מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קרוהן וקוליטיס

כמוניקרוהן וקוליטיסחדשותויטמין D עשוי לסייע לחולי קרוהן

ויטמין D עשוי לסייע לחולי קרוהן

מחקר קטן מעלה את האפשרות שתוספי ויטמין D עשויים להפחית עייפות ולשפר את איכות החיים בחולי קרוהן

מאת אלה הר-נוי
21/05/13
תגובות 0

במשתתפים שקיבלו תוספי ויטמין D חוזק האחיזה של שתי הידיים השתפר באופן משמעותי (צילום: Shutterstock)
במשתתפים שקיבלו תוספי ויטמין D חוזק האחיזה של שתי הידיים השתפר באופן משמעותי (צילום: Shutterstock)

גם כאשר מחלתם בהפוגה, החיים של חולי קרוהן אינם קלים והם פעמים רבות סובלים מעייפות, חולשה ומאיכות חיים ירודה.

 

לאחר שמומחים אירלנדים מאוניברסיטת Trinity ראו כי קיימות עדויות המעלות את האפשרות שחוסר ויטמין D עלול לשנות את תפקוד וחוזק השרירים, הם החליטו לבחון אם ויטמין D עשוי להשפיע על העייפות ואיכות החיים בחולי קרוהן.

 

קרוהן היא מחלת מעי דלקתית כרונית שיכולה לגרום לשלשול ממושך, יציאות רכות, מימיות או בתדירות גבוהה, כאב בטן עוויתי, חום, ולעיתים דמם במערכת העיכול. לעיתים קרובות המטופלים חשים עייפות קשה בגלל המחלה עצמה או הטיפול התרופתי שהם נוטלים.

 

המחקר שהוצג בשבוע מחלות מערכת העיכול שמתקיים באורלנדו נמשך שלושה חודשים. השתתפו בו 27 חולי קרוהן שמחלתם הייתה בהפוגה - מחציתם קיבלו תוספי ויטמין D במינון של 2,000 יחידות בינלאומיות ליום והיתר קיבלו פלצבו.

 

לפני תחילת המחקר ובתום שלושה חודשים, החוקרים מדדו את רמות הוויטמין D בדמם של הנחקרים באמצעות בדיקות דם. הם גם מדדו את העייפות ואיכות החיים שלהם באמצעות שאלונים ואת חוזק יכולת האחיזה של ידיהם – מדד המשקף את חוזק השרירים.

 

נמצא כי בתום שלושת החודשים רמות הוויטמין עלו בקבוצה שקיבלה תוסף וירדו בקבוצה שקיבלה פלצבו, בהשוואה לרמות שנמדדו לפני תחילת המחקר.

 

במשתתפים שקיבלו תוספי ויטמין D, חוזק האחיזה של שתי הידיים השתפר באופן משמעותי, בהשוואה לאלה שקיבלו פלצבו.

 

עוד נמצא כי במטופלים שקיבלו את התוסף והיו להם רמות ויטמין D גבוהות מ-30 נ"ג/מ"ל היו בעלי איכות חיים גבוהה באופן משמעותי ורמות נמוכות יותר של עייפות פיזית, מנטאלית וכללית, בהשוואה למטופלים שהיו להם רמות נמוכות יותר של הוויטמין בדם ולמטופלים שנטלו פלצבו.

 

יש לציין כי מדובר במחקר קטן. כדי לאושש את הממצאים הראשוניים לפיהם תוספי ויטמין D אכן משפרים את מצבם של חולי קרוהן, החוקרים כעת עורכים מחקר דומה על מספר משתתפים גדול יותר, עם תקופת מעקב של שנה.

 

 

DDW 2013; Abstract Sa1198

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: