כמונינשימהחדשותהחיים שאחרי הסיגריות

החיים שאחרי הסיגריות

בהשוואה לאנשים שממשיכים לעשן, אנשים שנגמלים מסיגריות מאושרים יותר ומרוצים יותר מבריאותם

מאת אלה הר-נוי
15/12/11
תגובות 0

למרות החששות, איכות החיים לא נפגעת כשנגמלים מהסיגריות (צילום: Shutterstock)
למרות החששות, איכות החיים לא נפגעת כשנגמלים מהסיגריות (צילום: Shutterstock)

 

מעשנים רבים חוששים להפסיק לעשן מחשש שללא הסיגריות, איכות חייהם תפגע, ושלא יהיה מה שיעזור להם להתמודד עם דיכאון ולחץ. אבל לאחרונה מצטברים מחקרים המראים כי ההפך הוא הנכון – מעשנים שמצליחים להיגמל הם לחוצים פחות, מאושרים יותר ומרוצים יותר מחייהם.

 

מחקר חדש שפורסם בכתב העת Annals of Behavioral Medicine, מצא כי אנשים שהפסיקו לעשן חשים בריאים יותר והם מרוצים יותר מחייהם, לאחר שנה וגם לאחר 3 שנים לאחר הגמילה, מאשר אלה שממשיכים לעשן.

 

החוקרים מאוניברסיטת ויסקונסין העריכו את איכות החיים הכללית, איכות החיים הקשורה לבריאות, רגשות חיוביים ושליליים, שביעות רצון מסטטוס מערכת היחסים ולחץ, בקרב יותר מ- 1,500 מעשנים שלקחו חלק בניסוי לגמילה מעישון. מצב העישון ואיכות החיים הוערכו שנה ושלוש שנים לאחר הגמילה. 

 

הם מצאו כי בעוד שיש מעשנים המודאגים לגבי התדרדרות איכות החיים שלהם לאחר הגמילה, אלו שמצליחים להפסיק לעשן, בטווח הארוך, לא חווים פגיעה באיכות החיים ואף חווים כמה שיפורים משמעותיים. הנגמלים הגיעו לציונים גבוהים יותר במדדי איכות חיים כללית, איכות חיים הקשורה לבריאות ורגשות חיוביים גם, שנה וגם 3 שנים לאחר הגמילה. בנוסף, בשנה השלישית הם חשו שיש להם פחות גורמי לחץ.

 

החוקרים מסכמים כי אנשים יהיו מאושרים יותר עם חייהם אם הם יפסיקו לעשן. מחקר זה מתווסף לעדויות משני מחקרים שפורסמו בשנה שעברה שהראו כי רמות האושר עולות בקרב אנשים שמפסיקים לעשן ונותרות כך כל עוד הם נמנעים מסיגריות וכי כאשר זונחים את הסיגריות רמות המתח יורדות.

 

 

Annals of Behavioral Medicine. DOI 10.1007/s12160-011-9329-2

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: