כמונילחץ דםמדריכיםהאם מדידת לחץ הדם תמיד אמינה?

האם מדידת לחץ הדם תמיד אמינה?

תסמונת החלוק הלבן, יתר לחץ דם מדומה ומאמץ - על הגורמים העשויים להביא למדדים המצביעים על יתר לחץ דם גם כשהבעיה לא קיימת

מאת ד"ר אלון גרוסמן ופרופ' אהוד גרוסמן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

במרבית המקרים בהם מתקבלים ערכי לחץ דם הגבוהים מ-140/90 מ"מ כספית, יש צורך לפנות לרופא על מנת להתחיל מעקב וטיפול ביתר לחץ דם. עם זאת, קיימים מספר מצבים בהם ערכים כגון אלו אינם מבטאים יתר לחץ דם אמיתי. 


יתר לחץ דם מדומה (pseudo hypertension) 

 

מדידת לחץ הדם מתבססת על יצירת לחץ על העורק הברכיאלי בעזרת שרוול מד לחץ הדם. בחולים מבוגרים, שלהם עורקים מסוידים ונוקשים, עשוי לקרות מצב שבו הלחץ אינו מסוגל להביא לתמט של העורק, וגורם בכך לקריאה לא אמיתית של לחץ דם סיסטולי גבוה.

 

בעקבות מדידה שגויה זו מאובחנים חולים אלו כסובלים מיתר לחץ דם, למרות שלחץ הדם הנו תקין. חלקם אף מקבלים טיפול תרופתי הגורם לתופעות לוואי אותן ניתן לייחס ללחץ דם נמוך. מצב זה קשה לאבחון, אך יש לחשוד בו באנשים מבוגרים עם ערכי לחץ דם מאוד גבוהים ללא עדות לנזק הנגרם מיתר לחץ דם או באנשים מבוגרים שערכי לחץ דמם נשארים גבוהים למרות טיפול תרופתי מתאים.


תסמונת החלוק הלבן (white coat hypertension)

 

זהו מצב שבו לחץ הדם הנמדד על ידי רופא מצביע על ערכים גבוהים מהערכים האמיתיים. למרות שהתסמונת נקראת "תסמונת החלוק הלבן" היא יכולה להופיע גם כאשר מדידת לחץ דם מתבצעת על ידי מי שאינו לובש חלוק לבן או אפילו על ידי החולה עצמו. קרוב לודאי שהמתח שבמדידת לחץ הדם הוא שגורם לעליית לחץ דם זו.

 

לעיתים, קביעת מפגש עם רופא או הידיעה על פגישה עם רופא מעלה את לחץ הדם באותו יום. השכיחות של התופעה עשויה להגיע לעד 20% בקרב נשים צעירות.

 

במקרים בהם עולה חשד למצב זה, מבצעים סדרת מדידות ביתיות או ניטור של 24 שעות באמצעות מכשיר הולטר כדי להעריך את ערכי לחץ הדם הנמדדים אצל החולה בהיותו בסביבה מוכרת ומלחיצה פחות מהמרפאה. 


לחץ דם במאמץ, אך לא במנוחה

 

עליית לחץ דם במאמץ הנה תופעה נורמאלית המבטאת את הסתגלות של הגוף. כך, במאמץ איזוטוני (פעילות אירובית, כגון רכיבה על אופניים, או הליכה מאומצת) עולה לחץ הדם הסיסטולי, ובמאמץ איזומטרי, (כמו למשל הרמת משקולות) עולים הן לחץ הדם הסיסטולי והן הדיאסטולי.

 

דווקא היעדר עלייה של לחץ הדם במאמץ עשויה להעיד על הפרעה בתפקוד שריר הלב. עם זאת, עלייה מוגזמת בלחץ הדם בזמן מאמץ, מהווה לעתים סימן מבשר ליתר לחץ דם בעתיד. נכון להמלצות הנוכחיות, לא מקובל להתחיל טיפול תרופתי לחולים עם עליית לחץ דם מוגזמת במאמץ וערכים תקינים במנוחה, אך חולים אלו צריכים להיות במעקב קפדני לאיתור של יתר לחץ דם עתידי.

 

 

אלון גרוסמן הוא רופא בכיר במחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי רבין קמפוס בילינסון. אהוד גרוסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: