מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותהשמנה: גורם סיכון מרכזי לדלקת ריאות בחולי קורונה

השמנה: גורם סיכון מרכזי לדלקת ריאות בחולי קורונה

מחקר בינלאומי גדול שנערך גם בישראל בחן מטופלים שאושפזו בטיפול נמרץ בשל נגיף הקורונה, במטרה ללמוד על גורמים שמעלים את הסיכון להתפתחות דלקת ריאות חמורה. מי בסיכון?

מאת אלה הר-נוי
07/11/20
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הסבירות של מטופלים עם קורונה לפתח סיבוך של דלקת ריאות חמורה שדורשת הנשמה מלאכותית עולה - ככל שעולה מדד ה-BMI שמצביע על השמנה, וזאת ללא קשר לסוכרת, לחץ דם, יתר שומנים בדם או עישון. כך עולה ממחקר בינלאומי גדול שנערך במקביל ב-21 מרכזים רפואיים.

 

החוקרים הצרפתים מאוניברסיטת ליל שהציגו את ממצאיהם בכנס הווירטואלי ObesityWeek 2020 ובכתב העת The Lancet דיווחו עוד באפריל האחרון כי השמנה מהווה את אחד מגורמי הסיכון הגדולים להתפתחות של מחלת קורונה חמורה, במיוחד במטופלים צעירים יותר. מאז מחקרים נוספים העלו ממצאים דומים, אבל לא היה ברור אם השמנה מהווה גורם סיכון שעומד בפני עצמו למחלה חמורה יותר, או שמעורבים בקשר גורמי סיכון אחרים כמו יתר לחץ דם או סוכרת.

 

לדברי החוקרים, המחקר החדש נערך בקרב מספר מספיק גדול של נחקרים כדי שאפשר יהיה לנטרל את ההשפעה של גורמים מתערבים כגון יתר לחץ דם וסוכרת.

 

המחקר נערך בקרב 1,461 חולי קורונה מאומתים שאושפזו במחלקות טיפול נמרץ בין פברואר למאי 2020. 13 מהמרכזים הרפואיים היו בצרפת, 3 באיטליה, 2 בארה"ב, אחד בישראל, אחד בבלגיה ואחד בספרד.

 

רוב המטופלים (73%) שאושפזו בטיפול נמרץ עקב קורונה היו גברים – בדומה לנתונים שעלו ממחקרים אחרים. ל-52% מהמטופלים היה יתר לחץ דם, 29% היו סוכרתיים, 29% עם יתר שומנים בדם ו-6.5% היו מעשנים בהווה.

 

מין, גיל והשמנה

 

גורמי הסיכון הבולטים ביותר שנקשרו במחקר לסיכון גבוה יותר להידרש להנשמה מלאכותית בעקבות דלקת ריאות חמורה בקרב המאושפזים עם קורונה היו גיל מבוגר, מין (סיכון מוגבר לגברים) והשמנה. ההשפעה של השמנה הייתה הגדולה ביותר בנשים צעירות מגיל 50.

 

לאחר שנלקחו בחשבון גורמים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות, נמצא כי כל עלייה של 5 נקודות BMI נקשרה לעלייה של 27% בסיכון להנשמה מלאכותית במדגם המאושפזים הכללי וסיכון גבוה ב-65% בקרב נשים צעירות מגיל 50.

 

עוד נמצא כי בהשוואה למטופלים רזים (BMI נמוך מ-25), אלו עם השמנה חמורה (BMI 40 ומעלה) היו עם סיכון מוגבר ב-68% למוות מכל סיבה בתוך 28 ימים לאחר האשפוז במחלקת טיפול נמרץ, אך הסיכון למוות של מטופלים עם עודף משקל או השמנה מתונה היה נמוך יותר.

 

החוקרים מסכמים כי המחקר מדגיש את החשיבות הרבה שיש לשמירה על כללי זהירות ומרחק חברתי בקרב אנשים עם השמנה, ובמיוחד אלו עם השמנה חמורה.

 

Oral 013

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: