מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

מנהלי קהילה

ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה.
פרופ'-איתן-אוריאל
פרופ'-איתן-אוריאל
מומחה בנוירולוגיה, בעל תואר שני במחלות כלי דם של המוח. מנהל המחלקה הנוירולוגית מרכז רפואי בלינסון. מזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל.
ד
ד"ר יובל כרמון
רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית ביה"ח מאיר.מנהל מרפאת טרשת נפוצה.
ד
ד"ר אסתר גנלין
רופאה בכירה במכון הנוירולוגי בביה"ח שניידר ומנהלת המרפאה הנוירואימונולוגית בו. בוגרת רפואה בטכניון בהצטיינות. בעלת תואר שני באימונולוגיה בהצטיינות יתרה (אוניברסיטת תל אביב) ותואר דוקטור בביוכימיה (הטכניון). משלבת מחקר קליני ובסיסי בתחום טרשת נפוצה בילדים. חברה בקבוצת המחקר הבין לאומית לטרשת נפוצה בילדים- International Pediatric Multiple Sclerosis Study Group (IPMSSG)

מובילי קהילה

פזית
פזית
הייתי בריאה ורופאת שיניים. כיום , חולה בטרשת נפוצה ואומנית קרמיקה, מציירת ומטפלת באמצעות אומנות. קודם כל אמא לשני ילדים נפלאים וחברה עם כמה אנשים חמים וחכמים. יש מתנה ביכולת ליצור ... זה מאפשר נתינה הלאה וידיעה שגם מי שלא מכיר אותי אישית יוכל לקבל משהו ממני שישמח ויגרום לו הנאה. זו הסיבה שאני כותבת פה. לעזור ולהשיא עצה וגם לקבל ידע ממי ששותפים לדרך הטרשים של טרשת נפוצה בדרך זו או אחרת. 
לביא שיפמן - MS ישראל
לביא שיפמן - MS ישראל
לביא שיפמן הוא ממיסדי חברת MS ישראל בע"מ (חל"צ) ומכהן בה, בהתנדבות, כדירקטור. חברת MS ישראל יוזמת ומנהלת מגוון רחב של פעילויות לחולים בטרשת נפוצה, תוך שהיא מעלה את המודעות הציבורית למחלה, להשלכותיה ותופעות הלוואי שלה. בהשכלתו, הוא מוסמך של הטכניון בחיפה בהנדסת מחשבים, עם התמקדות בתחום רשתות תקשורת ונתונים וכמו כן בוגר, בהצטיינות, של התוכנית לניהול עסקי בכיר של האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1990, לאחר שירות קבע בממר"מ, לביא היה ממקימי הסניף הישראלי של חברת מיקרוסופט בישראל (עובד מס. 2) והמנהל הטכני הראשון שלה. בהמשך כיהן גם כסמנכ"ל השיווק והמכירות של מיקרוסופט ישראל ללקוחות גדולים במשק הישראלי. בנוסף לפעילות ההתנדבותית ב-MS ישראל לביא מכהן מזה כ-4 שנים כחבר ועד בעמותת איגוד האינטרנט הישראלי. כמו כן, לביא הוא המקים, הבעלים והעורך הראשי של האתר www.netcheif.com - המספק ידע נרחב ביותר על תחום האינטרנט והתקשורת, תוך התמקדות בסביבה הביתית. לביא נשוי לאורלי שאובחנה כחולת טרשת נפוצה לפני כ-20 שנה, הוא מתגורר בבת-ים ואב לבן ולבת.
עירית לוזון - הבית לחולי טרשת נפוצה
עירית לוזון - הבית לחולי טרשת נפוצה
קהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-CARE GIVERS הגדולה בישראל של אלפי חולים ובני משפחות, בני זוג וחברים מהמעגלים הקרובים. קהילה תומכת, המפגישה בין חולים וותיקים לחדשים, ומעניקה "במה" להעברת הסיפור האישי, באמצעות ראיונות טלוויזיה, רדיו, ותקשורת כתובה. קהילה שבה אנו מפעילים מערך של תכנים רלוונטיים המתחלפים מידי חודש, סדנאות והרצאות בלייב של אנשי מקצוע ברי סמכא ושל חולים המעניקים מהידע ומסיפורי החיים שלהם ונותנים השראה, מתוך רצון להשפיע, לחולל שינויים, לתמוך ולהנגיש מידע חיוני ומשמעותי לחולים ולסובבים אותם. המלצה נכונה, של חולה וותיק או של איש מקצוע, כאן ועכשיו, יכולה לשנות מהלך חיים של חולים אחרים! הצטרפו אלינו לקהילה חזקה ומשפיעה – הבית לחולי טרשת נפוצה - בפייסבוק
כמוניטרשת נפוצהחדשותכעס ופגיעה במערכת העצבים

כעס ופגיעה במערכת העצבים

אנשים עם טרשת נפוצה חשים פי 2 יותר כעס עצור (שאינו מתפרץ/ נשאר בפנים) בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. כעס זה יכולה להיות לו השפעה שלילית על מערכות היחסים והבריאות, כך לפי מחקר חדש שהתפרסם בז'ורנל האירופאי לנוירולוגיה.חוקרים איטלקים העריכו 195 אנשים עם טרשת נפוצה, באמצעות מגוון שאלונים ומדדים שאבחנו את רמות הכעס, דיכאון וחרדה ולאחר מכן השוו את המדדים לאוכלוסייה הכללית.

 

החוקרים הופתעו מן התוצאות, אשר הראו כי בעוד שהאנשים עם טרשת נפוצה חווים פי 2 יותר כעס עצור ויש להם רמת שליטה נמוכה על הכעס שלהם, הכעס שכן בא לידי ביטוי (בניגוד לכעס העצור) היה ברמה הזהה לזו באוכלוסייה הכללית.

 

ממצא זה, ביחד עם העובדה כי רמות גבוהות של כעס עצור לא נמצאו קשורות לרמת החומרה של הטרשת הנפוצה, מצביעה כי השינויים הלא-עקביים נגרמו בשל פגיעה במערכת העצבים, ולא בשל התגובה הרגשית לדחק (סטרס) בעקבות המחלה.

 

" אנחנו מאמינים שהרמות הגבוהות של כעס עצור שנצפו במחקר נובעות מדה-מיאלניזציה (הפגיעה במעטפת המיאלין). איבוד החומר הלבן (המיאלין) שמבודד ושומר על קצוות העצבים ועוזר לקבל ולפרש מסרים המגיעים מן המוח", כך הסביר יוגו נוקנטיני החוקר הראשי. "הדרך בה אנו מעבדים כעס נשלטת ע"י רשת קשרים מורכבת בין המערכות התת-קורטיקליות למערכות הקורטיקליות, בעיקר האמיגדלה, הגנגליונים בזליים והקורטקס הפרה-פרונטלי האמצעי. אנחנו מאמינים שהפגיעה הדה-מיאלנטיבית שמביאה לסימפטומים בטרשת נפוצה, מביאה גם לפגיעה במסלול האחראי להתמודדות עם כעס עצור".

 

מתוך משתתפי המחקר היו 150 אנשים עם מהלך התקפי-הפוגתי ו- 45 עם מהלך פרוגרסיבי. למעלה משני שלישים (68%) היו נשים, הגיל הממוצע של המשתתפים היה 40 ועברו 11 שנים בממוצע מהאבחנה של טרשת נפוצה.

 

ממצאי המחקר הראו כי האנשים עם טרשת נפוצה הם:

 

• בעלי סיכוי הגבוה פי 2 לחוות רמות גבוהות של כעס עצור, כאשר 60% מן האנשים עם טרשת נפוצה דיווחו רמות כעס הזהות לרמה עליה דיווחו רק 25% מבעלי רמות הכעס הגבוהות ביותר באוכלוסייה הכללית.

 

• הפגינו פחות שליטה על הכעס שלהם. בהשוואה ל- 25% מהאוכלוסיה הכללית שמצליחה לשלוט על הכעס ברמה גבוהה, רק 11% מהאנשים עם טרשת נפוצה הביעו שליטה ברמה זו.

 

• היו זהים לאוכלוסייה הכללית שהוערך הכעס שכן בא לידי ביטוי.

 

במהלך המחקר החוקרים גם השוו את רמות הכעס כנגד מאפיינים קליניים ודמוגרפים שונים. בבחינה זו מצאו החוקרים שהכעס אינו תלוי בגיל, השכלה, משך מחלה, מהלך מחלה, רמת נכות או עייפות. ההבדל היחידי שנמצא בין המשתתפים במחקר הוא שנשים דיווחו על רמות גבוהות יותר של חרדה מצבית.

 

"הכעס פוגע ביחסים בין אישיים ובעיקר הכעס העצור, שייתכן ואינו מזוהה ע"י אנשים אחרים", אומר ד"ר ניקנטיני, "כעס עצור נמצא במחקרים אחרים קשור לבעיות גופניות ובעיקר ללחץ דם גבוה והפרעות וסקולאריות, לכן סביר שיש לו השפעה שלילית על המצב הבריאותי הכללי של האנשים עם טרשת נפוצה. בגלל שכעס עצור, אין לו תגובות חיצוניות, וישנה סבירות גבוהה שלא יזהו אותו הרופאים, כמו גם סבירות נמוכה שמטופלים ידווחו על כעס עצור. ממליצים החוקרים לשאול את המטופלים עם טרשת נפוצה באופן ישיר האם הם חווים כעס".

 


מתוך ה- EUROPEAN JOURNAL OF NEUROLOGY

 

תרגום ועריכה: ערן ברקוביץ'.
 

לימור2
08/05/10 17:43

בדיוק על זה כתבתי  בבלוג שלי כאן כשדיברתי על כך שאצל חולי טרשת נפוצה המערכת החיסונית תוקפת חלק פנימי אחר של הגוף את מערכת העצבים, כל הכעס האצור בפנים גורם לאדם לפגוע בעצמו - תקיפה עצמית!!
החלק שאמור לספק לי הגנה בעצם תוקף חלק אחר שלי.
ההתנהגות והדפוס מובילים לתוצאה שבגוף.