טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותטיפול לא-קונבנציונאלי בטרשת נפוצה

טיפול לא-קונבנציונאלי בטרשת נפוצה

למרות שישנם מחקרים המצביעים על יעילות הטיפולים הלא-תרופתיים, כגון תזונה, אור שמש, פעילות גופנית וטיפול פסיכו סוציאלי, עדיין הרפואה המסורתית אינה משתמשת בהם והטיפול התרופתי הוא היחידי שמומלץ למטופלים

מאת מערכת כמוני
26/10/09
תגובות 0

מאמר הסקירה הנוכחי בחן מחקרים רבים ומציין על מה כדאי להקפיד ולהוסיף במקביל לטיפול התרופתי הקונבנציונאלי, בניגוד להרגלים המזיקים שעל האנשים עם טרשת נפוצה להישמר מהם.

 

מומלץ להקפיד התנהגות מסוכנת
תזונה:
רמה נמוכה של שומן רווי מן החי
להימנע משומן חלב
לאכול מזונות עם אומגה 3
ויטמין D – לקחת תוספים למי שחסר
 
תזונה:
לאכול הרבה שומן רווי מן החי
לאכול שומן חלב
מחסור בויטמין D
 
להקפיד על חשיפה מינימאלית וקבועה לאור השמש – חשיפה של רוב שטח הגוף בין 10-15 דקות בכל פעם. כדאי לבצע את החשיפה לאור השמש בין 2-3 פעמים בשבוע. מחסור באור שמש
חשיבה חיובית, קשרים טובים ותמיכה מן הסביבה החברתית, כמו גם אסטרטגיות התמודדות מתאימות. דחק פסיכולוגי וסוציאלי
פעילות גופנית. חוסר פעילות

 


כותבי המאמר ממליצים להקפיד על העקרונות שהובאו בטבלה, מכיוון שהדברים האמורים אוששו באמצעות מחקרים מדעיים תקפים. הכותבים קוראים לרופאים המטפלים בטרשת נפוצה, לשלב את ההמלצות הללו בטיפול הקונבנציונאלי. בניגוד לטיפול התרופתי, להמלצות הנ"ל אין תופעות לוואי ולטענת כותבי המאמר, שילוב נכון והיענות להמלצות, יכולים להועיל אף יותר מן הטיפול התרופתי.
חשוב לציין כי גם כותבי המאמר אינם ממליצים לוותר על הטיפול התרופתי, אלא לשלב את ההמלצות הללו בנוסף לטיפול התרופתי. בכל מקרה ובכל שינוי בהתנהגות הבריאות שלכם מומלץ לערב את הרופא במרכז לטרשת נפוצה בו אתם מטופלים.

 


Quality in Primary Care 2009;17:55–61

תרגום ועריכה: ערן ברקוביץ'
 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: