כמונילחץ דםמדריכיםטיפול ביתר לחץ דם ואי ספיקת כליות

טיפול ביתר לחץ דם ואי ספיקת כליות

איך מאבחנים יתר לחץ דם בחולים עם אי ספיקת כליות - ומהן דרכי הטיפול המומלצות?

מאת ד"ר אלון גרוסמן ופרופ' אהוד גרוסמן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

יתר לחץ דם הנובע ממחלה מסויימת, נקרא יתר לחץ דם משני. היתרון במצב זה הוא שאבחון וטיפול במחלה עשויים להביא לירידה בלחץ הדם. אחת המערכות העיקריות הגורמות ליתר לחץ דם משני, היא מערכת הכליות. 

 

אבחון

 

תפקוד הכליות מוערך על ידי בדיקת רמת האוריאה והקריאטנין בדם. חומרים אלו מיוצרים בגוף ומפונים על ידי הכליות ולכן כאשר יש פגיעה בתפקוד הכליות - רמתם בדם תעלה.

 

בחולה עם יתר לחץ דם ואי ספיקת כליות קשה לדעת מה קדם למה: לרוב מחלת כליות ראשונית גורמת ליתר לחץ דם, אולם גם יתר לחץ דם חמור או יתר לחץ דם בחולה סוכרת - גורמים לפגיעה בכליות. על מנת לאבחן חולה יתר לחץ דם עם פגיעה בכליות - יש לבצע במקביל בדיקת שתן ובדיקה על קולית (אולטרא-סאונד) של הכליות ודרכי השתן.

 

- עוד על יתר לחץ דם ממקור כלייתי

 

הטיפול המומלץ

 

- היעד: איזון קפדני של לחץ הדם יכול להאט בצורה משמעותית את ההידרדרות בתפקוד הכליות. לכן, מטרת הטיפול היא להגיע לערכי לחץ דם של 130/80 מ"מ כספית ומטה. בחולים עם הפרשת חלבון בשתן מעל 1 גרם ליממה מטרת הטיפול היא להגיע לערכי לחץ דם של 125/75 מ"מ כספית.

 

- כאשר הפגיעה בכליות משנית למחלת הסוכרת, או כאשר ערכי חלבון בשתן מעל 1 גרם ביממה - טיפול במעכבי האנזים המהפך יכול להאט את ההידרדרות בתפקוד הכליות, בנוסף להאטה המושגת מעצם הורדת לחץ הדם. לכן חולים אלו צריכים לקבל מעכבי האנזים המהפך כחלק מהטיפול להורדת לחץ דם.

 

- יש חשיבות רבה גם לטיפול במשתנים. אם רמת הקריאטינין בדם גבוהה מ- 2.5 מ"ג/ד"ל, יעילות הטיפול בתיאזידים פוחתת ומומלץ שימוש במשתני לולאה (כמו פוזיד) במינון גבוה. התחלת טיפול במעכבי האנזים המהפך, או בחוסמי הקולטן לאנגיוטנסין 2, או במשתנים אוצרי אשלגן, או בחוסמי בתא מחייבת זהירות ומעקב אחר רמת הקריאטינין והאשלגן בדם.

 

- כאשר מופיעה החמרה בתפקוד הכליה (עלייה בערכי הקריאטינין ביותר משלושים אחוזים) לאחר התחלת טיפול במעכבי האנזים המהפך או בחוסמי הקולטן לאנגיוטנסין 2, יש לשלול היצרות עורקי הכליה.

 

- חשוב להקפיד על דיאטה דלת נתרן ודלת אשלגן.אלון גרוסמן הוא רופא בכיר במחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי רבין קמפוס בילינסון. אהוד גרוסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: