מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

כליות ודיאליזה

כמוניכליות ודיאליזהחדשותיהודים חולים יותר בסרטן כליה מערבים

יהודים חולים יותר בסרטן כליה מערבים

לגנטיקה, תזונה ולאורח חיים יש חלק בכך שיהודים חולים ומתים מסרטן הכליה יותר מערבים


יהודים חולים יותר בסרטן הכליה (צילום: panthermedia)
יהודים חולים יותר בסרטן הכליה (צילום: panthermedia)

 

מחקר ישראלי מצא כי יהודים חולים ומתים יותר בסרטן כליה מערבים. החוקרים מסבירים כי היארעות של סרטן הכליה בקרב האוכלוסייה היהודית לעומת הערבית, מגלה כי לגנטיקה, תזונה ולאורח חיים יש חלק בעובדה שיהודים חולים ומתים ממחלה זו יותר.

 

המחקר בדק את מגמות ההיארעות של תחלואה ותמותה מסרטן הכליה בקרב יהודים וערבים בישראל, בהשוואה למדינות אחרות. במסגרת המחקר חושבו בנפרד שיעורי היארעות ותמותה מסרטן כליה מ- 1980 עד ל-2004 לפי מין וקבוצת אוכלוסייה.

 

תוצאות המחקר שפורסמו בכתב העת המדעי Cancer Epidemiology, הראו כי שיעורי היארעות של סרטן כליה בישראל דומים לאלו בארה"ב ולממוצע האירופי.

 

המחקר מצא כי שיעורי ההיארעות של סרטן הכליה בישראל הינם גבוהים באופן מובהק בקרב יהודים לעומת ערבים. בנוסף, במשך 24 השנים שנסקרו במחקר, נמצאה עליה כללית בשיעורי ההיארעות של סרטן זה הן בקרב גברים ערבים ויהודים, והן בקרב נשים יהודיות.

 

גם שיעורי התמותה היו גבוהים יותר בקרב יהודים לעומת ערבים, ובקרב גברים לעומת נשים.

 

שיעורי ההיארעות הנמוכים בקרב האוכלוסייה הערבית, עומד בניגוד לשכיחות הגבוהה של גורמי סיכון ידועים לסרטן כליה בקרב אוכלוסייה זו. מכאן הסיקו החוקרים, שגורמים גנטיים, תזונתיים וגורמים אחרים הקשורים לאורח חיים, יכולים לשחק תפקיד מגן בפני תחלואה של סרטן כליה.

 

המחקר נערך על ידי ד"ר טרביה ג'לאל מהמרכז הרפואי תל-אביב, פרופ' מנפרד גרין מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה, ד"ר דורית ניצן קלוסקי מארגון הבריאות העולמי, ד"ר מיכה ברחנא וריטה דיכטיאר מהמרכז הלאומי לבקרת מחלות.

 

 

doi:10.1016/j.canep.2010.01.002

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: