מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונילחץ דםמדריכיםהטיפול ביתר לחץ דם לפני ניתוח

הטיפול ביתר לחץ דם לפני ניתוח

מה עושים אם לחץ הדם עולה לפני הניתוח? מתי כדאי לדחות את הפרוצדורה ומתי דווקא להמשיך?

מאת ד"ר אלון גרוסמן ופרופ' אהוד גרוסמן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

 

לחץ דם גבוה (מעל 180/100 ממ"כ) מהווה גורם סיכון סב-ניתוחי ומומלץ, אם אפשר, לדחות את הניתוח עד להורדת לחץ הדם לערכים יותר נמוכים.

 

מתי אין צורך בדחיית הניתוח?

 

לעיתים קרובות, גם בחולים מטופלים היטב שלחץ דמם מאוזן - לחץ הדם עולה לקראת פעולה כירורגית. בחולים אלו, דחיית הניתוח בניסיון לאזן ואת לחץ הדם אינה מוצדקת, שכן לחץ הדם יורד במהלך הניתוח, וחשוב יותר לתת טיפול הרגעתי טוב. 

 
מכל מקום, חשוב לזכור כי פעולה כירורגית כרוכה בהפעלת מערכת העצבים הסימפטטית, הואיל והגוף חש במצוקה. לכן, מומלץ לתת לחולה טיפול בחוסמי קולטני בתא לפני הניתוח, במטרה לחסום את קולטני מערכת זו - ולמנוע את העלייה החדה בלחץ הדם בעקבות הניתוח עצמו.
 
חשוב גם לדאוג שערכי האשלגן יהיו תקינים לפני הניתוח, במיוחד בחולים המטופלים במשתנים או בחולים עם פעילות יתר של אלדוסטרון.
 

טיפול תרופתי לפני ואחרי הניתוח

 
חולים מאוזנים תרופתית ימשיכו לקחת את הטיפול עד למועד הניתוח, ולאחר הניתוח ימשיכו את הטיפול בהקדם האפשרי. לאחר הניתוח, חולים הנמצאים בצום צריכים לעבור לתקופה מוגבלת לטיפול לתוך הוריד במשתנים, חוסמי בתא, מרחיבי כלי דם, חוסמי האנזים המהפך או מדבקות קלונידין.
 
 
 
 
אלון גרוסמן הוא רופא בכיר במחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי רבין קמפוס בילינסון. אהוד גרוסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: