מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונילחץ דםמדריכיםהטיפול בלחץ דם במצב חירום או במצב דחוף

הטיפול בלחץ דם במצב חירום או במצב דחוף

עלייה משמעותית בערכי לחץ דם הדיאסטוליים, עשויה להעיד על מצב חירום - בו נשקפת סכנה לאיברי המטרה, או על מצב דחוף - בו לא נשקפת סכנה מיידית לאיברים. על דרכי הטיפול בכל אחד מהמצבים

מאת ד"ר אלון גרוסמן ופרופ' אהוד גרוסמן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

עלייה משמעותית בערכי לחץ דם לערכים דיאסטוליים הגבוהים מ-130-120 מ"מ כספית יכולה להיות מסוכנת ולכן מוגדרת בלשון מקצועית כ"משבר יתר לחץ דם". משבר זה יכול להתברר כמצב חירום - אם כי לרוב מדובר במצב דחוף.

 

מצב חירום

 

הגדרה: מצב חירום הינו מצב נדיר, המוגדר רק כאשר העלייה בלחץ הדם מסכנת את איברי המטרה. בין הפגיעות האפשריות: פגיעה מוחית, פגיעה בכליות, סימנים של נזק נרחב לכלי הדם בקרקעית העיניים, דימום או אוטם מוחי, אי ספיקת לב חדה, אי ספיקת העורקים הכליליים, קרע בדופן של אב העורקים ורעלת הריון.

 

הטיפול המומלץ - במצב חירום יש לפנות לאשפוז כדי לקבל טיפול אינטנסיבי, בדרך כלל לתוך הווריד, תוך מעקב צמוד אחר ערכי לחץ דם. חשוב לזכור שגם במצבי החירום הנדירים יש להימנע מהורדה חדה בלחץ הדם ולרוב מומלץ להוריד את לחץ הדם בלא יותר מעשרים וחמישה אחוזים בשעתיים הראשונות לטיפול.

 

מצב דחוף 

 

הגדרה: בכל המקרים בהם עליית לחץ הדם אינה מלווה בסיכון מיידי לאברי המטרה - המצב מוגדר כדחוף ואינו מחייב אשפוז. כדאי לזכור כי עליית לחץ הדם נגרמת לעתים בעקבות כאב עז או התקף חרדה.

 

טיפול - במצב דחוף, מקובל להוריד את לחץ הדם בהדרגה תוך 24-48 שעות בעזרת תרופות הניתנות דרך הפה. במקרים בהם עליית לחץ הדם נגרמה בשל כאב או התקף חרדה, מומלץ לנסות טיפול בתכשירים נוגדי כאב או בתרופה להפגת חרדה. אם אין תגובה, או אם לא ניתן לאתר את הגורם לעליית לחץ הדם - יש להשתמש באחת התרופות להורדת לחץ הדם בהתאם לבעיית החולה. חוסם בתא מומלץ בחולים עם דופק מהיר, או בחולים עם תסמונת תעוקתית.

 

על התרופות ליתר לחץ דם 

 

 

אלון גרוסמן הוא רופא בכיר במחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי רבין קמפוס בילינסון. אהוד גרוסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: