכלית.

 

תוצאות המחקר משתלבות עם מחקר שפורסם בשנת 2011 שמצא כי דיקור מדומה מיטיב עם בחילות באותה מידה כמו דיקור אמיתי, בחולי סרטן שעוברים טיפולי רדיותרפיה. מטופלים שקיבלו דיקור – אמיתי או מדומה – סבלו פחות מבחילות מאלה שקיבלו רק טיפול תרופתי סטנדרטי לבחילות.

 

שנה לפני כן פורסם כי אצל מטופלים שסבלו מדלקת פרקים ניוונית של הברך וטופלו באמצעות דיקור אמיתי או מזויף, הייתה השפעה משמעותית בהפחתת הכאב, ללא הבדל משמעותי בין הקבוצות.

 

 

Cancer, 23 December 2013

 

מינרבה1
30/12/13 20:48
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: