מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותחשש: עלייה בהשמנת ילדים תוביל לעלייה בשכיחות של טרשת נפוצה

חשש: עלייה בהשמנת ילדים תוביל לעלייה בשכיחות של טרשת נפוצה

חוקרים ביקשו להעריך כמה מהמקרים של טרשת נפוצה מיוחסים להשמנה ועישון בגיל ההתבגרות ומה צפוי בעתיד עם העלייה בשיעורי ההשמנה

מאת ערן ברקוביץ'
01/09/20
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

טרשת נפוצה היא מחלה בה מערכת החיסון תוקפת בטעות את הגוף, ובאופן ספציפי את מעטפת המיאלין במערכת העצבים המרכזית (המוח וחוט השדרה), מה שפוגע ביכולת של העצבים להעביר מידע ועלול לגרום למגוון של תסמינים.

 

הגורמים לטרשת נפוצה עדיין אינם ברורים לאשורם, אך ככל הנראה מדובר בשילוב של גורמים גנטיים לגורמים סביבתיים שטרם זוהו בוודאות. מחקרים הראו כי 53% מהסיכון לטרשת נפוצה מוסבר על-ידי גורמים סביבתיים. בין הגורמים הסביבתיים שנקשרו לטרשת נפוצה וירוסים, חשיפה לשמש וויטמין D, הורמונים, עישון וגם השמנה.

 

ישנם מספר מחקרים שמראים כי עודף משקל בגיל ההתבגרות והבגרות המוקדמת מגדילים את הסיכון לאבחנה של טרשת נפוצה, כך שככל שההשמנה חמורה יותר כך בהתאמה גדל הסיכון.

 

כעת מתפרסם מחקר חדש שבוחן את הקשר בין השמנה בגיל צעיר לטרשת נפוצה. החוקרים מאוניברסיטת קווין מארי בלונדון ביקשו לאמוד עד כמה משפיעים גורמי הסיכון השמנה ועישון, על הסיכון להיות מאובחן בטרשת נפוצה ובהתאם לכך לחשב כמה מהמקרים של המחלה מיוחסים לשני גורמי סיכון אלה וכיצד זה עשוי להשפיע על שכיחות המחלה בעתיד.  

 

המחקר מתבסס על נתונים של 14,573 אנשים עם טרשת נפוצה ו-579,812 אנשים ללא טרשת נפוצה מארבע מדינות: ארצות הברית, בריטניה, אוסטרליה ורוסיה.

 

לפי ממצאי החוקרים שפורסמו בכתב העת המדעי International Journal of Epidemiology, בשנת 2015 11% מהאבחנות של טרשת נפוצה בארצות הברית, 9% באוסטרליה, 8% בבריטניה ו-4% ברוסיה יוחסו להשמנה בגיל הנעורים (בשנת 2005).

 

שיעורי ההשמנה בילדים ונוער עולים מידי שנה. לכן הערכות החוקרים, היא שבשנת 2035, צפויים יותר מקרים של טרשת נפוצה המוסברים על-ידי ההשמנה בנעורים: 14% בארצות הברית, 11% באוסטרליה, 10% בבריטניה ו-6% ברוסיה.

 

למנוע השמנה בילדים 

 

"קיים פוטנציאל להפחתת השכיחות של טרשת נפוצה בעולם אם ננקוט באסטרטגיות שתפקידן לשפר את בריאות הציבור" אמרה פרופ' רות דובסון, החוקרת הראשית בהודעה לעיתונות. לדברי החוקרים, ההבנה שהשמנה בקרב ילדים ונוער מגבירה את הסיכון לאבחנה של טרשת נפוצה בהמשך החיים, צריכה להוביל אותנו לכך שנעשה הכל כדי למנוע השמנה בקרב ילדים ונוער, מה שיעזור כמובן גם למנוע מחלות אחרות הנובעות מהשמנה כמו מחלות לב, סוכרת וסרטן.

 

המחקר אומנם לא מוכיח קשר של סיבה ותוצאה בין השמנה לטרשת נפוצה, אך קיימים מספר מנגנונים בהם השמנה עשויה להעלות סיכון לטרשת נפוצה: השמנה מובילה ליותר פעילות דלקתית, קשורה לרמות של ויטמין D וגם להרכב של החיידקים במעי - כל אלה נקשרו במחקרים לטרשת נפוצה.

 

ממצאי המחקר כאמור מחזקים מחקרים קודמים שנערכו בנושא. כך, בשנה שעברה פורסם מחקר בכתב העת JAMA Neurology לפיו השמנת יתר בילדים ומתבגרים קשורה לסיכון גבוה פי יותר משניים לפתח טרשת נפוצה - פי 2.19 בקרב בנות ופי 2.14 בבנים בהשוואה לילדים שמשקלם תקין.

 

במחקר קטן שפורסם בכתב העת Neurology בשנת 2013 נמצא כי בבנות עם טרשת נפוצה שיעורי ההשמנה עומדים על 50.6% לעומת 36.6% בלבד בקרב בנות קבוצת ביקורת בעלת מאפיינים דומים אך ללא טרשת נפוצה. עוד נמצא באותו מחקר שככל שההשמנה חמורה יותר, כך גם עולה הסבירות לאבחנה של טרשת נפוצה. מחקר שפורסם שנה לפני כן בכתב העת Multiple Sclerosis Journal העלה כי מדד BMI גבוה (מעל 27) בגיל 20 קשור לסיכון גבוה פי 2.2 לפתח טרשת נפוצה בהשוואה ל-BMI תקין.

 

במחקר החדש נמצא גם כי כי ניתן לייחס בין 10% ל-14% מהמקרים של טרשת נפוצה לעישון בשנת 2015 – נתון שצפוי לרדת בעתיד, עם הירידה העולמית בשיעור המעשנים.

 

 

 

International Journal of Epidemiology,, https://doi.org/10.1093/ije/dyaa151

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: